Antalya Bilişim HaberleriHaber Duyuru EtkinlikManşet

TBD Kamu-BİB’26 ve BİMY’30 Bütünleşik Etkinliği Antalya’da gerçekleştirildi

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen Kamu-BİB’26 ve BİMY’30 Bütünleşik Etkinliği23-26 Kasım 2023 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen etkinliğe; Cumhurbaşkanlığı, bağlı kuruluşlar, bakanlıklar, üniversiteler, özel sektör, STK temsilcileri ile bilim insanları ve bilişim profesyonelleri katılım sağlayıp, düzenlenen seminerlerde görüşlerini paylaştılar.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Coştu ve K.K.T.C. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Erhan Arıklı ile K.K.T.C. Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) Başkanı Kadri Bürüncük Türkiye ve Kıbrıs adına Kamu Üst Yönetiminden etkinliğe katılan önemli konuşmacılardı.

Etkinlik, Türkiye’deki bilişim alanına, dijital dönüşüm politikaları ve uygulamalarına ilişkin sektörleri bir araya getirerek, Kamu Bilgi İşlem Birimleri ve sektörel katılım ile bilişim teknolojilerinin etkili ve yaygın kullanımı, Kamu kurumlarının hizmetlerini etkin ve verimli sunabilmesi için ulusal bilişim politikalarının oluşturulmasına katkı sağlanması, Aynı zamanda Bilgi İşlem Birimleri arasında bilgi paylaşımının artırılması, Mesleki dayanışmanın geliştirilmesi, Sorunlara ortak çözümler oluşturulması gibi amaçlar doğrultusunda gerçekleştirildi.

Her zaman olduğu gibi bu yıl düzenlenen etkinlik, alanındaki bir çok bilişim profesyonellerini bir araya getirerek, “Doğal Afetlere Dayanıklı Kritik Alt Yapılar” ana temasıyla önemli bir platform sundu. Etkinliğin açılışında 06 Şubat 2023‘te yaşadığımız Kahramanmaraş Depremi ile ilgili bir video gösterimi yapıldı ve depremde yitirdiğimiz vatandaşlarımız anıldı. Anmanın ardından açılış konuşmalarına geçildi.

“Üretken Yapay Zeka Çalışmalarına Ağırlık Vermeliyiz”

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe açılış konuşmasında dijital çağda verinin değerine dikkat çekti. “Ülke olarak 100 yıllık bir veri kaynağına sahip açık kamu verisine acil ihtiyaç var. Kamu verisinin anonimleştirilerek sektöre ve akademiye açılması çok önemli” diyen Aktepe, enerji kaynaklarına sahip olmayan Türkiye’nin tüketen değil üreten bir toplum haline gelmesi gerektiğini belirtti. Aktepe, “Üretirken katma değer oluşturmalıyız. En önemli katma değerde bilişimle oluşuyor. Ülke olarak Üretken Yapay Zeka konusundaki çalışmalara ağırlık vermeliyiz. ABD ve Avrupa Birliği bu konuda adımları arttı. Türkiye de bu adımlara eşlik etmeli ve öncü olmalı.” ifadelerini kullandı.

Bilişim Profesyonelleri Haber Sitesi olarak Basın ve Medya Sponsorları ve katılımcıları arasında yer aldığımız, Antalya Belek’te bulunan Bellis Deluxe Resort Hotel’de konaklamalı olarak düzenlenen Kamu-BİB’26 ve BİMY’30 Bütünleşik Etkinliği boyunca bir çok

Kamu-BİB’26 ve BİMY’30 Bütünleşik Etkinliği Sponsorları Listesi için: https://www.kamubib-bimy.org/2023/sponsorlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.