Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Teknografi: Nedir, Neden Önemlidir, Kullanım Örnekleri

B2B pazarları arasındaki rekabet arttıkça , şirketlerin veriye dayalı kararlara daha fazla güvenmesi gerekiyor . Şirketler, demografik ve firmografik veriler toplamak ve bunlarla ilgili eylemler gerçekleştirmekte ve rekabet avantajı elde etmektedir. Ancak bu iki tür hedef kitleyi anlamakta yetersiz kalabilir. Teknografi, B2B kuruluşlarının potansiyel müşterileri daha iyi bir pazarlama kampanyası sunmak için segmentlere ayırmasına yardımcı olacak tamamlayıcı veri türüdür.

 • Teknografi nedir?
 • Teknografik veriler işletmeler için neden önemlidir?
 • Kuruluşlar teknolojik verileri nasıl toplar?
  • Telefon veya e-posta araştırması
  • Kazıma
  • Şirketin teknoloji yığınlarını sergileyen web siteleri
  • Veri Pazarı
 • Kullanım durumları nelerdir?
  • Hesap Bazlı Pazarlama (ABM-Account Based Marketing)
  • Kişiselleştirilmiş Kampanyalar
  • Teknoloji Zekası
 • Teknografik verilerin faydaları nelerdir?

Teknografi nedir?

Teknografi, bir işletme tarafından kullanılan teknolojilerin ve onun yeni teknoloji satın alma yeteneği ve ilgisinin analizidir. Potansiyel müşterilerin teknoloji yığını ve teknolojilerini nasıl ve ne zaman kullandıkları hakkında içgörüler içerir.

Teknografik veriler işletmeler için neden önemlidir?

Demografi ve firma bilgileri, pazarlama stratejilerinin temel itici gücüydü. Bu iki veri türü, pazarlamacıların pazarları belirlemek için müşterileri bölümlere ayırabilmeleri için insan popülasyonlarının ve şirketlerin istatistiksel özelliklerini ortaya çıkarmaktadır. Ancak, şirketlerin demografik ve firma bilgileri, şirketler tarafından hangi teknolojilerin kullanıldığına ilişkin bilgilerle tamamlanabilir. Bu nedenle yeni bir veri türü popülerlik kazanıyor: Teknografi.

Teknografi önemlidir, çünkü şirketlerin potansiyel müşterilerin teknoloji satın alma istekliliğini daha iyi tahmin etmelerine yardımcı olmak için firma verilerini tamamlar. Bu satış ve pazarlama ekipleri tarafından da kabul edilmektedir.  ZoomInfo tarafından yapılan bir ankete göre ,

 • Satış uzmanlarının% 60’ı önümüzdeki yıl teknografiye yatırım yapmayı planlıyor
 • Teknografik verilere erişimi olanların% 81’i, onlara müşterileri ve potansiyel müşterileri hakkında daha eksiksiz bir görünüm sağladığını söylüyor.
 • Teknografik verilere erişimi olanların% 81’i, satış potansiyelleriyle konuşmaya daha hazır hissetmelerine yardımcı olduğunu söylüyor.

Kuruluşlar teknolojik verileri nasıl toplar?

Telefon veya e-posta araştırması

Çoğu B2B teknoloji şirketi, potansiyel müşterilerine, müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için kullandıkları teknolojileri sorar. Bunlar telefon veya e-posta yoluyla olabilir.

Kazıma

Veri kazıma, web sitelerinden yapılandırılmış verileri çıkarma yaklaşımlarını içerir. Ancak, veri kazıma araçlarıyla kuruluşlar yalnızca web sitesi sahibinin kullandığı belirli yazılım türlerini öğrenebilirler. Şirketin donanım yığınıyla ilgili herhangi bir bilgi alamazlar. 

Şirketin teknoloji yığınlarını sergileyen web siteleri

Stackshare gibi şirketler, kuruluşlara en iyi yazılım araçlarını ve bunları kimin kullandığını görmelerini sağlayan bir yazılım keşif platformu sağlar.

Veri Pazarı

Yukarıdaki kaynaklar, bu verileri toplamanın en yaygın yolları olsa da, potansiyel müşterilere sormak ölçeklenebilir bir yaklaşım değildir ve web’i kazımak için önemli bilgi işlem kaynakları gerektiğinden bilgi toplama önemli ölçüde çaba gerektirir.

Veri pazarları, bir kuruluş, işletme işlevlerini kurumsal verileriyle harmanlayarak geliştirmek için dış verileri ararken veri satın almak için gidilen yerlerdir. Bu yöntem diğer seçeneklerden daha verimli ve doğrudur çünkü veriler harici kuruluşların kullanımı için optimize edilmiştir, bu nedenle temiz olma eğilimindedir ve veri işlemeyi etkinleştirmek için kapsamlı meta verilerle birlikte gelir.

Örneğin, Datanyze ve StackShare gibi bu verileri kazıma konusunda uzmanlığa sahip şirketler bu verileri müşterilere sunmaktadır.

Kullanım durumları nelerdir?

Hesap Bazlı Pazarlama (ABM)

Teknografik veriler, hesap tabanlı pazarlama  yaklaşımının temel itici güçlerinden biridir  . Pazarlamacılar, teknografinin yardımıyla hesapları belirleyebilir ve puanlayabilir. Teknografik puanlama, satış ekibinin, kullandıkları teknolojilere göre hesaplara öncelik vermesine yardımcı olur. 

Örneğin, CRM sistemi olmayan bir şirketin, CRM sistemini yıllardır kullanan ve özelleştiren bir şirketten satın alma olasılığı daha yüksektir. Firmanın kullandığı teknolojilerin bütünleştirilebilirliği de teknolojik puanı etkileyen bir diğer faktördür. Ürününüz Salesforce ile entegre edilebilirse, Salesforce CRM uygulayan şirketler potansiyel müşteriniz olur.

Kişiselleştirilmiş Kampanyalar

Pazarlamacılar, teknoloji verilerinin analiziyle hesap hakkında içgörüler oluşturabilir ve belirli hesaplar için ilgili kampanyalar başlatabilir. Hesapların teknoloji profilini bilmek, işletmelerin katılım ve dönüşüm oranlarını artırmasına olanak tanır.

Teknoloji Zekası

Teknoloji İstihbaratı (TI), işletmelerin gelecekteki büyümesini ve hayatta kalmasını etkileyebilecek teknolojik fırsatları ve tehditleri tahmin etmelerine yardımcı olan bir faaliyettir. Teknografik veriler, kuruluşların daha önce toplam adreslenebilir pazarın (TAM) bir parçası olarak değerlendirilmemiş hesapları tanımlamasına olanak tanır, böylece şirketler hesap listesini genişletebilir. Teknografik bilgilerden ve diğer veri modellerinden elde edilen öngörüleri birleştirmek, kuruluşların rakiplerinin ve müşterilerinin teknoloji kullanım davranışlarını daha derinlemesine anlamasına olanak tanır. 

Teknografik verilerin faydaları nelerdir?

 • Hesapları daha iyi anlayın:  Teknografiden yararlanmak, satış temsilcilerinin potansiyel müşterilerle daha iyi ve daha eğitimli bir görüşme yapmasını sağlar çünkü temsilciler onlar için hangi teknolojilerin gerekli olduğunu bilir.
 • Dönüşümleri iyileştirin:  Bir araştırmaya göre  , bir satış temsilcisinin zamanının % 63’ü gelir getirmeyen  işlere harcanıyor. Hesapları daha iyi hedefliyorsunuz ve satış ekibiniz potansiyel müşterilerle ilgili öngörüleri biliyor. Bu, daha yüksek bir dönüşüm oranıyla sonuçlanır.
 • Müşteri bağlılığını artırın:  As  Endüstri artar genelinde rekabet , mevcut müşterileri elde tutmak hayatta kalmak için önemlidir. Kuruluşlar, müşterilerin teknolojilerini nasıl ve neden kullandığını bilir. İşletmeler, ürün geliştirmeyi yönlendirebilmeleri veya rakiplerinin müşteri tabanındaki riskli hesapları hedefleyebilmeleri için teknolojik verilerden toplanan içgörülerle risk altındaki hesapları belirleyebilir.

Bu makalemiz ilginizi çekti ise bu linkte ki makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.