Bilişim Hukuku

Türkiye 2022 E-Ticaret Verileri Açıklandı

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) 2022 Verileri Açıklandı

ETBİS, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından elektronik ticaret hizmet sağlayıcıların (doğrudan elektronik ticaret platformlarının) ve elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcıların (N11, Trendyol, Hepsiburada gibi şirketlerin) kayıt altına alınması, yönetilmesi,  elektronik ticaretteki verilerin toplanması ve istatistiki bilgilerin üretilmesi amacıyla oluşturulan kayıt sistemidir. ETBİS, “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ” ile 2017 yılında elektronik ticaret sistemine katılmıştır. İşte T.C. Ticaret Bakanlığı da Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) 2022 yılı verilerini yayınlamıştır. Bu gündem yazısında işbu istatistiklerden öne çıkanlar değerlendirilecektir. ETBİS 2022 yılı verileri

ETBİS 2022 Verilerinden Öne Çıkanlar

ETBİS 2022 İstatistiklerinden öne çıkan veriler şu şekildedir:

 • 2022 yılında Ülkemizde elektronik ticaret hacmi 2021’e göre %109 artış göstermiş ve yaklaşık 800 milyar TÜRK LİRASI ye ulaşmıştır. 2019 yılında ise 136 Milyar TÜRK LİRASI olan elektronik ticaret hacmi, 2020 yılında yaklaşık 226 milyar TÜRK LİRASI’dir.
 • Elektronik ticaret sipariş sayısı 2021’e göre %43 artarak 4 milyar 787 milyona yükselmiştir.
 • 2022 yılında elektronik ticaretin genel ticarete oranı %18,6 olarak gerçekleşmiştir. Tüketicilerin yüksek oranda korunduğu elektronik ticaret mevzuatımızda elektronik ticaretin genel ticarete oranının daha da yüksek olması beklenmektedir.
 • 2022 yılındaki elektronik ticaret ödemelerinin oranı ise şu şekildedir:
  • %61: Kartlı Alışveriş
  • %36: Havale / EFT
  • %3 : Kapıda Ödeme

Elektronik ticarette ödeme yöntemleri oran sıralamasının en kolay ödeme yönteminden daha zora göre gerçekleştiği göze çarpmaktadır.

 • Ülkemizde elektronik ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısı 548.688 olarak belirlenmiştir. Bu işletmelerin ise 320 tanesi ETBİS’e kayıtlıdır. Görüldüğü üzere ülkemizde elektronik ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısı oldukça yüksektir. Zira en başta verimlilik, hız ve kolaylık olarak tüketicilere ve işletmelere fayda sağlayan elektronik ticaret yönteminin ilerleyen yıllarda daha da yüksek oranlarda kullanılacağı tahminini yapmak oldukça kolaydır. Fakat ETBİS’e kayıTürk Lirasıı işletme oranı ise oldukça düşük olup, bu kayıt oranının artması için ETBİS’in işletmelerce daha iyi anlaşılması ve kayıt olunmaması durumunda gerçekleşecek yaptırımlar konusunda işletmelerin bilinçlenmesi önem kazanmaktadır.
 • Elektronik ticarette sektörel kullanım hacimleri şu şekildedir:
  • Beyaz eşya ve küçük ev aletleri: Yaklaşık 96 milyar TÜRK LİRASI
  • Giyim, ayakkabı ve aksesuar: 54 milyar TÜRK LİRASI
  • Elektronik: 45,9 milyar TÜRK LİRASI
  • Havayolları: 45,1 milyar TÜRK LİRASI
  • Gıda ve süpermarket: 26,5 milyar TÜRK LİRASI
  • Seyahat, taşımacılık ve depolama: 24 milyar TÜRK LİRASI
  • Yemek: 19,6 milyar TÜRK LİRASI
  • Konaklama: 11,5 milyar TÜRK LİRASI

Bu sektörel kullanımlardan ise 2021’e göre en fazla artış göstereni konaklama sektörü olmuştur. En az artış ise yemek sektöründe gerçekleşmiştir.

Sonuç

Özellikle son yıllarda elektronik ticaret kullanımının arttığı istatistiklerde göze çarpmaktadır. Bu artışta 2019 yılında Ülkemizde ve Dünyada ortaya çıkan pandeminin etkisi de ortadadır. Pandemiyi bir fırsata çeviren çoğu elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcı elektronik ticarete yönelik hizmet standartlarını da geliştirmiş, reklamlarını da artırmıştır. Tüketiciler de pandemi süresince ve pandemi sonrasında elektronik ticaret alışkanlıklarını artırmıştır. Yine de %18,6 olan elektronik ticaretin genel ticarete oranı, tüketicilerin önemli bir kısmının klasik ticaret alışkanlıklarını çeşitli sebeplerle sürdürdüklerini göstermektedir.

Elektronik ticaret Hukuku alanındaki tüm yazılarımızı bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Hukuk ve Bilişim Dergisi’nin Yeni Sayı’sını okumak için bağlantıya tıklayınız.

Yazar: Av. Ali ERŞİN / Hukuk ve Bilişim Dergisi Genel Koordinatörü

Twitter ve Instagram: avukataliersin

Mail: [email protected]

Av. Ali Ersin

Ankara Barosu nezdinde Avukatlık görevini sürdürmektedir. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2019 yılında mezun olmuştur. Hukuk ve Bilişim Dergisi ile Blog’un genel koordinatörlük ve editörlük görevini yürütmekte olup, Türkiye Bilişim Derneği ve Bilişim ve Teknoloji Hukuku Derneği üyesidir. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Tezli Yüksek Lisans programından “Metaverse Dünyasında Fikri Hakların Korunması” tezi ile mezun olmuştur. Çalışma Alanları Kripto Para Hukuku Finansal Teknolojiler Hukuku Kişisel Verilerin Korunması Hukuku E-Ticaret Hukuku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.