Açık Kaynak PlatformlarBilişim ProfesyonelleriMakaleWeb UygulamalarıYazılım Geliştirme

Flask-MVC (Unit-1) MVC Infrastructure

Gerekli kurulumları da yaptıktan sonra sıra geldi kodlamaya. Basit bir kitap takip projesi yapacaz. Bunun için yaklaşım olarak Code-First MVC ile yazacaz projemizi. Code-First ile geliştireceğimiz için öncelikle modellerimizin nasıl olacağını belirleyecez daha sonra oluşturduğumuz model yapısı ile migrationlar yapacaz. Bu projede database olarak sqlite tercih ettik fakat isterseniz yazının ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğimiz config.py üzerinden farklı database ayarlamaları da yapabileceksiniz.

Klasör Yapısı

Klasör yapısının yukardaki gibi olması önemli zira flask framework’ü misalen view dosyalarını default olarak templates klasörü içinde arıyor. Aynı şekilde __init__.py gibi isimlendirmeler var bunlara da dikkat edilmeli. models klasöründe adından da anlaşılacağı üzere modellerimiz bulunmakta. modules kısmı nı ise controller gibi düşünebilirsiniz. Requestler ilk bu katmana gelir ve ilgili modele uygun response templates altındaki view katmanında gösterilir. migrations klasörü ise Code-First ile geliştirecek olduğumuz projenin model structure’ındaki değişimleri/eklemeleri db’ye yansıtmak için kullanılan klasördür. migration klasörü diğerlerinden farklı olarak elle oluşturulmamalıdır. migrations klasörü varken migration için init yapmaya çalıştığınızda önceden migrate yapılmıştır hatası alırsınız. venv klasörü ise virtual enviroment klasörü oluyor pyCharm ile çalıştığımız için venv pyCharm tarafından otomatik oluşturulur gerekli pip paketleri venv klasörü içinde görünecektir.

2 thoughts on “Flask-MVC (Unit-1) MVC Infrastructure

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.