Bilişim Profesyonelleriİnternet

Ve Markanız Online Dünyanın Karşısında: Dijital Reklamlar

Dijital mecraların günlük hayatta yoğun ziyaretçi trafiği alması ve hayatın hemen her alanında dijital mecraların iş ve sosyal hayata dahil olması, bu alanların reklam kanalları olarak değerlendirilmesine ve markaların hedef kitleleriyle bu kanallar aracılığıyla buluşabilmesine zemin hazırladı. Günümüzde dijital reklamlar hemen hemen diğer reklam modellerine oranla daha büyük bir etki alanı kurabiliyor ve markalar dijital reklam stratejilerine çok daha yoğun mesai harcıyorlar. Elbette her markanın büyüme oranı, markanın sektöründeki hizmet hacmi reklam modeli tercihlerini etkilemektedir. Ancak bugün lokal markalar da ulusal ve hatta global alanda kendilerine yer bulabiliyor ve pastadan ciddi bir pay elde edebiliyor. Dolayısıyla hemen her marka için gözler, dijital reklamlara çevriliyor. 

Bununla birlikte, dijital reklamlar aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşmak isteyen işletmelerin pek çoğu, bu konuyu kendi içinde çözerek, platformlarla doğrudan ilgilenmeyi ve reklamlarını kendileri oluşturup, yayınlamayı tercih edebiliyor. Bu noktada, doğru hedeflemelerin yapılmaması, dijital reklamlara harcanan tutarın kısa süre içerisinde tükenmesi ve en önemlisi de reklamların geri dönüşüm oranının düşük olması, işletmelere zarar olarak dönüyor. 

Dijital reklamlar, doğru dijital reklam platformu, doğru hedeflemeler, bulunduğu platforma ve hedef kitleye göre anahtar kelimelerin doğru tespit edilmesi, reklam kurgusunun yine hedef kitleye hitap etmesi, içeriğin yalın ve anlaşılır şekilde aktarılabilmesi, markanın ve/veya hesabın güven uyandırması için reklam takibinin yapılması, yapılan reklamların remarketing ile ilerleyen zamanlarda pekiştirilmesi ve reklamı görüntüleyen kitlenin mutlaka kazanılması gibi parametrelerde çalışan sistemlere sahiptir. Dolayısıyla, profesyonel destek almak markalar için, özellikle gittikçe kızışan rekabet piyasaları içerisinde neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. 

Dijital Reklamlar ve Dijital Reklam Mecraları Nedir, Ne Değildir?

Dijital reklamlar ile reklam sektörünün hızı da dijitale ulaştı. Markaların kullanıcılara erişimi, yeni markaların dahi marka bilinirliği, yeni pazar imkanları ve daha pek çok bakımdan dijital reklamlar sayesinde artık her sektörden her markanın, her girişimin pazar ağı içerisinde son derece yüksek şansı ve payı bulunuyor. Bu da hiç kuşkusuz ki her ölçekte girişim için son derece umut verici… Fiziksel mağazaların lokalden çok daha büyük düşünme imkanına erişmesi, küçük bir fikrin bir anda büyümesi ve gerçeğe dönüşmesi dijital reklamlar sayesinde son derece mümkün. Dolayısıyla şunu diyebiliriz ki; dijital reklamlar markaların büyük düşünme lüksü, dünyanın her yerinden tüm girişimlerin globale taşınma şansıdır. 

Dijital reklam mecraları da elbette markanın kullanıcı profiline göre farklılık göstermekle birlikte, daha önce markayı tercih etmiş kişilere de yeniden kendini tanıtma imkanı taşıması bakımından yeni ürün ve hizmetlerinizi onlara daha doğru aktarabileceğiniz reklam kurgusuna göre yönünüzü belirleyecektir. Sabit görseller veya video reklamlar ile hareketli reklam bannerları gibi alternatif pek çok açıdan dijital reklamları ve dijital reklam mecralarını ele alabilirsiniz. Ancak dijital kanallarda markanızı temsil edecek her türlü dijital reklam çalışmasını dijital pazarlama uzmanlarıyla değerlendirmenizde, bu kısmı onların yönetmesi için harekete geçmenizde fayda vardır. 

Peki markanız için hangi alanlarda dijital reklam çalışmaları yapılabilir?

Google Reklamları

Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru Google’da yapılan anahtar kelime aramalarında üst sıralara taşınmak, elbette tüm markaların idealidir. SEO çalışmaları ile organik trafik sağlamak ve Google algoritmasına uygun bir sistematikte üst sıralara taşınmak için elbette stratejiler geliştirebilir ve bu şekilde de yükselme imkanı bulabilirsiniz. Ancak bunun yanında, sektördeki rekabeti tırmandıran bir konu da Google reklamları ve bu reklamlarla sayfanın ilk sıralarına tırmanan markalardır.

Dijital pazarlama uzmanlarının izlediği yöntemler ve geliştirdiği stratejilerle doğru hedeflemeler, sizi Google reklamları sayesinde tercih edilen, trafik ve etkileşim alan bir marka konumuna getirecektir. Web siteniz üzerinden yapılan satın almalar ve web siteniz içerisinde geçirilen süre de bu şekilde artacaktır. Dolayısıyla hem ziyaretçi toplayabilir hem de daha önce tıklandığı için remarketing ağınızı genişletebilirsiniz. Google reklamları size farklı reklam modelleri ile pek çok avantajlar sağlayacaktır. 

Sosyal medya reklamları

Markalar, özellikle çok aktif kullanılan Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları üzerine oldukça fazla yoğunlaşıyor ve reklam kurgularını, bütçelerini büyük bir oranda bu alanlara kanalize ediyor. Elbette bu bir tesadüf değil; bildiğiniz gibi pek çoğumuz da bu gibi sosyal medya platformlarında oldukça fazla vakit geçiriyor ve hatta boş vakitlerimizde el alışkanlığı haline de gelen sosyal medya kullanımına yöneliyoruz. Dolayısıyla dijital reklamlar arasında belki de en sık karşılaştıklarımızın başında sosyal medya reklamları geliyor. Bu nedenle, iyi kurgulanması ve profesyonel bir ekiple teknik detaylarının çalışılması daha da önem arz ediyor. 

YouTube Reklamları

İzlemek, elbette kullanıcı tarafında en büyük etkiyi ve satın alma kararlarını oluşturuyor. İyi bir kurgu, bir senaryo ve başarılı bir reklam içeriği, internet kullanıcılarını markaya müşteri olarak kazandırabiliyor. Dolayısıyla, dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, dijital reklamlarda en çok tercih edilen kanallar arasında yer alıyor. YouTube reklamları kurgulamak, kullanıcının ilgisini çekmek ve reklamverene yoğunlaşmasını sağlamak elbette ki profesyonellik gerektiriyor. Bununla birlikte, hiç kuşkusuz tercih edilecek reklam modeli de son derece önem kazanıyor. Bunu da dijital pazarlama uzmanları, reklama, ürün veya hizmete ve markanın hedef kitlesine göre belirliyor. Sonuç olarak YouTube’ta hedef kitlenin karşısına çıkmak için ciddi bir video kurgu ve içerik mesaisi ile birlikte dijital reklamlarda uzmanlık gerekiyor. 

Mobil Uygulama Reklamları

Mobil uygulamalar sayesinde hayatımızı çok daha kolay hale getiriyor, gün içerisinde sıklıkla farklı konularda çeşitli mobil uygulamalara başvuruyoruz. Bu bakımdan, mobil uygulama reklamları da özellikle doğru hedeflemeler sayesinde markaların hedef kitlesine ulaşması için en etkili yöntemlerden biri olarak değerlendirilebilir. Mobil uygulamalara göre etkili reklam kurgusu oluşturmak yine markaya yönelim ve trafik kazandırmayı sağlıyor.

Siz de dijital reklamlar ve dijital reklam platformları hakkında daha fazla bilgi almak, uzman bakış açısı ile dijitaldeki yolculuğunuza yön vermek için daha fazla beklemeyin. CRM Turizm ile tanışarak, ilk adımı bugünden atın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.