MakaleWeb Uygulamaları

Pazarlama Otomasyonu Nedir?

Son on yılda alıcıların markalarla ilişki kurma biçimlerinde, özellikle de işletmeler arası (B2B) pazarlarda büyük değişimler görüldü. Geçmiş yıllara göre çok daha fazla medya kanalı ve çok daha bol miktarda erişilebilir bilgiyle, alıcılar artık daha fazla kontrole sahipler, radar altında çalışıyorlar ve yalnızca satın almaya hazır olduklarında satışla ilgileniyorlar.

Bu değişiklik, çoğu işletme için satış ve pazarlama arasındaki dengeyi değiştirdi: Pazarlama artık bir şirketin satış sürecinden daha fazla sorumlu. Ve pazarlama otomasyonu, kuruluşların bu değişiklikleri benimsemesine yardımcı olmak için tercih edilen önemli bir platform olarak ortaya çıktı. Pazarlama otomasyonu, pazarlamacılara çok kanallı kampanya sunumunu otomatikleştirme, pazarlama ve satış arasında daha iyi işbirliği yapma, daha yüksek kaliteli müşteri adayları oluşturma, ölçülebilir gelir sağlama ve pazarlama yatırım getirisini (ROMI) ölçme gücü verir.

Pazarlama Otomasyonu Nedir?

Pazarlama otomasyonu, kuruluşların müşterilerle ve potansiyel müşterilerle aralarındaki diyaloğu etkili bir şekilde yönetmelerini sağlayan bulut tabanlı bir yazılımdır. Pazarlamacıların pazarlama kampanyalarını ve faaliyetlerini birden fazla çevrimiçi ve çevrimdışı kanalda ve müşteri edinme ve işe alımdan devam eden müşteri hizmetleri ve müşteri başarısına kadar müşteri yaşam döngüsünün tüm aşamalarında planlamasını, koordine etmesini, yönetmesini, dağıtmasını, düzenlemesini ve ölçmesini sağlar.

Pazarlama otomasyonu ile işletmeler, farklı kampanya türlerini ve senaryolarını yansıtan standartlaştırılmış e-posta ve açılış sayfası şablonlarıformlar ve “besleme” yolları oluşturabilir. İşletme pazarlamacıları, bir potansiyel müşterinin markayla ilk dokunuşundan müşteri edinmeye ve ötesine kadar bir müşterinin yolculuğunu birbirine bağlayan her zaman açık bir pazarlama makinesi sağlamak için ortak görevleri otomatikleştirerek geniş ölçekte kampanyalar oluşturabilir.

Örneğin, bir teknik inceleme için bir reklama tıkladıktan sonra bir şirketin açılış sayfasına gelen potansiyel bir potansiyel müşteri, e-posta adresini sağlayabilir ve şirketin pazarlama otomasyonu yetiştirme akışına otomatik olarak eklenebilir. Sistemde yerleşik kurallara dayalı olarak veya bireyin dijital etkinliğine yanıt olarak, bu olası müşteri, ek içerik sunan (yani, müşteriyi nihai satışa doğru “besleyen”) takip e-postaları alacaktır. Takip içeriği derinlemesine büyür ve müşteri satın almaya hazır olana kadar klasik pazarlama/satış hunisinde “aşağıya” doğru devam eder.

B2B organizasyonları için pazarlama otomasyonu, müşteri adayı oluşturma ve yönetimini otomatikleştirerek bir pazarlama ve satış sürecini dönüştürebilir, böylece müşteri adayı hacimlerini, kalitesini, hızını ve dönüşümünü geliştirebilir. Uzun ve karmaşık satın alma döngüleri için, müşteri yolculuğunun önemli aşamalarında ilgili mesajları ve içeriği damlatarak, müşteri adayları “satışa hazır” olana kadar potansiyel müşteri diyaloğunun sürdürülmesine yardımcı olur.

Pazarlama otomasyonunu müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ile entegre ederek, kuruluşlar, müşterinin ve markayla olan ilişkilerinin tek bir görünümünü gerçekleştirir. Pazarlama otomasyonu, müşteri yolculuğunun ve satış hunisinin tüm aşamalarını birbirine bağlayarak, pazarlama ve satışın satış hattını, fırsat dönüştürmeyi ve kapalı geliri görüntülemesini ve izlemesini sağlar – bu da ROMI’yi izleyebilecekleri ve doğru bir şekilde ölçebilecekleri anlamına gelir.

Yazının devamı: https://bulut.press/pazarlama-otomasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.