Haber Duyuru EtkinlikManşet

TOBB Yazılım Meclisi 3. Toplantısı Gerçekleştirildi.

TOBB Yazılım Meclisi 3. Toplantısı Gerçekleştirildi.

TOBB Yazılım Meclisi Basın Açıklaması

TOBB Yazılım Meclisi 3. Toplantısı Gerçekleştirildi.

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi 3. Toplantısının gerçekleştirilmesinden sonra Meclis Başkanı Sayın Ertan Barut bir basın açıklaması yayınlamıştır.

24 Ağustosta 2022 Yılı 3. Toplantımızı Meclis Üyelerimizle gerçekleştirdik. Geçmiş dönem çalışmalarımızı ve önümüzdeki dönem planlarımızı aktardık. Sektörümüzün önündeki tüm sorunlara el atmaya, bir bir çözmeye devam ediyoruz.

Ülkemiz, Yazılım Endüstrimiz ve Geleceğimiz” adına TOBB Yönetimimizin başta M. Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanımız, Mehmet Büyüksimitci Başkanımız ve tüm birimlerinin bizlere sağladığı verdiği destek ve güç ile Sektör Firma Temsilcileri, STK’lar, Kamu Kurumları ve Üniversitelerimiz ile “Birlik ve Beraberlik” içerisinde faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. 

Hedeflerimiz ;
>> Türkiye Yazılım İşgücü İstihdamının Artırılması,
>> Yerli/Milli Yazılım üretimlerinin desteklenmesi, 
>> Yazılım Endüstrimizin Sektörel Gelişimi ve İhracatının Artırılması”’dır. 

Bu hedeflere ulaşmak için de tüm paydaşlarla işbirliği yaparak çözüm odaklı, önyargısız, peşin hükümsüz, dinleyerek, anlayarak ve anlatarak, girişimci ruhumuzu kaybetmeden, vazgeçmeden “ORTAK AKIL ve ORTAK SES“ ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Bunun için de, sektörümüzle ilgili tüm sorunları, gelişmeleri, gündemi, mevzuat çalışmalarını yakından takip edip, süreçlere ve çalışmalara dahil olmakta, yakından incelemekte, istişare etmekte ve ülkemiz menfaatlerini gözetip, ülkemiz geleceğine katma değer sağlayacak görüşlerimiz ve çözüm önerilerimizi, direk ya da TOBB olarak ilgili makamlara iletmekteyiz. 

Oluşturduğumuz komiteler ve çalışma komisyonları ile sektörümüzle ilgili kurum, kuruluşlarla istişarelerde bulunarak, en önemlisi sorunları temelden ele alarak, kalıcı ve sürdürülebilir çözüm önerileri ve projelere dönüştürerek etkin sonuçlar alacak şekilde çalışmaktayız. 

Özellikle şu dönemde aşağıdaki konular üzerine yoğunlaşmış olup “YAKIN TAKİPTEYİZ” ; 

– Uzaktan çalışmanın yazılım sektörü için bir çalışma biçimi haline getirilmesi
– Yerli Malı Tebliği, Yerli Yazılım TOBB Uygulama Usül ve Esaslarının hayata geçirilmesi
– Türkiye Yazılım Envanter Projesi
– Türkiye Yazılım İşgücü kaybını önleyici, istihdamı artırıcı çalışmalar
– Yazılım İşgücü Yetiştirme Eğitim Programı
– Yazılım Sektörünün Stratejik olarak Desteklenmesine yönelik sektöre özgü ayrı bir mevzuat çalışması 
– Yazılım İhracatını geliştirmeye yönelik faaliyetler
– Finansmana erişim, kredi ihtiyaçlarımız

Destek ve katkılarınızla Ülkemiz, Yazılım Endüstrimiz ve Geleceğimiz için çalışmalara devam.

Ertan BARUT
TOBB Türkiye YAZILIM Meclisi (The Turkish Software Council) Başkanı


TOBB Türkiye YAZILIM Meclisi (The Turkish Software Council) Basın Duyurusu

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi toplantısı; TOBB YK Üyesi Mehmet Büyüksimitci ’nin katılımıyla, Meclis Başkanı Ertan BARUT başkanlığında gündemdeki konuları görüşmek üzere hibrit olarak gerçekleştirildi.​ (24.08.2022)

TOBB YK Üyesi Mehmet Büyüksimitci açılış konuşmasında, Türkiye Yazılım Meclisinin çalışmalarını, yaşadığı sorunları TOBB olarak özverili bir şekilde takip ettiklerini, atılacak her adımda sektörün yanında olduklarını belirtti. Sektördeki gelişmeleri aktaran Büyüksimitci, sektör sorunlarının aktarıldığı Kamu toplantıları hakkında Meclis Üyelerine bilgi verdi.

Meclis Başkanı Ertan Barut, geçmiş üç aylık dönemde görüş verilen mevzuatlar, katılım sağlanan programlar, kamu kurumlarına yapılan ziyaretler hakkında sunum gerçekleştirdi. 

Barut, 23 Haziran tarihinde TOBB çatısı altında düzenlenen Türkiye Yazılım Envanteri Projesi Veri Alt Yapısı Tasarım ve Çözümleme Çalıştayı hakkında bilgi verdi. 

Meclis Başkanı, Türkiye Yazılım İşgücü Anketi ile Türkiye yazılım işgücü ihtiyaçları ve sektörde yaşanan kayıplar ile uzaktan çalışma ve eğitim ihtiyaçlarına verilerle yaklaşma imkanı bulunduğunu aktararak, anket sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

Meclis Başkanı Ertan Barut yaptığı sunumla; teknoloji geliştirme bölgeleri, teknoparklar ve Ar-Ge merkezlerinde uzaktan çalışma desteği için Meclis olarak çok çaba harcadıklarını ve sonucunda desteğin Cumhurbaşkanlığı Kararı ile %50 oranından %75 ‘e çıkarıldığının bilgisini verdi. Barut ayrıca, uzaktan çalışmanın yazılım sektörü için bir çalışma biçimi haline getirilmesi konusunda mevzuat çalışmasının öneminin, Türkiye’de yaşanan işgücü kaybını önleyici, istihdamı artırıcı çalışmaların yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Yazılımcı yetiştirme programı başlıyor

Meclis Başkanı; Yazılım İşgücü Yetiştirme Eğitim Programı’nın, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile birlikte sertifikalı bir program şeklinde başlatılacağının bilgilerini verdi. Sektörde yaşanan yetişmiş eleman kaybının ve yaşanan istihdam sorununa bir alternatif olarak geliştirilen hızlı eğitim programının Eylül ayı içerisinde başlatılacağını belirtti.

Barut son olarak, Meclis Üyelerinden aldığı sorunları TOBB çatısı altında düzenlenen organizasyonda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve Kamu Bankası Genel Müdürlerine aktardığını ve yazılım sektörü için ihracat temelli yatırım için finansman kaynağının düzenleneceğinin müjdesini verdi.

Toplantı sonunda, Meclis Üyeleri tarafından beyin göçü yüzünden yaşanan istihdam sorunu ve çözüm önerileri değerlendirildi.

Toplantıya misafir olarak katılan SAHA İstanbul Gn.Sekr. Ilhami Keles, SAHA İstanbul ve 25-28 Ekimde İstanbul SahaExpo Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı sunumunu gerçekleştirdi.

Toplantının bir diğer misafiri Stellantis ‘ten Ayça Furth dünyada ve Türkiye’de yazılım sektörü post covid iş hayatı ve işveren ilişkisi hakkında bilgilendirme yaptı.

Haberin ayrıntıları : https://www.tobb.org.tr/Sayfalar/Detay.php?rid=12548&lst=Haberler

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.