Bilişim ProfesyonelleriMakale

Çalışan deneyimine neden öncelik vermelisiniz?

Çalışanlarınızın kuruluşunuzu nasıl algıladığı, iş başarısının anahtarıdır

Bir kuruluş ancak çalışanları kadar iyidir. Hem mevcut hem de potansiyel çalışanlarınızın şirketinizi olumlu bir şekilde görmelerini sağlamak, yeteneklerin işe alınması, elde tutulması ve üretkenlik için hayati önem taşır.

Çalışanlarınızı ilk sıraya koymak sadece yapılacak doğru şey değil, iş açısından da mantıklı. Yakın tarihli bir Gartner anketi, İK liderlerinin % 64’ünün, biz koronavirüs pandemisinden çıkıp işe döndüğümüzde çalışan deneyimini daha büyük bir öncelik haline getirdiğini ortaya koydu. Gartner İK uygulamasında danışma başkan yardımcısı Elisabeth Joyce, “işyerine dönüşün sadece operasyonel bir zorluk olmadığını, aynı zamanda insani bir zorluk olduğunu” belirtti.

Pandemi sonrası, çalışma eğilimlerinin daha kalıcı bir hibrit modele kaymaya hazır olduğu bir dönemde , kuruluşların personellerini nasıl yönettiklerine bakmaları her zamankinden daha önemli.

Çalışan deneyimini iyileştirmenin temel yollarından biri doğru teknolojiye yatırım yapmaktır. İş gücünüzü işlerini etkili bir şekilde yapmaları için araçlarla donatarak ve doğru teknoloji odaklı ortamı yaratarak, üretkenliğe yardımcı olacak ve sizinle olan günlük deneyimleri hakkında kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaksınız.

Çalışan deneyimi nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, çalışan deneyimi, personelin sizin için çalışırken kuruluşunuzla etkileşimleri hakkında sahip olduğu tüm algıları ve duyguları kapsar. Önde gelen birçok şirket, personelin desteklendiğini ve şirket kültürünün ve çalışma ortamlarının eğlenceli olmasını sağlamak için çalışan deneyimini bir bütün olarak iyileştirmeye çalışır.

Bu, seyahat imtiyazları veya diğer avantajlar gibi personelin yararlanabileceği çalışanlara sağlanan faydalarla ilgili değil, şirketin çalışanlarınızın gününü etkileyen tüm yönleriyle ilgilidir. Ofis düzeninden esnek çalışma politikasına kadar, şirketinizin olumlu bir algı oluşturması için en iyi koşulları sağlaması ve personelin elinden gelenin en iyisini yapmasına olanak sağlamaktır.

Çalışan deneyimine öncelik vermek neden önemlidir?

Kuruluşunuzla iş ilişkilerinin başlangıcından ve hatta henüz sizin için çalışmaya başlamamış yeni adaylardan itibaren, çalışanlar işte olan her şeyi ve bunun günlük yaşamlarını fiziksel, duygusal ve finansal olarak nasıl etkilediğini düşünüyorlar.

Bu nedenle işletmeler, en iyi yetenekleri çekmek için daha fazlasını yapmalı ve adayların işe alım sürecinde yapabilecekleri hızlı kararları akılda tutmalıdır.

Şirketlerdeki iş fırsatları, ödeme, kariyer gelişimi ve kuruluşun itibarından daha fazlası üzerinden değerlendirilir. Şirketler, çalışan merkezli bir düşünce tarzına sahip olmalı ve personelin sizin için çalışmak konusunda nasıl hissettiğini dikkate almalıdır; bu, onları dinlemek ve işlerini etkili bir şekilde yapmaları için ihtiyaç duyduklarını vermek anlamına gelir.

Çalışan deneyimi doğru olduğunda, bu çalışan bağlılığını olumlu yönde etkiler. Çalıştıkları yer hakkında olumlu hisseden personeller, işlerini iyi yapmak için motive olurlar, bu da daha az devamsızlık, daha az iş kazası, daha yüksek üretkenlik, artan gelir ve daha yüksek müşteri savunuculuğuna yol açar.

Pandemi sonrası işyerinin geleceğine baktığımızda, uzun vadeli iş stratejilerini etkileyen değişikliklerle birlikte olumlu bir çalışan deneyimi yaratma ihtiyacı daha da önemli.

Çalışanların uzaktan çalışmanın daha olumlu etkileri olduğunu gördükçe, kuruluşlar esnek çalışma politikalarını yeniden yazmayı ve gerçekten ofise dönmeye ihtiyaç olup olmadığını düşünmek zorunda kalıyor.

Bir melez çalışan modeli haftada ücra çalışan birkaç gün birleştiren veya kalıcı ofis dışında çalışan bazı personel ve için ofise gelmesini seçenek – çözüm olabilir işbirlikçi projeler ve beyin fırtınası oturumları.

Ancak bu, iyi bir çalışan deneyimi sağlamak için yeni bir karmaşıklık düzeyi ekler. Ücretsiz bir öğle yemeği veya iyi tasarlanmış toplantı odaları gibi ofis merkezli bir sürü avantaja güvenemezsiniz, bunun yerine çalışanlar için nasıl iyi ve eşit bir deneyim yaratabileceğinizi dikkatlice düşünmeniz gerekir. nerede veya nasıl çalışıyorlar. Bu , tüm personelle mükemmel iletişim hatlarına sahip olmanızı ve uzaktan çalışanların sahada çalışanlar kadar bağlı ve ekibin bir parçası hissetmelerini sağlamak anlamına gelir. Uzak çalışanların bunlardan yararlanabilmesi için ayrıcalıkları daha esnek hale getirebilir misiniz? Tüm personelinizin doğru teknik desteğe sahip olmasını sağlıyor musunuz?

Teknoloji çalışan deneyimini nasıl iyileştirebilir? 

Özellikle COVID-19 karantinasının son aylarında iş yapmak için büyük ölçüde teknolojiye güvenen kuruluşların çoğunluğuyla, teknolojiyi çalışan deneyimi stratejinize dahil etmeniz mantıklıdır. Doğru anlarsanız, teknoloji olumlu bir çalışan deneyimi yaratmada büyük bir rol oynayabilir ve bu da daha mutlu, daha üretken bir iş gücü yaratabilir.

Bu sadece personelinize en yeni donanımı sağlamakla ilgili değildir. Çalışanlarınızın ihtiyaç duydukları her şeyi aldıklarından emin olmak için BT stratejinize bir bütün olarak bakmanız çok önemlidir. Bu, çalışanlarınızın iş rollerine ve kişisel çalışma düzenlemelerine uygun araçlara ve cihazlara odaklanmak, ofis ortamını ve teknoloji kurulumunu sorgulamak ve personele yeterli BT desteği sağlamanızı sağlamak anlamına gelir. Tüm bunların anahtarı, personelinizden en iyi şekilde çalışmak için neye ihtiyaç duyduklarını öğrenmektir.

Personelinize kullanıcı dostu bir deneyim sunmak da önemlidir. Her gün kullandıkları teknoloji, kolay erişim noktaları ve sezgisel araçlar ve platformlarla üretkenliği sağlamalıdır. Ayrıca, daha iyi çalışma yöntemlerini mümkün kılabilecek ve çalışanlar tarafından gündeme getirilen veya uzaktan çalışmaya geçiş gibi değişen iş uygulamalarının neden olduğu zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek teknolojiye aktif olarak yatırım yapıyor olmalısınız.

İş için doğru araçlar

Bulut tabanlı çözümler ve DaaS (hizmet olarak cihaz)  , çalışanlarına en iyi şekilde performans göstermeleri ve desteklendiklerini hissetmeleri için ihtiyaç duydukları güvenli, esnek araçları sağlamak isteyen kuruluşlar için iki potansiyel alan. 2019 Forrester anketine göre, firmaların %90’ı önümüzdeki 2 yıl içinde cihaz dağıtım modellerini geliştirmeyi planlıyor ve bunların çoğu PCaaS’yi (Hizmet olarak PC) takip ediyor.

Teknoloji yenilemeleri – hem donanım hem de yazılım – olumlu bir çalışan deneyimi sürdürmenin çok önemli bir parçası olabilir. Pratik bir bakış açısıyla, bu, çalışanların modası geçmiş, sinir bozucu teknolojiyi kullanmak zorunda kalmamalarını sağlar, aynı zamanda şirketin ihtiyaçları hakkında ciddi bir şekilde düşündüğüne ve geleceklerine yatırım yaptığına dair onlara güvence verir. BT açısından da faydalıdır – cihazlara ve uygulamalara birleşik bir yaklaşım, herkes aynı platformlarda çalışıyorsa sorun gidermeyi çok daha kolay hale getirir.

Herkese uyan tek bir politika benimsemek yerine, bireysel departmanların veya çalışanların ihtiyaçlarını düşünün ve onların görüş ve deneyimlerini karar verme sürecinize dahil edin. Departmanların genellikle farklı öncelikleri vardır – satış ekibinizin iş toplantılarına götürebilecekleri kolayca taşınabilir, profesyonel görünümlü cihazlara ihtiyacı olabilirken , yüksek performanslı masaüstü bilgisayarlar geliştirme ekibiniz için çok önemli olabilir.

Pek çok çalışan, çeşitli konumlarda birden fazla cihaz kullanmaktan fayda sağlayacak ve bunların kullanımı arasında kolay ve verimli bir şekilde geçiş yapabilmesi gerekecektir. Bulut tabanlı altyapıyı kullanmak, çalışanların nerede olurlarsa olsunlar ve herhangi bir cihazdan bulut hesaplarına kolayca giriş yapabilmeleri ve ilgili uygulamalara ve verilere kolayca erişebilmeleri anlamına gelir. Bu, deneyimlerinin kalitesinde büyük bir fark yaratabilir.

Güvenlik, çalışan deneyimi hakkında dikkatlice düşünmeniz gereken başka bir alandır. Güvenlik sistemlerinizin su geçirmez olmasını sağlamak çok önemlidir, ancak bunun personeliniz için büyük bir rahatsızlık olması gerekmez. Çalışanların hayati bilgilere erişmek için çemberleri aşmaları gerekiyorsa, hızla hüsrana uğrayacaklar, bu nedenle hem yüksek güvenlikli hem de kullanıcı dostu çözümlere yatırım yapın. Bunlar, bir parolayı hatırlamaktan hem daha güvenli hem de daha kullanışlı olan biyometrik kimlik doğrulama ve yerleşik uç nokta güvenliğine sahip en yeni cihazları seçme gibi teknolojileri içerir .

Ayrıca, verilerinizi ve çalışanlarınızı koruyan ve doğru kişilerin ihtiyaç duydukları her şeye erişmesini sağlayan bir sistem geliştirmek için sizinle birlikte çalışabilecek bir bulut güvenlik sağlayıcısı gibi uzman yardımı almak isteyebilirsiniz. Bu tür bir yatırım, personelinize güvenliğin ciddiye aldığınız bir şey olduğunu da gösterecektir. Olumlu bir güvenlik deneyimi sağlamanın önemli bir aşamasının personel eğitimi olduğunu unutmayın. Sizin onları koruma becerinize ve risklerden kaçınma becerilerine güvenmeleri için onlara takip etmeleri gereken net güvenlik uygulamaları verilmelidir.

Yetenekleri elde tutmaktan üretkenliğe kadar, personelinizi mutlu ve motive tutmak başarılı bir iş yürütmek için çok önemlidir. Doğru teknolojiye yatırım yaparak harika bir çalışan deneyimi sağlama yolunda ilerleyeceksiniz.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/business/business-strategy/356408/why-you-should-prioritise-employee-experience

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.