MakaleWeb Uygulamaları

Müşteri Ömür Boyu Değeri Nedir (CLV) Nedir?

Müşteri yaşam boyu değeri (CLV: customer lifetime value), bir işletmenin ilişki boyunca ortalama bir müşteriden ne kadar kazanmayı planlayabileceğini hesaplayan bir iş ölçümüdür. Ürünlerdeki, maliyetlerdeki, satın alma sıklıklarındaki ve satın alma hacimlerindeki farklılıklar, müşteri yaşam boyu değer hesaplamalarını karmaşık hale getirebilir. Ancak, doğru araçlarla yalnızca birkaç tıklamayla müşteri yaşam boyu değerini bulabilirsiniz.

Bir CLV anlayışıyla, diğer faydaların yanı sıra daha bilinçli pazarlama ve satış kararları verebilirsiniz. Bu kılavuz, müşteri yaşam boyu değeri, bu ölçümün nasıl hesaplanacağı hakkında içgörüler ve MYBD hakkında işletme sahipleri ve yöneticilerinin bilmesi gereken daha yararlı bilgiler sağlar.

Müşteri Yaşam Boyu Değer (MYBD) Nedir?

Müşteri yaşam boyu değeri (CLV), bir işletmenin tipik bir müşteriden o kişi veya hesap bir müşteri olarak kaldığı sürece getirmeyi bekleyebileceği toplam gelirin bir ölçüsüdür.

MYBD’yi ölçerken, bir müşteri tarafından üretilen toplam ortalama gelire ve toplam ortalama kâra bakmak en iyisidir. Her biri, müşterilerin işletmenizle nasıl etkileşime girdiği ve genel pazarlama planınızın beklendiği gibi çalışıp çalışmadığı hakkında önemli bilgiler sağlar.

Daha derinlemesine bir bakış için, şirketinizin MYBD’sini dörtte birlik dilime veya başka bir müşteri segmentasyonuna göre ayırmak isteyebilirsiniz. Bu, yüksek değerli müşterilerde neyin iyi çalıştığına dair daha fazla fikir verebilir, böylece bu başarıyı tüm müşteri tabanınızda tekrarlamak için çalışabilirsiniz.

Not: CLV’nin birden çok tanımı vardır: Yalnızca gelire bakan temel hesaplamalar ve brüt kar marjını, nakliye ve yerine getirme gibi işletme giderlerini etkileyen daha karmaşık denklemler. Pazarlama giderleri dahil edilebilir, ancak çok değişken ise bazen hariç tutulur. Basitlik adına, bu makale boyunca sadece geliri kullanıyoruz. Yazının devamı: https://bulut.press/musteri-yasam-boyu-degeri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.