MakaleWeb Uygulamaları

Tarama Bütçesi Nedir ve Nasıl Optimize Edilir?

Google, bir web tasarım arayüzündeki her sayfayı her zaman anında taramaz. Aslında, bazen haftalar sürebilir. Bu, SEO çabalarınızın önüne geçebilir. Yeni optimize edilmiş açılış sayfanız dizine eklenmeyebilir. Bu noktada, tarama bütçenizi optimize etmenin zamanı gelmiş demektir. Bu makalede, bir “tarama bütçesinin” ne olduğunu ve onu optimize etmek için neler yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Tarama Bütçesi: Crawl Budget Nedir?

Tarama bütçesi, Google’ın herhangi bir günde sitenizde tarayacağı sayfa sayısıdır. Bu sayı günden güne biraz değişir, ancak genel olarak nispeten sabittir. Google, sitenizde her gün 6 sayfa da tarayabilir, 5.000 sayfa da tarayabilir, hatta her gün 4.000.000 sayfa da tarayabilir. Google’ın taradığı sayfa sayısı, “bütçeniz” genellikle sitenizin boyutuna, sitenizin “sağlığına” (Google’ın kaç hatayla karşılaştığı) ve sitenize verilen bağlantıların sayısına göre belirlenir. Bu faktörlerden bazıları etkileyebileceğiniz şeylerdir, buna birazdan geleceğiz.

tarama bütçesi nedir

Bir Tarama Botu (Crawl Bot) Nasıl Çalışır?

Googlebot gibi bir tarayıcı, bir sitede taranacak URL’lerin listesini alır. BulutPress®’de otomatik olarak oluşturulan sitemap.xml site haritaları da bu tarama listesinin oluşturulmasında yardımcı olur. Bu listeden sistematik olarak geçer. Her bir URL’yi taramasına izin verildiğinden emin olmak için arada bir robots.txt dosyanızı alır ve ardından URL‘leri tek tek tarar. BulutPress® web sitenizde otomatik oluşturulan bir robots.txt dosyası vardır. Bir örümcek bir URL’yi taradığında ve içeriği ayrıştırdıktan sonra, o sayfada bulduğu yeni URL’leri, yapılacaklar listesine taraması gereken yeni URL’leri ekler.

Birkaç olay, Google’a bir URL’nin taranması gerektiğini hissettirebilir. İçeriğe işaret eden yeni bağlantılar bulmuş olabilir veya birisi onu tweetlemiş olabilir veya XML site haritasında (sitemap.xml) güncellenmiş olabilir, vb. Google’ın bir URL’yi taramasının tüm nedenlerinin bir listesini yapmanın bir yolu yoktur, ancak yapması gerektiğini belirlediğinde yapılacaklar listesine ekler.

Tarama Bütçesi Ne Zaman Sorun Olur?

Google, sitenizde çok sayıda URL taraması yapmak zorundaysa ve çok sayıda tarama tahsis ettiyse, tarama bütçesi sorun değildir. Ancak, sitenizin 250.000 sayfası olduğunu ve Google’ın her gün bu sitede 2.500 sayfayı taradığını varsayalım. Bazılarını (ana sayfa gibi) diğerlerinden daha fazla tarar. Harekete geçmezseniz, Google’ın sayfalarınızdaki belirli değişiklikleri fark etmesi 200 gün kadar sürebilir. Tarama bütçesi artık bir sorun haline gelmiş olur. Öte yandan, günde 50.000’i tararsa, hiçbir sorun yoktur.

Yazının devamı: https://bulut.press/tarama-butcesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.