Makale

Shopify Ücretsiz Website Kurma Rehberi

Shopify Ücretsiz Website Kurma Rehberi

Shopify Ücretsiz Website Kurma Rehberi

Sizin için detaylı bir shopify ücretsiz website kurma rehberi hazırladık. Bu rehberimizde Shopify için nasıl ücretsiz website oluşturacağımızı ve nelere dikkat edeceğimizi anlattık. Detaylar yazımızda…

İşletmenizi hızlandırmanın en hızlı yolu bir web sitesi oluşturmaktır.

Markanızı geliştirmenin, yeni müşteriler bulmanın ve satışları artırmanın en iyi yolu budur. Eğer 2023 yılında bir iş sahibiyseniz, işinizi yürütmek için bir iş web sitesine ihtiyacınız var.

Hemen Shopify ile çevrimiçi satışa başlamak için buraya tıklayın. İş web siteniz kendini geliştirir. Otomatikleştirir ve satış yapar. Müşterilerle bağlantı kurar ve fırsatları tanıtır.

Web siteniz dünyayı 24/7 müşteri ve fırsatlar için tarar. Marka farkındalığı, potansiyel müşteri üretimi, müşteri sadakati, satışlar ve size ait dijital bir alanın hepsi bir web sitesi oluşturmakla başlar.

İyi haber: İşletmeniz için yeni bir web sitesi oluşturmak düşündüğünüzden daha kolay. Bir bilgisayar kullanmayı biliyorsunuz ve internet erişiminiz var, bu da düşük bir maliyetle web sitenizi oluşturup yayınlayabileceğiniz anlamına gelir.

Bu rehber, size adım adım bir web sitesi nasıl oluşturulur gösterecek ve ilham alabileceğiniz en iyi iş web sitesi örneklerini sunacak.

Web Sitesi Nasıl Oluşturulur: Video Rehberi

Ücretsiz bir web sitesi oluşturucuyla adım adım nasıl bir web sitesi oluşturulur:

1.Web sitenizin amacını belirleyin

2.Bir web sitesi oluşturucu seçin

3.Bir web barındırma sağlayıcısı seçin

4.Bir özel alan adı seçin

5.Bir düzen seçin

6.İlgili sayfaları ekleyin

7.Bir ödeme sistemi bağlayın

8.İş araçları ekleyin

9.Web sitenizi önizleyin, test edin ve yayınlayın

1.Web sitenizin amacını belirleyin

Web sitesi oluşturmaya başlamadan önce, hedeflerinizi belirlemeniz önemlidir. Hedefler, uzun vadeli bir vizyon sağlar ve zamanınızı ve kaynaklarınızı yönetmenize yardımcı olur, böylece en iyi web sitesini oluşturabilirsiniz.

İşletme web siteniz için belirli hedefler belirleyin, örneğin:

-Fiziksel veya dijital ürünlerin satışı

-Hizmetlerin satışı

-Ziyaretçilere şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri bir yer sağlama

-Marka kimliğinizi ifade etme

-Güncellemeleri ve duyuruları paylaşma

-Müşteri değerlendirmelerini vurgulama

-Web sitesi ziyaretçilerini potansiyel müşterilere dönüştürme

-Çevrimiçi varlığınızı artırma

İşletme web siteniz için birden fazla hedef belirlemek de önemlidir. Ancak, her bir hedefi gerçekleştirmek için bir strateji oluşturmayı unutmayın.

Örneğin, amacınız fiziksel ürünlerin satışı ise, web siteniz bunu nasıl başaracak? Mağazanızı ziyaretçilerin koleksiyonlarınızı kolayca keşfedebileceği şekilde düzenleyecek misiniz? İlk kez alıcıları teşvik etmek için indirimler sunmayı düşünüyor musunuz? Hangi ödeme yöntemlerini kullanacaksınız?

Hedefleriniz ne kadar detaylı olursa, onlara yönelik planlama yapmanız ve işletme web sitenizle başarı elde etmeniz o kadar kolay olacaktır.

2.Bir web sitesi oluşturucu seçin

İşletme web sitesi oluşturmanın en hızlı yolu bir web sitesi oluşturucu kullanmaktır. Kullanımı kolay bir web sitesi oluşturucu, az çaba veya kodlama becerisiyle hızlı bir şekilde başlamanıza yardımcı olabilir. Yeni işletme sahipleri, bu araçlardan fayda sağlar çünkü kolayca bir web sitesi kurabilirler.

En iyi web sitesi oluşturucu yazılım şunları yapar:

Web sitenizi oluşturmayı hızlandırmak için şablonlar sağlar.

Web site şablonlarını özelleştirmenize izin verir.

Web tasarımcısı veya geliştirici tutmaktan zaman ve para tasarrufu sağlar.

Stok görüntü ve videoların bulunduğu bir kütüphane sunar.

Taşı ve bırak tasarım aracıyla değişiklikleri kolayca yapmanıza olanak tanır.

Web sitenizi arama motorları için optimize etmeyi kolaylaştırır.

Bazı durumlarda web siteniz için daha fazla özelleştirme seçeneğine ihtiyacınız olabilir.

İyi bir web sitesi oluşturucu aracı, size HTML veya CSS dosyalarına erişim imkanı sağlar.

Bu sayede kodu düzenleyebilir ve gerektiğinde web sitenizin tam kontrolünü elinizde bulundurabilirsiniz.

Online mağaza başlatıyor, hizmetler satıyor veya blog yazıyor olun, Shopify’in web sitesi oluşturucusunu hızlı bir şekilde web sitenizi oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Shopify ile bir web sitesi oluşturduğunuzda, güzel ve mobil uyumlu temalara, 7/24 canlı destek hizmetine ve ücretsiz SSL sertifikalarına erişebilir ve ödemeleri doğrudan web sitenizde kabul edebilirsiniz (üçüncü şahıslara ihtiyaç duymazsınız). Aynı zamanda tam bir içerik yönetim sistemi (CMS) olduğundan, dijital içeriğinizi düzenleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Eğer ücretli bir plana kayıt olmadan önce Shopify’i denemek isterseniz, ücretsiz deneme sürümü ile başlayabilirsiniz.

Diğer iyi taşı ve bırak düzenleyiciler arasında şunlar bulunur:

 • Weebly
 • 3dcart
 • Volusion
 • Wix
 • Squarespace
 • GoDaddy

3.Bir web barındırma sağlayıcısı seçin

Ziyaret ettiğiniz her web sitesi bir sunucuda barındırılır. Web barındırma, web siteniz için bir sunucuda alan oluşturmayı ifade eder ve genellikle bir sağlayıcı tarafından sunulur. Web barındırma, web sitenizin dosyalarını (resimler, kodlar, ses dosyaları vb.) internet üzerinde görünür hale getirir.

Bir web barındırma sağlayıcısı seçmek zor olabilir. Her web barındırma şirketi aylık veri aktarımları, e-posta hesapları, depolama alanı ve diğer hizmetler açısından farklı seçenekler sunar. Aynı zamanda ödeme şekilleri de sağlayıcıdan sağlayıcıya farklılık gösterebilir (örneğin, aylık ödemeler veya yıllık ödemeler gibi). Bu nedenle, ihtiyacınız olanı tam olarak bilmek, web sitenizin başarısı için hayati önem taşır.

Aşağıdakileri sunan web barındırma sağlayıcılarını arayın:

Sınırsız bant genişliği, böylece büyüdükçe daha fazla web sitesi trafiği için ekstra ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Seviye 1 PCI uyumluluğu, müşteri verilerini güvenli ve korumalı tutmak için.

Sorunsuz kurulum, web sitenizi dakikalar içinde oluşturmanıza ve özellikleri anında yükseltmenize olanak tanır. Hızlı sunucular, müşterilerinizin nerede olursa olsun web sitenizi hızlı bir şekilde yüklemelerine yardımcı olur.

Sınırsız e-posta yönlendirme, zaman kazandırır ve işletmenizi profesyonel bir görünüme kavuşturur.

Kendi alan adınız, web siteniz için hızlıca bir alan adı oluşturup kaydetmenizi sağlar.

Shopify, dünya genelindeki küçük işletmeler için hızlı, güvenilir ve sınırsız web barındırma sağlar ve hangi planı seçerseniz seçin ücretsiz bir alan adı sunar. Shopify’in web sitesi barındırma planı hakkında daha fazla bilgi edinin.

4.Bir özel alan adı seçin (domain)

Bir alan adı, insanların sizi çevrimiçi bulduğu dijital bir adrestir. İşletmenize itibar kazandırır ve sektörle ilgili anahtar kelimelerde aramalarda daha yüksek sıralarda yer almanıza yardımcı olur. Bir alan adını özelleştirerek müşterilerin sizi daha kolay hatırlamasını ve işletmenizi daha sonra bulmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı işletmeler, örneğin online moda perakendecisi Biko gibi, alan adlarıyla yaratıcı olurlar. Biko markası, ilovebiko.com alan adını kullanır. Bu alan adı, müşterilerle ilişkilendirilebilir, açık ve ziyaretçilerin doğru düşüncede olmasını sağlar.

Bir alan adı seçerken şunlara dikkat edin:

1-Kısa, akılda kalıcı ve akılda kalıcı tutun
2-Kısa çizgilerden ve sayılardan kaçının
3-.com gibi bir üst düzey alan adının güvenliğini sağlamaya çalışın
4-Belirli bir ülke veya .shop gibi diğer TLD’leri kontrol edin
5-Mümkünse, arama motoru optimizasyonu (SEO) anahtar kelimelerini dahil edin
6-İlham almak için bir alan adı oluşturucu kullanın

5.Bir düzen seçin

Artık bir alan adınız ve web barındırma hizmetiniz olduğuna göre, sitenizin düzenini seçme zamanı geldi. Web sitenizi oluştururken, website oluşturucunuz muhtemelen mağazanıza yükleyebileceğiniz temalar veya şablonlar sunar. Bu temaları, temel bir web sitesi tasarlamak için başlangıç noktası olarak kullanın.

Temalar genellikle kategorilere ayrılmıştır. Bazıları büyük ürün katalogları için daha uygun olabilir. Diğerleri ise restoranlar veya sağlık ve güzellik gibi belirli endüstrilere yöneliktir.

Shopify Tema Mağazası, dünya çapında ünlü tasarımcılar olan Happy Cog, Clearleft ve Pixel Union gibi isimler tarafından oluşturulan 70’in üzerinde ücretli ve ücretsiz temayı barındırır. Her yüksek kaliteli tema özelleştirilebilir ve kullanıcı dostudur, ayrıca değişiklikleri yaparken mağazanızın önizlemesini yapmanıza olanak tanır.

Mükemmel bir tema seçerken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

 • Temalar birden fazla stile sahip olabilir. Tasarım estetiğinize uygun bir temayı arayın.
 • Tüm temalar dahili özelliklerle birlikte gelir. Web sitenizin hedeflerine bağlı olarak ihtiyacınız olanları düşünün. Örneğin, ürünleri kolay bulunabilir hale getirmek hedefinizse, otomatik doldurmalı bir arama çubuğuna sahip bir tema arayın. Ödülleri ve başarıları vurgulamak istiyorsanız, bir medya bölümüne sahip bir tema düşünebilirsiniz.
 • Temaları renk veya yazı tiplerine göre seçmeyin. Bu detayları daha sonra özelleştirebilirsiniz.
 • Farklı temaları deneyerek karar vermeden önce test edin. Bir temaya bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Eğer bir temanın mobil cihazlarda duyarlı tasarımını beğenmezseniz, tüm web sayfalarınızı tekrar oluşturmadan yeni bir tema kurabilirsiniz.

Mağazanızı tasarlamak veya daha fazla özelleştirme yapmak için yardıma ihtiyacınız varsa, her zaman bir web tasarım uzmanıyla çalışabilirsiniz. Mağazanızı büyük bir başarıya dönüştürmek için bir Shopify Uzmanı tutmanızı öneririz.

6.İlgili sayfalar ekleyin

Web sitenizdeki bir ilgili sayfa, işletme türünüze bağlı olarak farklı anlamlara gelir. E-ticaret sitesi işletiyorsanız, ürün sayfaları ve koleksiyon sayfaları gereklidir. Bir restoran sahibiyseniz, menü ve özel teklifler için özel sayfalar oluşturmak istersiniz.

Gayrimenkul profesyonelleri, listelerini sergilemek için bir sayfa ekleyecek ve potansiyel müşterilerin iletişim bilgilerini toplamak için bir form ekleyecektir.

Ancak iş web siteniz, sadece işinizi tanıtmakla kalmamalıdır. Ziyaretçilerle güven inşa etmeli ve işinizi anlamalarına yardımcı olmalıdır.

Web sitenizde yer alması istenen standart sayfalar şunlardır:

Ana Sayfa. Bu web sitenizin giriş kapısıdır. Kim olduğunuzu ve ne sunduğunuzu iletmelidir. Ziyaretçilere iyi bir izlenim bırakmak ve web sitenizde harekete geçmelerine yardımcı olmak için ana sayfayı kullanın.

Ürün veya hizmet sayfaları. Sunduğunuz ürünleri veya hizmetleri açıklayan sayfalar oluşturun ve alışveriş yapanları satın almaya teşvik edin. Her ürün veya hizmet için ayrı web sayfaları oluşturmanız gerekecektir.

İletişim Sayfası. İnsanların soruları varsa iletişime geçmeleri için bir yol sağlar. Destek alabilecekleri farklı yöntemleri veya sık sorulan sorulara yönlendirebilirsiniz. Veya insanların bilgilerini doldurarak destek ekibinize mesaj gönderebileceği bir iletişim formu oluşturabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular (SSS) Sayfası. Burada işletmenizle ilgili yaygın soruları yanıtlayabilirsiniz. Self-servis yapmalarını teşvik etmek ve müşteri destek ekiplerini rahatlatmak için harika bir yöntemdir.

Hakkında Sayfası. Hikayenizi anlatan ve iş modelinizi açıklayan bir sayfa oluşturun. Hakkında sayfası, ziyaretçilerle bağlantı kurmaya ve onlarla güven inşa etmeye yardımcı olur. Ayrıca sosyal ağlardaki profillerinize bağlantılar ekleyebilirsiniz.

Politika Sayfaları. İş modeliniz ne olursa olsun, belirli yasal politikalara uymak zorunda kalacaksınız. Örneğin, bir iade politikanız ve bir kargo politikanız olması gerekecektir.

Bu durda durmayabilirsiniz. Müşterilerle güven inşa eden blog yazıları veya alıcı rehberleri gibi sayfalar oluşturmayı hedefleyin ve sunduğunuzu en iyi şekilde gösterin.

7.Bir ödeme sistemi bağlayın

Sıfırdan bir web sitesi oluşturmanın nihai amacı satış yapmaktır. Ziyaretçilerin web siteniz üzerinden kolayca alışveriş yapmasını sağlamak istersiniz. Sorunsuz bir ödeme sistemi kesinlikle vazgeçilmezdir.

Shopify, işletme sahiplerinin kolayca kredi kartları ve diğer popüler ödeme yöntemlerini kabul etmelerine olanak tanır. Shop Pay, G Pay veya PayPal gibi hızlı ödeme seçenekleri sunabilir veya müşterilere Afterpay ile ödeme yapma imkanı verebilirsiniz.

Shopify Payments’ı kurduğunuzda, üçüncü taraf etkinleştirmelerle uğraşmanız gerekmez. Çevrimiçi satışa hızlı bir başlangıç yapmak için sadece işveren kimlik numaranızı ve bankacılık bilgilerinizi girmeniz yeterli olacaktır. Shopify Payments, herhangi bir Shopify planıyla birlikte gelir.

8.İş araçları ekleyin

Küçük bir işletme sahibi olarak, çoğu zaman bağımsız olarak işlerinizi yürütmeye alışıksınızdır. Ancak bazen biraz ekstra yardıma ihtiyacınız olabilir. İşletme web siteniz kolayca dijital bir satış elemanına dönüştürülebilir.

Şablonunuzun görsel varlıklarına ve özelliklerine ek olarak, Shopify, çevrimiçi işletmenizin belirli bölümlerini yönetmeyi kolaylaştırmak için 3.200’den fazla eklenti ve eklenti sunar. Shopify Uygulama Mağazası’nda ücretsiz Shopify uygulamalarını bulabilir ve şunlara yardımcı olabilirsiniz:

 • Bir e-posta pazarlama listesi oluşturun
 • Çevrimiçi satmak için trend ürünleri bulun
 • Facebook reklamları çalıştırın
 • Müşteri lead’leri oluşturmak için pop-uplar oluşturun
 • Canlı sohbet desteği sunun
 • Sadakat programları oluşturun
 • Çevrimiçi satış siteleriyle entegre olun
 • Alışveriş sepetinize daha fazla ödeme yöntemi ekleyin
 • Google Analytics verilerini anlayın.

Bu iş araçları, müşteri deneyimini geliştiren ve satışları artıran web siteniz için yeni fırsatlar açabilir. Her şey, işletme ihtiyaçlarınıza uygun doğru uygulamaları ve fiyatlandırmayı bulmaya dayanır.

9.Web sitenizi önizleyin, test edin ve yayınlayın

Web sitenizi oluşturmak işinizin başlangıcı, bitişi değil. Web sitenizi test edin. Hızlı bir kullanıcı deneyimi kontrolü yapın ve ürün ve hizmetlerinizin güzel bir şekilde sunulduğundan emin olun. Kırık bağlantı veya resim olmadığından emin olun. Web sitenizi meslektaşlarınıza, arkadaşlarınıza ve ailenize göndererek hızlı ve doğru bir şekilde yüklendiğinden ve mobil cihazlara uyumlu olduğundan emin olun.

Eğer bu adım adım rehberi takip ettiyseniz, yeni işletme web siteniz yayına hazır olmalı! Her şeyin iyi göründüğünden emin olmak için son bir kez kontrol edin ve ardından Yayınla düğmesine tıklayın.


Shopify ücretsiz website kurma rehberi adlı makalemizin devamı için buraya tıklayınız.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.shopify.com/blog/build-a-website

One thought on “Shopify Ücretsiz Website Kurma Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.