Bilişim ProfesyonelleriMakale

Çevrimiçi Ödemelerin Geçmişi

Mısır gevreği sipariş etmekten milyarlarca dolar üretmeye kadar, çevrimiçi ödemelerin kısa geçmişindeki kilometre taşlarını keşfedin.

Bir zamanlar paralar bankada yaşardı. Bir şey satın almak istediğinizde, veznedardan paranızın bir kısmını teslim edecek kadar nazik olmasını isterdiniz. O dönemde eğer kadınsan, kocandan parayı senin için çıkarmasını istemeliydin. Kadınların kendi banka hesaplarına sahip olmasına izin verildiği zamana kadar, ABD’de 1960’lara ve İngiltere’de 1975’e kadar, bu hiç mümkün değildi. 

O zamanlardan günümüze kadar, 2020’ye kadar ileri sarın ve bugün tamamen farklı bir dünyadasınız. İnsanlar nakit ödemelerden ve çek defterlerinden çevrimiçi ödemelere geçtiler, gerçek zamanlı olarak internet üzerinden mal ve hizmetler için güvenli bir şekilde para alışverişi yapıyorlar. Nakit, birçok genç tüketiciye arkaik görünüyor. 

İşletmeler için çevrimiçi ödemeler yalnızca artan verimlilik ve üretkenlik anlamına gelmez, aynı zamanda yeni fırsatlar da sunar. Çevrimiçi ödemeler, on binlerce şirkete uluslararası ticareti açtı ve yenilikçi girişimlerin perakende sektörü üzerinde gerçek bir etki yaratmasına izin verdi. 

Aşağıda, avast‘ın blog sitesinde yayınladığı, çevrimiçi ödeme geçmişinden önemli anları paylaşıyoruz.

Çevrimiçi ödemeler: İlkler

İlk para transferi 

Bir telgraf işi olarak Western Union, insanların ne istediğini anladı ve 1871’de ilk C2C (müşteriden müşteriye) para transferini kolaylaştırdı. Bu da giderek daha kolay, uzun mesafeli işlemlerin yolunu açtı. 2011’e atlayın ve Western Union, mobil cihazlardan para transferlerine olanak tanıyan uygulamasını kullanıma sundu.

İlk çevrimiçi alışverişçi 

1984’te, 72 yaşındaki Jane Snowball, dünyanın ilk çevrimiçi mağazasını yaparak mısır gevreği, margarin ve yumurta siparişi verdi. Bunu yapmak için Televizyonunda uzaktan kumanda ve Videotex kullandı. Siparişi, onu teslim eden yerel süpermarkete bir telefon hattı yolladı ve nakit olarak ödedi. Bunun nedeni, çevrimiçi ödemelerin Tim Berners-Lee’nin dünya çapındaki ağı icat etmesini beklemek zorunda kalmasıydı. 

İlk çevrimiçi sipariş 

Pizza Hut Pizzanet.net başlattığı 1994 yılında İlk online sipariş pizza olmuş gibi görünmektedir. Hangi malzemeleri sipariş ettiler? Pepperoni, mantar ve ekstra peynir. 2008’de, Pizza Hut’ın PizzaNet çevrimiçi satışları 1 milyar dolara ulaştı ve 2013’te 6 milyar doları aştı.

İlk çevrimiçi kitapçı  

Frontline’ın Amazon Empire: Rise and Reign of Jeff Bezos adlı filminde, The Everything Store’un yazarı Brad Stone, “Jeff’in internette kitap satmaya başlama fikrine, kendisine yakın olan birçok insandan gelen tepkiler oldukça şaşırtıcıydı. Annesi onu sadece geceleri ya da hafta sonları yapmaya ikna etmeye çalıştı; onun işinden vazgeçmesini istemedi. “

Ancak Jeff Bezos, web kullanımının yılda% 2,300 oranında arttığını gösteren bir istatistik görmüştü. Temmuz 1995’te, ilk pizzanın çevrimiçi sipariş edilmesinden ancak bir yıl sonra, Amazon, 1998’de müzik ve videolar ekleyerek çevrimiçi bir kitapçı olarak hizmete girdi. Bezos, Müşteri deneyimi veya müşteri coşkusu peşinde koştu ve bize tek tıkla satın alma ve en önemli yenilikleri verdi. Çevrimiçi kontrol sırasında teslimat genellikle kötüydü. İşlemin ortasında bağlantıyı kesen karmaşık formlar ve satırlar, insanları genellikle telefonu eline almaya veya bir arabaya binmeye yöneltti. Satın alma işlemlerini daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli yapan herkes kazanır.

Aralık 2019’a kadar, ABD’de tahmini 112 milyon Amazon Prime abonesi, Prime olmayan üyeler tarafından harcanan ortalama 600 $ ‘a kıyasla her yıl ortalama 1.400 $ harcıyordu.

Hayatı kolaylaştırmak

Söyle ve öde 

Sesle etkinleştirilen ödemeler kalkıyor, burada kalan tek fiziksel temas noktası teslimat kamyonu kalktığında kapıyı açmak. Alışveriş davranışındaki değişiklikleri inceleyen bir 2020 araştırması, sesle etkinleşen hoparlörlere sahip 23 milyon ABD tüketicisinin şu anda satın alma işlemi yapmak için bunları kullandığını belirtti. 

Kişiden kişiye ödeme

“Birbirimize doğrudan nasıl para göndereceğiz?” Andrew Kortina ve Iqram Magdon-Ismail bir faturayı bölmek ve bankayı hariç tutmak istediklerinde sorduğu şey buydu. 2009’da bir uygulama başlattılar ve buna Venmo adını verdiler. Uygulama o kadar açık bir şekilde yararlıydı ki, PayPal ve daha fazlası; Apple Pay, Google Pay, Zelle, Cash App, Metal Pay gibi hizmetler aracılığıyla arkadaşlara para aktarmayı kolaylaştırmak için teknoloji odaklı bankalar da dahil olmak üzere büyük kuruluşların katılması çok uzun sürmedi.

Küçük işletmeler de oynayabilir 

Çevrimiçi ödeme, eBay gibi çevrimiçi geliştirme ve yatırım yapma sermayesine sahip büyük oyuncuların korumasıydı, ancak küçük işletmeler için ödemelerin kapsayıcılığı, tüketicinin seçimi ve ekonomik büyüme için her zaman kritik olacaktı. 

Avrupa’da 2013 yılında, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) işletmelerin % 92’sini oluşturuyordu ve bunların % 92’si mikro işletmelerdi. Bu KOBİ’ler ayrıca özel sektör istihdamının üçte ikisini sağladı. 

2011 yılında, iZettle İsveç’te faaliyete geçti ve küçük işletmelerin kartla ödemeyi kolay ve ekonomik bir şekilde kabul etmesini mümkün kıldı. O zamanlar ana rakibi Square’di, ancak iZettle’ın 2018’de PayPal tarafından 2,2 milyar dolar satın almasının ardından iZettle , pazar lideri oldu.

Honey size para kazandırır 

2019’da fiyat karşılaştırma web tarayıcısı uzantısı Honey, otomatik olarak fırsatlar uygulayarak kullanıcılarının çevrimiçi alışveriş yaptıklarında 1 milyar doların üzerinde tasarruf etmelerine yardımcı oldu. İşletmeler için, Honey ve diğer çevrimiçi indirim aracıları, bir zamanlar perakendeciler için bir pazarlama temelini oluşturan gazete kuponlarının yerini aldı. 

Bu gelişme sonrasında, Honey çevrimiçi ödeme öncülerinden olan PayPal tarafından 2020’de 4 milyar dolara satın alındı. 

Ödemeleri daha hızlı yapmak 

Hareket halindeyken ödeyin

Dominos dijital dönüşümü benimsedi ve kendilerine pizza satan ve Pizza Hut’tan dünya hakimiyetini çalan bir e-ticaret işletmesi adını verdi. Çevrimiçi izleyici ve sesli sipariş uygulaması başlatan ilk pizza şirketi oldular. 2018‘de satışlarının % 50’den fazlası mobil cihazlara yapıldı ve One-Tap (tek dokunuş) özelliği ile mobil müşterilerin kolayca tekrar sipariş vermesine olanak tanıyor.

Tesla’nızı çevrimiçi satın alın

Araba galerilerini unutun. Büyük Bozucu Elon Musk, Tesla satın almanın tek yolunun çevrimiçi olduğuna karar verdi. Tesla’nın arabaları görme şekline uyuyor: tıpkı bir telefon gibi güncellenebilen bir yazılım ürünü olarak. Bir Tesla satın almayı düşünüyorsanız, görüşe göre zaten ikna olmuşsunuzdur. Dirseğinizde bir satıcı olmadan çevrimiçi sipariş edin ve hemen kullanmaya başlayacaksınız. Bu sadece tüketiciler için harika değil, aynı zamanda Tesla’nın bayilik görüşmelerinde ve dağıtımında tasarruf edilmesini sağlıyor. (Bozucular* , endüstri içerisindeki kişilerden veya piyasa uzmanlarından ziyade genellikle girişimciler, yabancılar ve idealistlerdir.)

Tüketiciler, test sürüşü yapılmayan arabalar gibi büyük ücretli ürünleri bile satın almak için kendilerine giderek daha fazla güveniyor – 2019’da İngiliz tüketicilerin % 27’si böyle alacaklarını söyledi. Çevrimiçi ödeme ile sağlanan tutumların değiştirilmesi, yüz yüze alışveriş deneyimine güvenen şehir merkezleri için kötü bir haber, ancak zaten çevrimiçi ödemeleri benimseyen bilgili işletmeler için iyi bir haber. 

Parayı takip et 

Çevrimiçi ödemelerin iştahını görmek için PayPal’ın 2019 Küresel Etki Raporundaki sayılara bakmanız yeterlidir:

  • 2018’e göre% 15 artışla 17,8 milyar dolar gelir
  • 2018’e göre% 14 artışla 305 milyon aktif hesap
  • 2018’e göre şaşırtıcı bir şekilde% 25 artışla 12,4 milyar işlem

Dünya çapında, Dijital Ödemeler segmentindeki toplam işlem değerinin 2020’nin sonunda 4,9 milyon ABD Dolarına ulaşması bekleniyor. Bu, yıllık %23,7’lik bir artış ve Çin’deki en yüksek kümülatif işlem değeri 2020’de 2,3 milyon ABD Doları olarak tahmin ediliyor. 

Avrupa Merkez Bankası’na göre Euro bölgesindeki toplam gayri nakdi ödeme sayısı 2019’da 98 milyara yükseldi ve 2018’e göre % 8,1 artarak toplam 162,1 trilyon Euro değerinde

COVID-19, 2020’de müşterilerin internet alışverişine ve nakit ile fiziksel temasa göre temassız seçeneklere öncelik vermesiyle çevrimiçi ödeme trendini hızlandırdı.

Suç ve siyaset

Paranın olduğu yerde suç vardır. Bu nedenle, dünya çapındaki siber güvenlik sistemleri, suçluları engellemek ve işletmelerin çevrimiçi ödemeleri kabul etmesini sağlamak için sürekli yenilik yapmaktadır. Yeniliği takip etmek buna değer. İngiltere’de chip-and-PIN piyasaya sürüldüğünde, 2005 yılında kart sahtekarlığını % 13 oranında azalttı. Güvenli sistemlerle birlikte, kurumsal politikaların ve uyumlu süreçlerin sürekli olarak gözden geçirilmesi, müşteri bilgilerini güvende tutma yolunda uzun bir yol kat eder.

Bu makale EticSoft katkıları ile yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.