Bilişim ProfesyonelleriRöportajlar

Prof. Dr. Levent Eraslan Kimdir?

Prof. Dr. Levent Eraslan Kimdir? Levent Eraslan hakkında merak ettikleriniz…

Prof. Dr. Levent Eraslan Kimdir?

Prof. Dr. Levent Eraslan Kimdir? SODIMER ve Türkiye Metaverse Platformu Kurucusu Sayın Hocamız Prof. Dr. Levent Eraslan ile Akdeniz üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hande Erdoğan‘ın gerçekleştirmiş olduğu röportajımızı keyifle okumanız dileğiyle.

RÖPORTAJ HAKKINDA:

Levent hocam merhaba. Öncelikle bize zaman ayırdığınız için Bilişim Profesyonelleri adına size teşekkür etmek isteriz. Aslında bizler sizi çok iyi tanıyoruz ama biraz da bizim gönüllülerimiz için kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Prof. Dr. Levent Eraslan Kimdir?

Bilişim Profesyonelleri olarak SODIMER ve Türkiye Metaverse Platformu’na gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Ülkemizin bu konulara destek verecek gönüllülere gerçekten ihtiyacı bulunmakta. Kendimden kısaca bahsedecek olursam,  son iki yılda uluslararası katılımlı 100 bin kişiye ücretsiz eğitim veren bir organizasyon olan SODİMER Başkanlığını yürütmekteyim. Türkiye’nin ilk metaverse okulunun da kurucusuyum. 1975 Karabük doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi İstanbul’da, lisans ve lisansüstü eğitimimi Ankara’da tamamladım. Eğitim Sosyolojisi alanında doktoramı tamamladım. Kırıkkale Üniversitesi’nde, Ankara Üniversitesi’nde ve Milli savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu’nda öğretim üyesi olarak görev yaptım. Toplumsal yaşamın farklı ve özel alanlarına dönük teorik ve uygulamalı araştırmalar gerçekleştirdim. Birçok alanda uluslararası akademik çalışmalarım bulunmakta. İçişleri Bakanlığı Emniyet Müdürlüğü TUBIM Bilim Kurulu üyeliği yaptım. Anadolu Üniversitesi Rektör yardımcılığı görevini yürüttüm. Aynı zamanda alanında bir ilk olan Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurdum. Metaverse, Sosyal Medya ve Dijital Eğitim konusunda birçok televizyon kanalının uzman konuğuyum. Global Savunma Dergisi yayın kurulu üyesiyim. 23 adet telif kitabım, yüze yakın akademik çalışmam ve dört bilimsel başarı ödülüm bulunmakta. Editöryal kitabım Sosyal Medya Sosyolojisi ile aynı isimdeki dersi Türkiye’de ilk defa lisans ve lisansüstü eğitimde okuttum. Son olarak Metaverse alanında önde gelen girişimciler ile Metaverse Türkiye Platformu’nu kurdum.

Sosyal medya, dijital güvenlik ve dijital eğitim alanlarında çalışmalar yürüten bir sivil toplum kuruluşu olan ve tarafınızca kurulan Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) öncelikle sosyal medya kullanımı için gerekli olan birçok çalışmayı hazırlayarak kamuoyunun ilgisine sunmaktadır. SODİMER’in kurulduğu günden itibaren içinde bulunduğu birçok çalışma bulunduğunu takip ediyoruz. Hepsini elbet burada tek tek anlatmanız günler sürecektir ancak sizin gözünüzden ve size gelen tüm geri bildirimlerden SODİMER’in amaçlarını gerçekleştirme sürecini nasıl değerlendirirsiniz? SODİMER bundan sonra hangi faaliyetlerde kamuoyunu bilgilendirmeye devam edecektir?

SODİMER kurulduğu günden bu yana sosyal medya, dijital güvenlik ve dijital eğitim alanlarında çalışmalar yürütmekte ve her geçen gün de çalışma alanlarını genişletmekte. Alanında ilk dernek olan SODİMER, 2020 yılından beri birçok başarıya, kilometre taşına ve gelişmelere imza atmıştır. Dijital güvenlik uygulamaları-uzaktan/dijital eğitim uygulamaları geliştirme, sosyal medya ağları ile ilgili projeler geliştirme konularında amacına uygun çalışmalar yapmakta, ele aldığı her konu için konunun uzmanlarından destek almakta ve sonuçları kamuoyunun kullanımına sunarak onları bilgilendirmektedir. Neredeyse sadece iki yıllık faaliyet süresine birçok çalışmayı sığdıran SODİMER’in başta belirttiğim amaçlarını gerçekleştirmede gerçekten büyük başarılara sahip olduğunu söyleyebilirim. SODIMER’i sosyal medya kanallarından özellikle de LinkedIn ve Twitter hesaplarından takip etmenizi rica ediyorum. Böylece şu an yapmakta olduğumuz ve yakın zamanda yapacağımız faaliyetleri görme, takip etme ve destek sağlama imkânınız olacaktır.

Son olarak kurmuş olduğunuz Metaverse, blockchain, VR, AR, yapay zeka gibi alanlarda faaliyet gösteren girişimcilerden oluşan Türkiye Metaverse Platformu hakkında kısaca bizleri bilgilendirir misiniz? Başta bu platform için olmak üzere ülkemizin metaverse teknolojileri konusunda bizlere düşen görevler nelerdir?

Türkiye Metaverse Platformu’nun (TMP) temel amacı, Metaverse ve bileşen teknolojileri alanında etkin bir iş birliği oluşturmaktır. Biz bu iş birliğini “dijital imece” olarak tanımladık. Dijital imece bağlamında; birlikte çalışan, üreten ve paylaşan işlevsel bir ekosistemin oluşturulması hedeflenmiştir. TMP ile Metaverse ve bileşen teknolojileri uygulamalarını uzun vadede toplumun geneline ulaştırabilen bir yataylıkta güçlü bir etki alanı yaratarak iş dünyasının, sanayi ve ticaret alanlarının hızla bu yeni teknolojilere adaptasyonlarını sağlayıcı çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. İşte tam da bu noktada bu alanda çalışan girişimcilere ve gönüllülere ihtiyaç duyuyoruz. Türkiye’yi gelişen ve büyüyen küresel Metaverse pazarında etkili kılmak düsturu ile yola çıkan TMP, çeşitli alanlarda onlarca kurucu bileşen şirketlerden oluşmakta. Ayrıca platform bünyesinde, yüksek teknolojinin yeni yatırımcılarını ve çeşitli öğretim üyelerini barındıran bir akademik danışma heyeti de bulunmakta. Kuruluşundan bu yana Metaverse ve bağlı teknolojileri alanında farkındalığı yaratmak ve toplumsal bilinci geliştirmek amacıyla çok sayıda eğitici seminer, toplantı ve bilimsel çalışmaya katkı sunan TMP, SODİMER işbirliği ile Metaverse Okulu 1/2 eğitimlerine destek verdi. Bu yaz ayrıca SODİMER Metaverse Yaz Okulu’nu gerçekleştirdik. Programın ilk aşaması olan NFT Atölyesi, Temmuz ayında tamamlandı. Ağustos’ta ise Avatar Atölyesi ile program tamamlanacak. Son olarak 20-21 Ağustos’ta SODİMER’in gerçekleştireceği Türkiye’nin ilk Metaverse Ideathonu yapılacak. Başvuru süreci halen devam etmekte. Hepinizi bekliyoruz.

Bilişim Profesyonelleri olarak değerli zamanınızı bizlere ayırdığınız ve çok kıymetli bilgilerle bizleri aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz. Yapacağınız tüm çalışmalar için şimdiden başarılar diler, üzerimize düşen her görevde sizlere destek olmayı çok isteriz.

Prof. Dr. Levent Eraslan Kimdir?

Genel Yayın Yönetmeninin Notu:

Bilişim Profesyonelleri olarak yayın hayatımıza başlamadan önce ilk yapmak istediğimiz konumuz Bilişim Profesyonellerimiz ile Röportajlar gerçekleştirmekti. Bir takım nedenlerden dolayı yapmadığımız bu çalışmayla bize her zaman desteklerini esirgemeyen Sayın Hande Erdoğan hocamıza özel teşekkürlerimizi sunarız.

Tüm yazılarımızı okumak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.