MakaleWeb Uygulamaları

Ux Tasarım İlkeleri

UX sürekli değişen bir alandır, ancak temel UX tasarım ilkeleri aynı kalır. Tasarımcılar ayrıca görsel denge açısından ne istediklerini belirlemelidir. Açık ve özlü olmak çok önemlidir, (less is more) daha azı daha fazladır! Tasarımınızın sezgisel olmasını istemelisiniz ve en önemlisi tasarımınız kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

UX trendlere ve yeni teknolojiye tabi olsa da, aynı kalan birkaç temel ilke var. Bunlar, tasarımcıların tutarlı ve odaklanmış bir metodoloji aracılığıyla çeşitli sorunlara bakmalarına yardımcı olur.

  • Bağlamsal olun: Bireylerin kullanıcı yolculuklarında tam olarak nerede olduklarını bilmelerini istersiniz. Asla kaybolmuş veya bunalmış hissetmemeliler. Tasarımınız yolculukları boyunca onlara rehberlik etmek için orada olmalı.
  • İnsan olduğunuzu hissettirin: Hiçbir kullanıcı bir makine ile etkileşime giriyormuş gibi hissetmekten hoşlanmaz. Markanızın kişiliğini ve ulaşılabilirliğini gösterirseniz, son kullanıcının güvenini kazanırsınız.
  • Bululabilir olun: Kullanıcılar zaman kaybetmek istemez. Başarılı bir UX tasarımı ile, işinizi bulmak ve gezinmek kolay olmalıdır.
  • Kolay olun: Tutarlı ve anlaşılır olmak, kullanıcılarınız için uzun bir yol kat edecektir. Kullanıcılarınızla keyifli ve kolay deneyimler sunarak sağlıklı ilişkiler kurarsınız.
  • Basit olun: Abartmayın. Göz boyamak için gereksiz görseller ve gereksiz açıklamalar yapmayın. Sadede gelin. Herkesin dikkat süresinin çok kısa olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

Bu ilkeler, UX tasarım sürecinin her aşamasında size rehberlik edecektir. Bu aşamaların her birini aşağıda tek tek inceleyelim: https://www.kullanicideneyimi.org.tr/ux-tasarim-ilkeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.