MakaleSiber Güvenlik

60-90 Günlük Stratejik Güvenlik Planınızı Nasıl Geliştirirsiniz

SoftBank Yatırım Danışmanları ve SoftBank Group International için Global CISO olan Gary Hayslip tarafından hazırlanan 60-90 Günlük Stratejik Güvenlik Planınızı Nasıl Geliştirirsiniz” isimli makalemizde yeni bir iş yerine başladığınızda ilk 60-90 günde yapmanız gerekenler hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bundan sonrası Gary Hayslip’in kaleminden. İyi okumalar.

İşe yeni başlayan bir güvenlik uzmanı öncelikle neler yapmalı

Bir güvenlik uzmanı olarak, hem özel sektörde hem de federal hükümette çok sayıda iş dikeyinde çalıştım. Dünya çapındaki ofislerde binlerce çalışanı destekleyen ekipleri yönettim ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yerel olarak ofislerde sadece birkaç yüz çalışanı destekleyen ekipleri yönettim. Farklı roller ve deneyimlerden oluşan bu kariyer yolunda, bir CISO rolü için görüşme yaparken her zaman aldığım sorulardan biri, “Planınız nedir, ilk 60-90 gününüzde sizden ne beklemeliyiz?” Cevabım görüşmecilerimi her zaman şaşırttı çünkü yıllar içinde genişlettiğim bir sürecim var. Bunu, şirketimin ticari operasyonlarıyla uyumlu etkili bir güvenlik programı geliştirmede faydalı buldum.

Takip edeceğimiz tartışma, benim sürecime ve onun dört aşamasına odaklanacak. Bu metodolojiyi bir güvenlik yöneticisi olarak birden fazla rolümde deneme yanılma yoluyla geliştirdim. Bir CISO olarak, lider ve mentorluk personeli, güvenlik programınızı değerlendirmek, uygulamak ve yönetmek için bir plan oluşturmanızı ve amacını iletmenizi ve bir iş ihtiyacı olduğunda onu değiştirmeye istekli olmanızı gerektirir. Bu yüzden 60-90 Günlük Stratejik Planımı hazırlarken, bunun taşa yazılmadığını unutmayın; Aslında, dövülebilir olduğunu söylemeyi seviyorum. Hizmet etme ayrıcalığına sahip olduğum beş CISO rolümün tamamında, planımı asla aynı şekilde kullanmadım – her şirket ve rol, başarıya ulaşmak için kendi yaklaşımını gerektirdi.  

Planım dört bölüme ayrılmıştır: Ortaklık ve Kültür, Görünürlük ve Büyüme, İçgörü ve Değerlendirme ve Planlama ve İletişim. Dördünün her biri için derinlemesine tartışacağımız bir grafik oluşturdum. Tüm resimler ve stratejik planın eksiksiz bir zihin haritası buradan indirilebilir.

Konu ilginizi çektiyse makalenin orjinal kaynağını ve devamını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.