Haber Duyuru EtkinlikYapay Zeka

TÜYAFED Başkanı Mustafa Çalış’tan Yapay Zeka ve Girişimcilik Üzerine Önemli Açıklamalar

Türkiye Yazıcılar Federasyonu (TÜYAFED) Genel Başkanı Mustafa Çalış, haftalık girişim raporu için düzenlenen programda önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Çalış, Türkiye’nin yapay zeka ve yazılım ihracatındaki yerini ve geleceğe dair hedeflerini paylaştı.

Başkan Mustafa Çalış, küresel pazarda trilyon dolarlık bir hacme ulaşan yapay zekanın, Türkiye ekonomisine olan etkilerini vurguladı. Başkan Çalış, Türkiye’nin 2020-2030 arasında dünya ekonomisinde ilk 10-15 ülke arasında yer almasının planlandığını belirtti. Şu an Türkiye’nin 255 milyar dolarlık ihracatının 3,5 milyar dolarının yazılım ihracatı olduğunu ifade etti ve bu rakamın artırılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Yapay Zeka Ligi ile Türkiye’de Bir İlk

Federasyon olarak yapay zeka alanında yaptıkları çalışmalara da değinen Başkan Çalış, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilecek olan Yapay Zeka Ligi’ni tanıttı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’na özel olarak 12 üniversiteyle yapılan işbirliği protokolü kapsamında başlatılan bu lig, gençleri bir platformda bir araya getirerek, futbol ligleri gibi farklı klasmanlarda yarışmalarına imkan tanıyacak.

Başkan Çalış, “Üniversitelerimizin gençlerini bir platformda bir araya getirerek aynen futbolda olduğu gibi birinci lig, ikinci lig, üçüncü lig gibi klasmanlar oluşturmayı hedefliyoruz. Öğrencilerimiz bir üst lige taşınacak ve en son süper lige gelen oyuncularımız yapay zeka liginde uluslararası arenada ülkemizi temsil etmeye başlayacaklar,” dedi.

Yapay Zeka ve Global Gelişmeler

Başkan Çalış, IMF tarafından yapılan analizlere göre yapay zekanın dünya çapında %40 etkili olacağı ve bu nedenle yapay zekanın faydaları ve risklerinin mercek altına alındığını belirtti. Ayrıca, Avrupa Parlamentosu’nun yapay zeka kullanımına ilişkin yasal bir düzenlemeyi onayladığını ve bu düzenlemenin Türkiye’yi de etkileyeceğini ifade etti.

Sağlık sektöründe de yapay zekanın önemine dikkat çeken Başkan Çalış, Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni bir yapay zeka aracını kullanıma sunduğunu belirtti. “Sarah” adını taşıyan bu akıllı yapay zeka asistanı, çeşitli dillerde hizmet veriyor ve ilerleyen aşamalarda Türkçe’nin de bu diller arasında yer alması hedefleniyor.

Gelecek Hedefleri

Başkan Çalış, yapay zeka dernekleri ve firmaları ile birlikte yapılacak yarışmalar ve eğitimlerle Türkiye’nin hem eğitim hem de ihracat alanında daha ileri seviyelere taşınmasını hedeflediklerini söyledi.


Türkiye Yazılımcılar Federasyonu – TÜYAFED Genel Başkanı Mustafa ÇALIŞ’ın Bengü Türk TV’de yaptığı açıklamaları aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.