Bilişim ProfesyonelleriMakaleTeknoloji

Raspberry Pi 3 B + incelemesi: Küçük mükemmellik

Geliştirilmiş ağ ve performans, bu küçük mikro bilgisayarı daha da çekici kılıyor

Raspberry Pi 3 B +, dünyanın en yaygın kullanılan mikro bilgisayarının en son yinelemesidir – ve şimdiye kadarki en iyi sürüm olabilir.

Raspberry Pi 3 B + ile ilgili en iyi şeylerden biri, yükseltilmiş özelliklerine rağmen fiyatın neredeyse hiç değişmemiş olmasıdır. Sadece 34 £ fiyatla satılıyor , 2016’nın Raspberry Pi 3 Model B’sinden sadece pound daha pahalı .

Ve en önemli değişikliklerin çoğu işlevden ziyade tasarımla ilgili olsa da, kreasyonlarınızın temelini oluşturan Raspberry Pi ile ciddi derecede güçlü işler yaratma konusunda ciddiyseniz, yine de yükseltmeye değer.

Raspberry Pi 3 B + incelemesi: Tasarım
Raspberry Pi 3 B +, selefinin hemen hemen bir karbon kopyasıdır, ancak bu kesinlikle kötü bir şey değildir. Raspberry Pi 3 ile aynı 56 x 85 x 16mm ayak izine sahiptir, bu nedenle bu yükseltilmiş model, eski yinelemelerle tam olarak aynı alana sığacaktır. Bu, bir performans yükseltmesinin peşindeyseniz, en son Raspberry Pi eklentisini mevcut donanımınıza takabileceğiniz anlamına gelir.

Daha önce kullandığınız tüm üçüncü taraf kasalar, montajlar ve diğer eklentilerle tamamen uyumludur ve tüm bağlantılar ve bağlantı noktaları aynı yerlerde olduğundan, her şey mükemmel şekilde eşleşir. Yani tek yapmanız gereken, eski cihazı yenisiyle birlikte kaldırmaktır.

Bağlantı noktalarından bahsetmişken, Raspberry Pi 3 öncekinden daha fazlasını sunmuyor, ancak muhtemelen ihtiyacınız olan her şeye sahip – özellikle de küçültülmüş boyutunu düşündüğünüzde. Bir Gigabit Ethernet bağlantı noktası, tam boyutlu bir HDMI, dört USB 2.0 bağlantı noktası ve kamera ve ekran şerit kabloları için bağlantılar vardır. Kompozit kablolara uzanmayı tercih ediyorsanız, Raspberry Pi’yi bir ekrana video akışı yapmak için bağlayabilirsiniz.

Kartal gözlü kullanıcılar, Raspberry Pi 3 B + ‘da artık bilgisayar kartının sol üst köşesine yerleştirilmiş 4 pimli bir konektörün bulunması nedeniyle küçük bir fiziksel fark göreceklerdir; biraz sonra daha fazla açıklayacağız.

Diğer bir değişiklik ise artık işlemcinin yanında Raspberry Pi logosunun yer aldığı büyük, alüminyum bir kare bulunması. Bu, Pi’nin ağ bileşenlerini kapsayan ve B + ‘nın FCC’nin modüler uyumluluk gereksinimlerini karşılamasını sağlayan yeni RF kalkanıdır. Raspberry Pi’yi Nesnelerin İnterneti ( IoT ) ürünlerine entegre etmek isteyen şirketler için bu, FCC onayı için test sürecini büyük ölçüde kısaltarak daha hızlı bir pazara sunma süresi sağlar.

Raspberry Pi 3 B + incelemesi: Performans
Raspberry Pi yükseltmelerinde olduğu gibi, bu son modelin getirdiği en büyük değişikliklerden biri performanstaki artış. Görünüş ve his çok değişmemiş olsa da, dahili parçaları (1GB LPDDR2 SDRAM ile eşleştirilmiş aynı dört çekirdekli, 64-bit Broadcom yongasını bulacaksınız), saat hızı 1,4 GHz’e kadar yükseltildi – 17 öncekinden% daha hızlı.

Bu ekstra güç, koşu hızında gerçekten bir fark yaratıyor. Testlerimiz sırasında, Raspberry Pi 3 B +, Blowfish kriptografik karşılaştırmasında tek çekirdekli 35,7 puan elde etti – Raspberry Pi 3’te% 13 artış. B + ile Pi 2 B’yi karşılaştırırsak, bu puanlar 40’lık bir iyileşmeyi temsil eder. % – bu kadar küçük bir cihaz için bile oldukça etkileyici.

Whestone kıyaslaması kullanılırken de benzer gelişmeler kaydedildi. Önceki Raspberry Pi’yi sudan çıkarmak için tek çekirdekli testlerde% 14 artış ve çok çekirdekli işlemlerde neredeyse aynı sonuçlar.

Bununla birlikte, bu büyük adımlar, en güncel Raspberry Pi’yi keşfettikten sonra biraz azaldı. GPU saat hızı Pi 3 ile aynıdır ve MotionMark’ın kıyaslama aracını kullanarak hiçbir iyileştirme yoktur. Quake 3’ü kullanırken% 23’lük bir gelişme oldu, ancak bu büyük olasılıkla donanımdaki yeni herhangi bir şeyden ziyade Raspbian OS grafik sürücülerine bağlı.

Rakamlar bir yana, 1.4GHz’e yükseltme, gerçek dünya testlerinde büyük gelişmeler sağladı. Raspberry Pi 3’ün birden fazla pencere açıkken biraz zorlanacağı yerde, Raspberry Pi 3 B +, bir elektronik tablo, bir belge, birden fazla sekme açık olan Firefox ve Minecraft dahil olmak üzere aynı anda yedi pencere açıkken hiçbir duraklama belirtisi göstermedi.

Raspberry Pi 3 B + ‘nın zorlandığı tek alan Javascript ağırlıklı web sayfalarıdır. Slack gibi SaaS tabanlı tarayıcı araçlarını kullanmaya çalışmak bir mücadeleydi, ancak 35 dolarlık bir bilgisayar olduğu düşünüldüğünde, çok görevli bir tarama oturumunun bir parçası olarak zengin özelliklere sahip SaaS uygulamalarını çalıştıramadığından şikayet etmek biraz haksızlık geliyor.

Bununla birlikte, bu cihazı bir masaüstü bilgisayar olarak kullanmayı planlayan herkese önceden yüklenmiş Chromium tarayıcısından kurtulup bunun yerine Firefox’u yüklemelerini tavsiye ederiz. Chromium’un Pi’de ciddi bir şekilde durgun bir deneyim olduğunu gördük ve temel aldığı tarayıcı çoğu durumda en sevdiğimiz seçim olmaya devam ederken, bu kadar çıplak kemikli bir makinede kullanım için çok fazla bir bellek yorucu.

Raspberry Pi 3 B + incelemesi: Ağ oluşturma
Performansın yanı sıra, Pi 3’ün orta nesil güncellemesindeki değişikliklerin asıl sebebi ağ oluşturmadır. Raspberry Pi 3 B + artık dört pimli bir konektör ve ayrı bir başlık aracılığıyla Ethernet üzerinden Güç (PoE) özelliğini destekliyor; bu, Pi’yi IoT projeleri için kullanmak isteyen herkes için çok yararlı olacak.

Ethernet bağlantı noktası da daha hızlı bir model için değiştirildi ve şimdi Gigabit protokolünü destekliyor. Gigabit Ethernet ile mümkün olan maksimum hızlara ulaşamasa da, yaratıcılara göre çok güvenilir bir 300Mbit / sn kapasitesine sahip.

Testlerimizde, yeni Pi’nin Ethernet portu, 11MB / sn’lik bir hız ile indirme görevleri için% 20’nin biraz üzerinde daha hızlıydı. Yine de yükleme hızı farklı bir hikaye; yeni bağlantı noktası tarafından yönetilen yüklemeler neredeyse 21MB / sn. Bu, Pi 3’e göre% 88’lik büyük bir gelişme.

Yeni çift bantlı 802.11ac Wi-Fi çipi ile kablosuz ağ da iyileştirildi. İyileştirmeler, Ethernet yükseltmesi ile elde edilenlere benzer. 5,2 MB / sn’lik indirme performansı Pi 3’ten% 18 daha hızlıdır, yükleme hızları ise 9,6 MB / sn hızıyla iki kattan daha hızlıdır.

Asla özel bir NAS kutusunun performansıyla eşleşmeyecek , doğru, ancak yükseltilmiş ağ oluşturma yetenekleri, yeni ve geliştirilmiş Pi’yi temel bir DIY dosya paylaşımını bir araya getirmek için daha da çekici hale getiriyor.

Raspberry Pi 3 B + incelemesi: Karar
Yüzeyde, Raspberry Pi’nin yaratıcıları Raspberry Pi 3 B + ile o kadar da değişmedi. PoE desteği güzel bir ektir ve RF kalkanı üreticiler için faydalı olacaktır, ancak ana gelişmeler hızda makul bir artış ve daha hızlı ağ oluşturma şeklinde gelir.

Bu, o kadar etkileyici olmamalı, ancak birlikte ele alındığında, bir avuç küçük yükseltme, gözle görülür şekilde iyileştirilmiş bir deneyim oluşturmak için bir araya geliyor. Özellikle, ağ bağlantısındaki hız artışı, belirli işlemleri önceki Raspberry Pi cihazlarına göre çok daha az zor hale getirir.

Gerçekten de, hemen geldiğinizde, Raspberry Pi 3 B +, birkaç sınırlama ile tam işlevli bir masaüstü bilgisayar olarak işlev görebilen 35 dolarlık bir cihazdır. Paranın değeri açısından, bu kesinlikle rakipsizdir ve teknik yetenekleri koklanacak bir şey değildir.

Raspberry Pi 3 B +, mikrobilgisayar için büyük bir adım teşkil etmese bile, zaten mükemmel bir cihazın iyileştirilmesidir. Bu mükemmellik, geliştirildi.

İşlemciDört çekirdekli 1,4 GHz Broadcom BCM2837B0
Veri deposu1 GB
Boyutlar56 x 85 x 16 mm
Portlar2x USB 2.0, 1 x HDMI, 1x DSI, 1x CSI, 1x microSD yuvası, 1x GbE

Haber Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/hardware/30762/raspberry-pi-3-b-review-petite-perfection

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.