MakaleYapay Zeka

Google’ın üretken AI ile ilgili son uyarısı, ChatGPT’nin onu köşeye sıkıştırdığını gösteriyor

Microsoft ve Google, her ikisi de Şubat ayında bu yönde önemli duyurular yapmış olan arama motoru tekliflerinin üretici yapay zeka çekirdeğini oluşturuyor. Ancak, Google’ın şimdiye kadarki yaklaşımı aceleciydi ve ChatGPT’yi savuşturma becerisine olan güven eksikliğini gösteriyor – uzun vadede itibarına zarar verebilecek bir şey.

Microsoft’un Kasım ayından bu yana OpenAI için önemli miktarda fon pazarlığı yaptığı söyleniyordu ve o zamandan beri gelecekteki bir güncellemede ChatGPT’nin Bing aramaya tam entegrasyonunu duyurdu.

Firmanın Aralık ayında dahili ekiplerin çalışmalarını alt üst ederek aşırıya kaçtığı ve ChatGPT’de yeni keşfedilen rekabete yanıt vermeye odaklanmak için departmanları yeniden atadığı bildirildi. Sonuç, bildirildiğine göre geliştirme aşamasından çekilen ve Sundar Pichai tarafından halka açıklanması için hızlandırılan Bard oldu.

Bard’ın Şubat ayında halka açıklanmasının ürünün orijinal zaman çizelgesini takip edip etmediği veya OpenAI’nin ChatGPT ile kaydettiği hızlı ilerlemeyle hızlanıp hızlanmadığı bilinmiyor. 

Bildiğimiz şey, Bard’ın lansmanının ani ve beklenmedik olduğu – daha geniş raporlar Mayıs çıkış tarihini tahmin ediyordu – ve bu, Google’ın üst düzey yöneticilerinin o zamandan beri ima ettiği bir şey.

Alfabe başkanı John Hennessy, strateji değişikliğinden önce Google’ın pozisyonunun, Bard’ın halka açık gösterim için çok olgunlaşmamış bir ürün olduğunu belirtti.

Hennessy bir risk sermayesi zirvesinde “Bence Google, henüz bir ürün için gerçekten hazır olmadığını düşündüğü için bunu üretmekte tereddüt etti, ancak bence, bir tanıtım aracı olarak, bu harika bir teknoloji” dedi. CNBC tarafından bildirildiği üzere.

OpenAI’nin GPT-3 modeli, 2020’de ilk beta test edildiğinde halk için ‘çok tehlikeli’ olarak düşünülmüştü. Şirket, sonraki yılları, nefret söylemi üretme eğilimini geçersiz kılmak için modelde ince ayarlar yaparak geçirdi.

Google’ın kendi içinde benzer yangınlar çıkarmış olması ve Bard’ın önceki modellere göre belirgin bir gelişme göstermesi olasıdır. Ancak, ChatGPT’nin tartışmalı ancak daha şeffaf geçmişinin aksine, bu geliştirme döngüsüne ilişkin kamuoyunun bilgi eksikliği, Bard’ı anlık doğruluğu dışında karşılaştırmayı zorlaştırıyor.

Bard, yazı yazıldığı sırada yalnızca belirlenmiş test uzmanları tarafından kullanılabilir, ancak çatlaklarının çoktan gerçekleşmiş olması ünlüdür.

Sistemdeki kusurlar, duyuru demolarından birinde James Webb Uzay Teleskobu hakkında yanlış bilgi sağlayan araçla Google’ın kendisi tarafından telgraflandı. Google’ın hissesi buna karşılık olarak %7 düştü ve piyasa değeri 100 milyar dolar (83 milyar £) değerindeydi.

Pazarın tepkisi abartılı görünüyorsa, Google’ın AI’da bir endüstri lideri olarak on yıldan fazla zaman harcadığını hatırlamakta fayda var.

Deepmind’i satın alması ve LaMDA ile TensorFlow’u geliştirmesi ile şirket, yıllardır kendini her şeyden önce bir yapay zeka şirketi olarak yeniden markalaştırmak için çaba sarf etti.

O halde, Microsoft destekli ChatGPT ile bir hesaplaşmada Google’ın ilk göz kırpan olması ve görünüşe göre kendi teknolojisini standart altı olarak göstermesi önemlidir. Sistemi mükemmelleştirmek için zaman ayırmakla ilgili tüm konuşmalarına rağmen, raporlar, Google’ın sistemi ortaya çıkarmak için zamanında şekillendirmek için geliştirmeyi hızlandırmak zorunda hissettiğini belirtti.

Tüm ileri teknolojilerde olduğu gibi, her zaman lansman yarışını kazanan bir satıcı olacaktır. OpenAI bu turu kazandı. Ancak Google’ın, ChatGPT’nin popülaritesi arttıkça alelacele karıştırmak zorunda kalan üretken yapay zeka potansiyelini gerçekleştirmede gecikmesi, teknolojinin son üç ayda olduğu gibi yükseleceğini tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu potansiyel olarak gösteriyor. O kadar ki, dünyanın yapay zeka güçlerinden biri bile bunu yapamaz.

Alternatif olarak, Google saflarında bir öngörü eksikliğine işaret ederek, potansiyelinin neden daha önce gerçekleştirilmediğine dair soruları gündeme getirebilir.

Ocak ayında bir NYT raporu, Google’ın “teknolojiyi piyasaya sürerken almaya istekli olduğu risk düzeyini” yeniden ayarlayacağını “belirterek OpenAI CEO’su Sam Altman’ın Twitter’da Google’ın riskini artırdığını ve OpenAI’nin artmayacağını iddia etmesine yol açtı.

Bu anlamda Google, yapay zeka tarihinin bu önemli noktasında çifte yenilgi aldı.

Microsoft’u geride bırakmak için kendi güvenlik ilkelerini bir kenara bırakmak zorunda kalan Microsoft’un ödülü, kendi kalite standartlarını karşılamayan bir ürünü herkesin önünde sergilemek oldu. Eleştiriye yanıt olarak, şirketteki üst düzey kişiler, üretici yapay zeka etrafındaki tartışma sularını tamamen bulandırmaya çalıştı.

Google Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Google Arama Başkanı Prabhakar Raghavan, Welt am Sonntag’a “Şu anda bahsettiğimiz bu tür bir yapay zeka bazen halüsinasyon dediğimiz bir şeye yol açabilir” dedi.

“Bu daha sonra kendini öyle bir şekilde ifade eder ki, bir makine ikna edici ama tamamen uydurma bir cevap verir.”

Google, ChatGPT’ye kendi alternatifini satmaya çalışırken masaya oturdu. Şimdi, hem kendisinin hem de OpenAI’nin “halüsinasyon” ortak düşmanına karşı savaştığı olayların bir versiyonunu sunuyor.

Bu dereceye kadar geri adım atan Google, zayıf elini gösterdi ve gelecekte güveni yeniden canlandırmak için Bard’da ölçülebilir bir gelişme göstermesi gerekecek.

Bu ürünlerin her ikisi için de gidilecek daha çok yol var ve Google , arama motoru hakimiyetini sürdürmek için temel olarak güçlü kullanıcı tabanına güveniyor. Bu, Microsoft’un fonlarına rağmen artan maliyetleri ve sunucu talebini karşılamak için ücretli bir ChatGPT katmanı başlatmak zorunda kalan OpenAI’den daha iyi bir yere sahip olabilir .

Ne Google ne de Microsoft, ilgili AI yükseltmeleri için kesin genel yayın tarihleri ​​belirlememiştir. Ancak, şimdiye kadarki hızı belirleyen Microsoft, Google’ın sektördeki lider yapay zeka firması olarak uzun süredir devam eden unvanında önemli bir çentik attı.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.