Bilişim ProfesyonelleriManşet YanıSiber GüvenlikTurizm Teknolojileri

Turizm Sektörünü Hedef Alan Sahte Otel Siteleri ile Nasıl Mücadele Edebilirsiniz?

70’e yakın sahte otel sitesi ile ilgili bir araştırma 2021 sezonunda otellerin yine bu tip organize dolandırma çabaları ile mücadele edeceğinin sinyallerini verdi. 2021 sezonundan önce rezervasyonlar canlanmaya başlaması ile birlikte tekrar dolandırıcıların hedefi haline gelmiş gözüküyor.

2018 yılından bu yana yer yıl sonu yayınladığımız “online itibar raporu” yazılarımızda dikkat çektiğimiz bu konu 2020 sezonunda da gündeme gelmişti. 2020 Turizm İtibar Raporu yazımızda 10 Ağustos 2020’de Ticaret Bakanlığı tarafından bu konuya ilişkin yayınlanan “sahte internet siteleri üzerinden otel rezervasyonu uyarısı” konulu genelgeye dikkat çekmiştik.

Bu yazımızda Webius Digital olarak sahte otel siteleri ile mücadele için kullanabileceğiniz bazı kaynakları bir araya getirmeye çalıştık. Yazımızın sonunda da bahsi geçen araştırmada listelenen, bazıları aktif, bazıları ise henüz aktif olmamış 70’e yakın sahte otel sitesinin adresini bulabilirsiniz.

Sahte Otel Sitesi: Nasıl Mücadele Edebilirsiniz?

Bu tür siteleri kaldırmak için yapılacak bazı adımları aşağıda sizler için listeledik. Bunlar arasında direk servis sağlayıcı (hosting) firmasına konuyu iletmekten hukuki süreçlerle erişim engellemesine varan farklı çözümler mevcut. Başvuruları yaparken marka tescil, turizm yatırım belgesi, vergi levhası gibi belgeleri dijital olarak hazır bulundurmanız gerekli.

Hukuki süreçle sonrası erişim engellemeleri sadece Türkiye dahilinde uygulandığı için yurt dışına yönelik otel adını kullanarak yapılan bu tip dolandırıcılıkları engellemekte yetersiz kalıyor. Bu sebeple arama motorlarından kaldırtmak ve hosting engellemesi gibi pek çok farklı yöntemi de bu aşamada kullanmanız gerekebiliyor.

Sahte Otel Sitesi ile Mücadele yazısının devamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.