Haber Duyuru Etkinlik

TOBB Yazılım Meclisi sektör sorunlarını masaya yatırdı

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Ertan Barut Yazılım Sektörünün beklentileri ve talepleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Yazılım Sektörümüzün beklentileri ve talepleri aynı zamanda Ülkemizi ve Geleceğimizi doğrudan ilgilendirmektedir.

TOBB Yazılım Meclisi olarak üye firmalarımız, üye STK’larımız ve Kamu Kurum temsilcileri ile birlikte Ülkemiz Yazılım Endüstrisinin gelişimi ve büyümesi, ihracatının artırılmasına yönelik faaliyetlerimizi, projelerimizi, çözüm önerilerimizi elimizden geldiğince tüm kesimlere duyurmaya, ekosistemi oluşturmaya ve aynı zamanda sektörde birliği de sağlamaya çalışıyoruz. 

13 Nisanda 2022 Yılı 2. olağan toplantımızı gerçekleştirdik. Bu toplantı hakkında bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz. 
Veri odaklı çalışma stratejimiz çerçevesinde Türkiye Yazılım Envanter Projemizde 2. Faza geçtik. Düzenlediğimiz çalıştayın sonuçlarını yakında paylaşacağız. 
Uzaktan Çalışmanın %100 oranında desteklenmesi yönündeki beklentilerimize ilişkin raporumuzu yayınladık. 
Türkiye Yazılım Endüstrisinde faaliyet gösteren yazılım firmalarıyla tüm bileşenleri, alt sistemleri, mesleki ve ürün sınıflandırması gibi sektörel düzenlemelere yönelik bilgilendirici çıktıları da yakında paylaşacağız. 
Bir yandan da yazılım işgücü kayıpları ve ihtiyaçları yanında eğitim ihtiyaçları ve istihdama yönelik anketimizle sağlıklı veri elde edip ilgili kurum ve kuruşlarla paylaşmak üzere çalışmalarımız da devam etmekte. 

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi’nin açıklaması ise aşağıdaki gibi.

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci ’nin katılımıyla Meclis Başkanı Ertan BARUT başkanlığında gündemdeki konuları görüşmek üzere TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

Mehmet Büyüksimitci, Türkiye Yazılım Meclisinin yapmış olduğu çalışmaları, yaşadığı sorunları TOBB olarak özverili bir şekilde takip ettiklerini, atılacak her adımda sektörün yanında olduklarını belirtti. 

Büyüksimitci, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı İlknur İnam’a proje sürecinde Meclise vermiş olduğu tüm destek ve emekleri için teşekkürlerini iletti. Ayrıca Büyüksimitci, Meclis Üyesi olarak ilk kez toplantıya katılan Milli Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı İrfan Keskin’e de yeni görevi için hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Meclis Başkanı Ertan Barut, geçmiş üç aylık dönemde görüş verilen mevzuatlar, katılım sağlanan programlar, kamu kurumlarına yapılan ziyaretler ve gelecek üç ay içerisinde yapılacak olan çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirdi.

Barut, 24 Şubat tarihinde TOBB çatısı altında düzenlenen #YazılımEnvanter Çalıştayı ve çalıştayın çıktısı olarak hazırlanan Yazılım Envanter Çalıştayı Sonuç Raporu’nun içeriği hakkında bilgi verdi.

Barut yaptığı sunumla, #yazılım sektörünü tek bir Nace kodu altında toplamak ve sektörün ihtiyaçları çerçevesinde meslek sınıflandırması ve ürün sınıflandırması yapmayı amaçladıklarını belirterek, çalıştay sonucunda ortaya çıkan meslek ve ürün tanımlarını paylaştı. Meclis Başkanı raporun son halinin oluşturulduğunu ve ilgili tüm kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve firmalara dağıtımının yapılacağını açıkladı.

Ertan Barut, veri odaklı çalışma stratejisi çerçevesinde Türkiye Yazılım İş Gücü İhtiyaçları ve Kayıpları Durum Tespiti, Uzaktan Çalışma ve Eğitim İhtiyaçları Anketi’nin oluşturulduğu bilgisini verdi. Barut; bu anketle birlikte yazılım iş gücü ihtiyaçları, yazılım iş gücü kayıpları, işe alımda iş gücü tercihleri ve ihtiyaç duyulan eğitimler gibi sektörün ilgilendiren tüm alanlarda veri sağlanacağını ifade etti. Anketin tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, STK’lar ve firmalara iletildiği aktarıldı.

Toplantıda Meclis Üyeleri tarafından, yabancı ülkelerdeki firmaların uzaktan çalışma seçeneğini kullanarak yazılımcılara cazip teklifler ve yüksek ücretler sunarak istihdam etmekte olduğu, bu sebeple, Türk yazılım şirketlerinin yazılımcı iş gücünü elinde tutmakta zorlandığı aktarıldı. Üyeler, süreç böyle devam ederse işgücü kaybının önüne geçilmeyeceğinin altını çizdi.

Kağnağı okumak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.