Bilişim HukukuDijital Medya

Telefonlar Cayma Hakkı Kapsamında Çıkarıldı

Telefonlar Cayma Hakkı Kapsamında Çıkarıldı

Telefonlar Cayma Hakkı Kapsamında Çıkarıldı

Telefonlar Cayma Hakkı Kapsamında Çıkarıldı! 23 Ağustos ‘ta ise elektronik ticareti düzenleyen “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde” bazı değişiklikler yapılmıştır. Değişiklikler, en başta Trendyol, N11 gibi e-ticarette alıcılar ile satıcıları buluşturan şirketleri ve bu sitelerden alışveriş yapan tüketicileri ilgilendirmektedir. Bu sebeple e-ticarette herhangi şekilde alışveriş yapan her kişinin bu yazıyı dikkatle okuması önerilir.

E-Ticaret Kurallarında Değişiklikler (Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği)

Elektronik Ticaret Hakkında Tanımlara Yönelik Değişiklikler

Değişiklikte birkaç yeni tanım eklenmiştir:

Aracı hizmet sağlayıcı: Değişikliğe eklenerek “oluşturduğu sistem ile uzaktan iletişim araçlarını kullanmak / kullandırmak ile satıcı veya sağlayıcı adına mesafeli sözleşme kurulmasına aracılık eden kişi” olarak tanımlanmıştır.

Platform: Ortak kamu elektronik platformları hariç olarak, “aracı hizmet sağlayıcıların mesafeli sözleşme kurulmasına aracılık edilmesi için oluşturduğu sistemler” olarak düzenlenmiştir.

Ön Bilgilendirme Yükümlülüğüne İlişkin Değişiklikler

Eğer sözleşme yukarıda bahsettiğimiz Plaformlar üzerinden kuruldu ise, ön bilgilendirme formu hakkında satıcılar ile aracı hizmet sağlayıcı platform birlikte sorumlu olacaktır.

Yönetmelik 5. Maddesindeki “ön bilgilendirme” ye ilişkin düzenlemelerde ilgili bentlerde şu değişiklikler yapılmıştır:

5. maddenin ilgili bentlerindeki değişiklikler aşağıdaki şekildedir:

(b): Aracı hizmet sağlayıcı da ön bilgilendirme kısmında artık olacaktır. Buna göre, “ Satıcı / sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcının adı / unvanı, MERSİS no ya da vergi kimlik no” yer alacaktır.

(c): Burada sadece “aracı hizmet sağlayıcı”lar eklenmiştir.

(ç): Yukarıdaki şekilde “aracı hizmet sağlayıcı” ibaresi eklenmiştir.

(f): Çok önemli bir maddedir. Bu maddeyle artık aracı hizmet sağlayıcılar “ Ödeme, ticari reklam / tanıtımlarında taahhüt edilen süre ve uyumlu teslim ile ifa süresi” bilgilerini ek olarak ön bilgilendirme formunda göstermek zorundadır.

(g): Yine Trendyol, N11, Hepsiburada gibi aracı hizmet sağlayıcıların sağladığı kolaylıklara ilişkin bu değişiklikle, şu eklemelerin yer alması zorunlu kılınmıştır: “ malın taşıyıcıyla iadesi halinde teslimat masrafını geçmemek üzere iade masrafının tutarına ve bu tutarın hangi tarafça karşılanacağına, öngörülenin dışında taşıyıcıyla iadesi halinde de iade masrafını tüketicinin karşılayacağına ilişkin bilgiler”.

Ön bilgilendirme yapma yöntemi hakkında da değişiklikler eklenmiştir ve aracı hizmet sağlayıcılar da satıcılar ile bu yöntemde müteselsil sorumlu olmuştur.

Satıcı veya Sağlayıcıların Yükümlülükleri Hakkındaki Değişiklikler

Satıcı veya hizmet sağlayıcı yükümlülükleri de oldukça önemlidir ve değişiklikler şöyledir:

 • Aracı hizmet sağlayıcı da hizmet sağlayıcıyla birlikte belli durumlarda ödemelerin iadesine ilişkin birlikte sorumlu olmuştur.
 • Aracı hizmet sağlayıcı, Platform’da kurulan sözleşmelerde mal teslimi öncesinde cayma hakkı kullanılması halinde geri ödemeleri 14 gün içerisinde gerçekleştirmek zorunda olmuştur.
 • Hizmet ifası ile alakalı sözleşmelerde aracı hizmet sağlayıcı 14 gün içerisinde iadeleri yapmak zorunda kalmıştır.
 • Aracı hizmet sağlayıcı kuruluşlar bu iadeleri gerçekleştirirken artık tüketiciye masraf yansıtamayacaktır.
 • Taşıyıcı vasıtasıyla iadelerdeki cayma hakkının kullanılmasında masraflardaki düzenlemeler yer almaktadır.
 • Satıcı veya hizmet sağlayıcı, cayma hakkının kullanıldığına ilişkin aracı hizmet sağlayıcıya artık derhal bildirmek zorundadır.

Aracı Hizmet Sağlayıcıların Yükümlülükleri Hakkındaki Değişiklikler

Yeni düzenleme ile Hepsiburada, Trendyol gibi aracı hizmet sağlayıcılara da ek yükümlülükler getirilmiştir:

Aracı hizmet sağlayıcıların artık tüketicilerin talep ve bildirimlerini doğru yapabilmeleri için elverişli sistem kurmak zorundadırlar. Elverişli sistemler aşağıdaki konularda olmak zorundadır:

 • Cayma hakkı
 • Bedel iadesi
 • Mal iadesi
 • Tüketiciler ile satıcı / hizmet sağlayıcıların işlem kayıtları
 • Teslimat veya ifaya ilişkin talepler

E- Ticaret Hakkında Diğer Bazı Değişiklikler

Cayma Hakkının İstisnalarına Şunlar Getirilmiştir:

 • KTK tescilli zorunlu araçlar ile kayıt veya tescili zorunlu İHA’lar
 • Teslimi yapılmış cep telefonu, akıllı saat, tablet veya bilgisayarlar.
 • Canlı müzeyede veya açık artırmalar.
 • Kurulumu veya montajı satıcı veya hizmet sağlayıcı tarafından yapılacağı belirtilen ürünler.

Yani artık cep telefonları, akıllı saatler, tabletler ve bilgisayarlarda 14 günlük cayma hakkı kullanılamayacaktır.

Sonuç

Milyonlarca kişinin gerçekleştirdiği e-ticarette aracı hizmet sağlayıcı kurumların çoğalması, bu düzenlemeyi önemli ve gerekli kılmıştır.

Bu değişiklikler özellikle tüketiciler için son derece önemli olup, Trendyol, Hepsiburada gibi aracı hizmet sağlayıcıların bu kuralları doğru uygulamaması halinde tüketiciler Tüketici Hakem Heyetleri veya Mahkemelerinde haklarını arayabilecektir.

Yönetmelik değişikliği, 1.10.2022 tarihinde yürürlüğe girecektir.

“Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun”da yapılan değişiklikleri kaleme aldığımız diğer yazımı bağlantıdan okuyabilirsiniz.

KVKK’nın 800.000 TL’lik verdiği ceza hakkındaki yazıma bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yazar: Av. Ali ERŞİN

Hukuk ve Bilişim Dergisi Genel Koor.

Mail: [email protected]

Instagram: https://www.instagram.com/avukataliersin/ (@avukataliersin)

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Av. Ali Ersin

Ankara Barosu nezdinde Avukatlık görevini sürdürmektedir. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2019 yılında mezun olmuştur. Hukuk ve Bilişim Dergisi ile Blog’un genel koordinatörlük ve editörlük görevini yürütmekte olup, Türkiye Bilişim Derneği ve Bilişim ve Teknoloji Hukuku Derneği üyesidir. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Tezli Yüksek Lisans programından “Metaverse Dünyasında Fikri Hakların Korunması” tezi ile mezun olmuştur. Çalışma Alanları Kripto Para Hukuku Finansal Teknolojiler Hukuku Kişisel Verilerin Korunması Hukuku E-Ticaret Hukuku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.