Ağ SistemleriBilişim ProfesyonelleriMakaleManşet Yanı

NetOps nedir?

NetOps nedir?

NetOps nedir?

NetOps nedir? İşletmeler bu geniş düşünce okulunu nasıl benimseyebilir ve DevOps ile ilişkisi nedir?

Birçokları için NetOps sadece başka bir teknik terim gibi görünebilir, ancak bir organizasyon içindeki çeşitli roller, prosedürler ve protokollerle ilgili çok önemli bir alandır. NetOps, ağ mühendislerinden uygulama geliştiricilerine kadar birçok BT uzmanı için avantajlar sağlar.

NetOps terimi, “ağ operasyonları”nın kısaltmasıdır, ancak bu, tüm hikayesini anlatmaz. Otomasyon ve DevOps veya yazılım tanımlı ağ oluşturma gibi NetOps, bir kuruluş tarafından çalışanları veya son kullanıcıları için bir hizmet ağı sağlamak üzere dağıtılan becerileri, insanları ve araçları içerir.

Mühendislerin işlerinin gereksinimlerini karşılamalarına ve ağ çevikliğini geliştirmelerine yardımcı olmaya çalışır ve bir ağdaki değişiklikleri, dağıtıldıkları zaman ve hizmetlerle ve uygulamalarla ilişkilendirmeyi içerir. Bu, onları çalıştıran ekipler ile bunları onaran ve bakımını yapan mühendisler arasında bir bağlantı sağlamak için analitik, otomasyon ve bazı bulut tabanlı hizmetleri içerir.

NetOps neleri içerir?

NetOps neleri içerir? NetOPS aracılığıyla, ağ, operasyonel ve veri ekipleri arasında var olan geleneksel engellerin işyeri ekipleri tarafından aşılması bekleniyor. Bu nedenle, herhangi bir NetOps projesi ağ oluşturma alanının ötesine geçmelidir.

Ancak NetOps’u işletmeniz genelinde uygulamak, bir anahtarı açıp bir gecede bir değişikliğin gerçekleştiğini görmek kadar basit değildir. Bunun yerine, küçük adımlardan oluşan bir süreçtir ve kuruluşlar, NetOps’un arkasındaki fikirleri benimsemek için bunu dikkate almalıdır. Sonuç olarak süreç, hızlı bir şekilde yeniden yapılanma yerine kültürde ve iç yapılarda değişiklik yapmayı içerir.

Ağ otomasyonu, bu nitelikteki bir değişikliği uygulamanın anahtarlarından biridir. Bu tür bir yapıda, uygulamalar sürekli iyileştirme göz önünde bulundurularak dağıtılır ve bir ağın yeni hizmetleri ve özellikleri hızla desteklemesi gerekir.

Normalde, bir ekip konuyu diğerine vermeden önce inceler, ancak bu verimsizdir. NetOps aracılığıyla bu sürece dahil olmak, otomatik bir süreç oluşturmak için ilgili ekipleri tek bir çatı altında bir araya getirebilir. Bu, sorunun çözümünde yer alan tasarım, dokümantasyon, test ve işletim süreçlerini içerecektir. Otomatik bir sistem, mühendislerin her halükarda arayacakları teşhis bilgilerini toplayabilir ve bunları tek bir yerde bir araya getirebilir.

NetOps vs DevOps – Nasıl örtüşürler?

Geliştirme operasyonları veya DevOps, genellikle özellikler, düzeltmeler ve güncellemeler sunarken geliştirme döngüsünü kısaltmak için yazılım geliştirme ve BT operasyonlarını birleştiren bir dizi uygulama olarak tanımlanır.

DevOps hareketi , imalat endüstrisinden ilham alarak yazılım mühendisliğinin yapılma şeklini değiştirdi. Benzer şekilde, NetOps dünyası DevOps’tan ilham almıştır, ancak bir kuruluş içinde ağ oluşturmayı dönüştürmeye odaklanmaktadır.

DevOps ağ oluşturmayı hesaba katar, ancak bu gerçekten bir öncelik değildir, ikisi arasında doğal bir çatışma vardır. Ağ oluşturma, çalışma süresini önceliklendirir ve riski en aza indirirken DevOps, risk alma ve yinelemeli bir yaklaşım benimser.

DevOps, NetOps’a ilham kaynağı olsa da, NetOps’un yaratılmasını zorunlu kılan, birçok yönden bu karşıt tutumlardı.

NetOps nedir?

Bir NetOps projesine başlarken

Hayatın birçok alanında olduğu gibi, sıfırdan başlamak yerine ivmeyi sürdürmek genellikle daha zor olabilir. Projenizi planlama ve araştırmadan yürütmeye kadar her aşamada sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ekiplerin bir NetOps projesi yürütmenin ticari faydalarını üst düzey yöneticilere ifade etmesi zor olabilir veya ilk etapta hangi projeyi izleyeceklerini seçmekte bile zorlanabilirler.

Fiziksel ve lojistik engellerin üstesinden gelmek zor olsa da, kültürel engellerin en zor olduğunu da görebilirsiniz. NetOps’un işinizi nasıl iyileştirebileceğini anlamak, okuyucularla birlikte uygulamalarda ve fikirlerde dahili süreçlere oldukça radikal bir geçiş yapmak anlamına gelse de, temel değişiklikler bir gecede gerçekleşmez .

Yeni başlayan birçok şirket için en iyi seçenek, ekiplerin çok fazla risk almadan NetOps’u geçici olarak keşfetmesine olanak tanıyan yönetilebilir bir proje seçmek olacaktır. Potansiyel bir aday, ağ uygulamaları geliştirmek için çevik geliştirme metodolojilerini kullanmak gibi sorun gidermeyi otomatikleştirmektir. Bu arada, ağ soyutlaması başka bir uygun yol olarak hizmet edebilir. Bu , daha fazla ağ esnekliği sunmak için cihazlar ve rotalar açısından altyapı sanallaştırmasından önce ağ bileşenleri arasındaki fiziksel bağların kaldırılması anlamına gelir.

Keşfetmek istediğiniz projeyi belirledikten sonra, içerdiği tüm görevlerle birlikte tüm iş akışınızı planlamanız gerekecek. Projeye atanan NetOps ekibinin, insan etkileşimi gerektirebilecek ve yavaşlamaya yol açabilecek alanlar gibi, bunları optimize etmek için darboğaz alanlarını vurgulaması gerekir. Bu potansiyel tuzaklar belirlendiğinde, olabildiğince verimli olduğundan emin olmak için sürece otomasyonu besleyebilirsiniz.

Bir NetOps projesinin peşinde koşmak sadece burada bitmiyor, ekibin iş akışını ve gerektirdiği her şeyi, projenin ilerlemesini sağlamak için yapılan sürekli düzeltmeler ve iyileştirmelerle takip etmesi bekleniyor.

NetOps’a geçiş

Nereden geldiğinize bağlı olarak, NetOps’a geçiş işiniz için oldukça radikal bir değişiklik olabilir. Ancak doğru bir şekilde yapıldığında NetOps üretkenliği artırabilir, işbirliğini artırabilir ve işletmelerin ortaya çıktıkça yeni projeleri, süreçleri ve teknolojileri benimsemelerine yardımcı olabilir. 

Bununla birlikte, sıfırdan başlamak gibi, işletmeler de eksiksiz bir kültürel revizyondan ziyade mümkün olduğunca kademeli olarak hareket edebilirler. Değişiklik ne kadar küçük olursa olsun, hala ilerleme kaydedilebilir. 

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.