Bilişim ProfesyonelleriSiber Güvenlik

MSSP – Managed Security Service Provider nedir?

MSSP’ler, bir hizmet teklifi olarak güvenlik sağlama konusunda uzmanlaşmış dış kaynaklı güvenlik uzmanlarıdır. Ayrıca bir kuruluşun güvenlik harcamalarını yerinde veya harici olarak halledebilirler.

Bir MSSP, geniş bir güvenlik yetenekleri ve hizmetleri paketi sunabilir veya bir veya birkaç temel odak alanında uzmanlaşabilir. Ancak çoğunluk, bir işletmenin altyapısını yönetecek ve sistemleri herhangi bir tehdide karşı (bulut aracılığıyla uzaktan bile olsa) izleyecek ve bir kuruluşun olabildiğince iyi korunmasını sağlamak için kendi araçlarını uygulayabilecektir. Bu araçlar, basit antivirüs yazılımından VPN yönetimine kadar çeşitlilik gösterir .

Yükseltmeler ve sistem değişiklikleri, müşterilerinin taleplerine ve artan güvenlik önceliğine uyacak şekilde yıllar içinde birçok yönden değişen MSSP’lerin görev alanına girer.

Neden bir MSSP atamak KOBİ’ler için norm haline geliyor?

Siber saldırılar ve güvenlik tehditleri hem küçük hem de büyük kuruluşlar için sürekli bir savaş haline geldi. Saldırılar, özellikle COVID-19 pandemisi sırasında yalnızca daha yaygın hale gelmekle kalmıyor, aynı zamanda daha karmaşık hale geliyor.

Kimlik avı dolandırıcılığı veya fidye yazılımı olsun, bu saldırıların bu karmaşıklığı, işletmelerin altyapılarını potansiyel tehditlerden korumalarının giderek zorlaştığı anlamına geliyor.

Peki, cevap nedir? İşletmenizin yönetim kurulu genelinde hazırlandığından ve korunduğundan emin olmanız gerekir. Bu, olası saldırıları takip etmek, bilinen tehditlere direnmek ve yeni bir güvenlik açığı ortaya çıktığında tüm yazılım ve altyapıya yama uygulamak için kurulmuş bir izleme sistemine sahip olmayı içerir .

Ancak bu zaman alıcı olabilir ve güvenlik politikalarınızı takip edecek kaynaklara sahip olmadığınızı fark ederseniz , gemiye gelip size yardımcı olacak bir Yönetilen Güvenlik Hizmet Sağlayıcısı (MSSP) atamayı düşünmenin zamanı gelmiştir.

Elbette, bu bir yatırımdır, ancak ödüller buna değer. İşinizin günün her saati korunduğunu bileceksiniz, bu da size gönül rahatlığı sağlar ve BT departmanınızı diğer görevler üzerinde çalışmak için serbest bırakır. 

MSSP’ler, küçük ve büyük işletmeler için giderek daha popüler hale geliyor ve McAfee’nin işletmelerin neredeyse üçte ikisinin bunları kullandığını ortaya koyan bir rapor. Ama atlamayı yapmadan önce, dikkate alınması gereken kilit şeyler nelerdir?

Bir MSSP’nin sağlayacağı hizmetler

MSSP’ler bir siber saldırı öncesinde, sırasında ve sonrasında değerli bir hizmet sağlayabilir. Bir saldırıdan önce, BT altyapısını güçlendirmeye ve sağlam güvenlik politikaları uygulamaya odaklanıyorlar. Ancak savunma oluşturmak, çevrimiçi suçluların sistemlerinize sızmaya çalışmasını engellemez, bu nedenle MSSP’ler bir saldırıyı olduğu anda tespit etmeye yardımcı olabilir ve hedeflenen sistemlere herhangi bir zarar vermesini engelleyebilir.

Birden fazla müşteriye hizmet veren MSSP’ler, tek bir yıl boyunca birçok saldırı görebilir ve verilen hasarı anlamak ve içermek için iyi bir konumda olacaktır. Bu deneyimi ve daha geniş bilgiyi sistemlerinizi daha da güçlendirmek için de kullanabilirler.

Tipik bir MSSP, mevcut güvenliğinizin bir analizini, bir kimlik doğrulama rejiminin kurulmasını, izinsiz giriş tespit sistemlerinin ve güvenlik duvarlarının uygulanması ve izlenmesini, ağ trafiğinin izlenmesini içeren sistem güvenliğiniz ve altyapınızla ilgili bir dizi hizmet sağlayacaktır. ve bir saldırı durumunda yedekleme ve kurtarma seçenekleri.

Küçük ve orta ölçekli bir işletme için, iyi bir MSSP, firmanın kendi BT çalışanlarının kesintisiz bir uzantısı olarak işlev görmelidir.

Neden bir MSSP kullanmalısınız?

Güvenlik altyapısı oluşturmanın ve sürdürmenin gerektirdiği stresi azaltmak isteyen firmalar için bir MSSP kullanmak tavsiye edilebilir. MSSP yalnızca günlük tehdit izleme dahil olmak üzere iç BT ekibindeki gereksiz işlerin çoğunu ortadan kaldırmakla kalmayacak, aynı zamanda çalışma süresinin sürdürülmesi, yükseltme çalışmaları ve olay müdahalesinin sorumluluğunu da üstlenecektir. 

Kuruluşlar, kendi güvenlik stratejilerini geliştirebilir ve gerekli yazılımların uygulanmasından, sistemlerin sorunsuz bir şekilde kullanılması için personelin eğitilmesine ve doğru kaynakların tahsis edilmesine kadar bu planın gerekli tüm bileşenlerini uygulayabilir. Ancak bu, daha küçük BT ekipleri için çok fazla bir talep olabilir ve bu süreçleri bir MSSP’ye dış kaynak sağlamak en ideal çözüm olabilir.

Örneğin, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler), harici desteğe ihtiyaç duymadan tüm güvenlik altyapısını sürdürmek için BT ekipleri içinde uygun becerilere sahip olmayabilir. Bu, dünyadaki tüm en iyi iradeye ve ihtiyaç duyulan kaynakların özverisine rağmen. Başlangıçta kaynaklar kısıtlıysa veya BT ekibi kendini yeterli kapasitede bulursa, kaynakları tahsis etmek de bir sorun olabilir. İstenmeyen bir sonuç, yama sistemleri, yeni donanımların yönetimi ve dijital dönüşüm projelerinin yürütülmesi dahil olmak üzere geniş kapsamlı BT sorunlarıyla yeterli düzeyde başa çıkma kapasitesinin kaybedilmesi olabilir. Uzaktan çalışma, elbette, başka bir karmaşıklık katmanı ekler.

Daha geniş siber güvenlik ortamı da, daha küçük bir ekibin tüm tehditlere iş için bir risk oluşturduğunda ve bu tehditlere karşı daha az yanıt verme olasılığıyla birlikte, bunu zorlaştırabilir. Küçük bir ekibin bilinen bazı tehditlere karşı savunma yapması mümkün olsa da, bir MSSP çok ihtiyaç duyulan bir güvence katmanı ekleyebilecek bir uzmanlık sunar. Alanında en iyiler, yeni tehditleri izleyebilen, bir kuruluşun BT varlıklarını dışarıdan inceleyebilen ve tavsiyelerde bulunabilen personel ile kurum içinde yetiştirilmesi zor bir uzmanlık düzeyi sunar. MSSP’ler ayrıca personeli desteklemek ve işin tüm bölümlerini döngüde tutmak için hizmetler uygulayacaktır.

Fidye yazılımlarından SolarWinds’e yönelik bunun gibi tedarik zinciri saldırılarına kadar, işletmelere yönelik tehditler sonsuza kadar genişliyor

Bir MSSP ile ortak olmak, yetenek sorununu da düzgün bir şekilde ortadan kaldırır. CISO’ların en yaygın şikayetlerinden biri, kalifiye güvenlik görevlilerini işe almanın ve elde tutmanın giderek daha zor hale gelmesidir ve bu, küçük bir firmaysanız veya büyük bir metropol alanının dışında bulunuyorsanız daha da zordur. MSSP’ler, işe alım sorunları hakkında endişelenmenize gerek kalmadan yararlanabileceğiniz çok sayıda güvenlik yeteneği sunabilir.

Bu kategorideki hizmet sağlayıcılar, uzaktan sağlanan kapsamlı güvenlik hizmetleri sunar ve ücretler genellikle finansal kısıtlamaları yansıtmak için oldukça uygun maliyetlidir. Çoğu ücret, sabit oran bazında aylık olarak tahsil edilir ve bu da işletmelerin maliyetlerin öngörülebilirliğini sağlamalarına olanak tanır.

MSSP’lerin yönetebildiği sürekli teknolojik gelişmelerle, sistemler işinizle birlikte büyüyebilir ve gelişebilir. MSSP’ler, düzenli değerlendirmeler ve denetimler yoluyla bunu sizin için sorunsuz bir şekilde sunabilir ve işinize odaklanmanızı sağlayacak şekilde en iyi şekilde nasıl ilerleyeceğinizi belirlemek için analizler sunabilir.

MSSP’ler kurum içinde veya uzaktan çalışabilirler, ancak ilki olduklarında bir şirketin mevcut BT ekipleriyle iyi bir şekilde bütünleşebilirler. Ayrıca, BT personelinizin teknoloji ihlallerinden rahatsız olmak yerine başka projeler üzerinde çalışmakta özgür olduğu anlamına gelir. Son olarak, MSSP’ler daha iyi bir müşteri deneyimi sunmaya, memnuniyeti artırmaya ve yanıt sürelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

MSP’ye karşı MSSP

Bir yönetilen hizmet sağlayıcısı (MSP) biraz daha kısıtlayıcı bir MSSP uzunluğundan daha fazla olduğu bir hizmet sağlar. Genellikle kullandıkça öde temelinde, bir ağ üzerinden birden çok işletmeye ağ, uygulama, sistem ve e-yönetim çözümleri sunarlar. Bu itibarla, yönetim hizmetleri temel hizmetidir ve oldukça sınırlıdır. MSSP’ler, keşfettiğimiz gibi, izinsiz girişlere ve dolandırıcılığa karşı koruma sağlamak için tasarlanmış bir dizi 7/24 hizmet içerir.

MSSP’ler, işletmelerin ve şirketlerin kurumsal ağlarını güvence altına almak için ihtiyaç duyduğu stratejik ortak olmak için iyi bir konuma sahiptir. Siber saldırıların sayısı arttıkça ve daha yüksek profilli hale geldikçe, güvenlik hizmetleri sunmayan MSP’ler, sunanlara işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıyadır.

Bir MSP’nin bir siber saldırı durumunda antivirüs, yama yönetimi ve web koruması gibi hizmetler sunarak MSSP olması mümkündür.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.com/security/28879/what-is-an-mssp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.