Makale

Video Konferans Platformu Oluşturulabilir Mi?

Video Konferans Platformu Oluşturulabilir Mi?

Video Konferans Platformu Oluşturulabilir Mi?

Video Konferans Platformu Oluşturulabilir Mi? Birçok işletme için pandemi büyük bir kesinti yarattı, ancak bazıları bundan faydalandı. Dağıtım hizmetleri, online süpermarketler ve yayın siteleri hepsi hızla büyüdü. Belki de en hızlı yükselenlerden biri Zoom oldu.

Zoom’ın büyümesi sadece doğru zamanda doğru hizmeti sunması değil, aynı zamanda rakiplerine göre daha kolay kullanılabilir olmasıyla da ilgiliydi. Zoom, abone olmayanları kolayca toplantılarına davet etmek ve bu kişilerin katılmalarını sağlamak konusunda çok başarılı oldu. 2020’nin ilk yarısında, video konferansla özdeşleşerek, çalışanların kilit altında iletişim kurmak için güvenilir ve tanıdık bir yol olarak Zoom, işletmeler için açık bir tercih haline geldi.

Şimdi, pandemi kısıtlamalarının sona ermesine rağmen, birçok organizasyon çalışanlara evden çalışma olanağı tanımayı düşünüyor. Pandemi başlangıcında Zoom veya başka bir hizmeti tercih eden işletmeler için önemli bir soru ortaya çıkıyor: Video görüşmeleri geçici bir çözüm olmaktan çok çalışma yöntemlerinin ayrılmaz bir parçası olduğu bu dönemde, hala doğru çözüm mü?

3CX iletişim çözümleri sağlayıcısı CEO’su Stefan Walther’a göre, Zoom’un dezavantajları giderek açık hale geliyor. Walther, “Birçok kişi, bu özellik setine ihtiyaç duymuyor” diyor ve devam ediyor: “Zoom harika bir platform; çok iyi çalışıyor ama ciddi bir fiyat etiketiyle geliyor, kullanıcı başına lisanslarla birçok eklenti ve oldukça pahalı bir çağrı özelliği var.”

Şimdi alternatifleri keşfetme zamanı geldi ve düşünmediğiniz bir seçenek kendi video konferans hizmetinizi barındırmaktır. Tam teşekküllü konferans yazılımı için para ödemenize gerek yoktur. Jitsi, end-to-end şifreleme ve Google, Microsoft ürünleri ve Slack ile entegrasyon içeren ücretsiz ve açık kaynaklı bir seçenektir. İlk olarak 2000’lerin başında SIP iletişimci adı altında görünen Jitsi, şu anda iletişim uzmanı 8×8 tarafından yönetilmektedir ve ticari barındırılan video konferans çözümü yanında Jitsi’nin sürekli geliştirilmesini desteklemektedir. Jitsi ile başlamak için sadece arka uç için bir şeye ihtiyacınız vardır. Debian/Ubuntu ve Docker için sunucu kodu ücretsiz olarak indirilebilir ve GitHub’ta destek paketleri ile birlikte Chrome uzantıları, iOS ve Android uygulamaları da mevcuttur. Jitsi odaları kendi web sitenize yerleştirilebilir ve host etmek istemeyenler için meet.jit.si adresinde barındırılan bir web ön uç bulunur.

Şirketiniz için Jitsi’nin yeterli olup olmadığını merak ediyorsanız, bilmeniz gereken büyük isimlerin ona güvendiğidir. Wikimedia, kendi halka açık portalını barındıran Jitsi’ye güvenenlerden biridir. 10-15 katılımcılı toplantılar için Jitsi’nin performansının “Google Meet ve Zoom ile nesnel olarak aynı seviyede olduğunu” belirtmiştir.

Gerçekten de geliştirici, sınırsız ve ücretsiz toplantıların 100 eşzamanlı katılımcı ile yapılabileceğini söylüyor – ancak daha büyük kapasite veya kapalı altyazı, düzenleme ve analiz gibi gelişmiş özellikler gerekiyorsa, ücretli 8×8 Meet hizmetine geçmenizi öneriyor.

Jitsi, belirli senaryolar için cazip olsa da, tek ücretsiz seçeneğiniz bu değil. Google Hangouts, Cisco Webex ve diğerleri sınırlı sayıda katılımcıya veya sınırlı sürelere ücretsiz toplantılar yapmanıza izin verir; 3CX ise barındırılan konferans çözümü için ilk yılın ardından ücret almaya başlar. Diğer bir ücretsiz ve açık kaynaklı seçenek de BigBlueButton’dır. Eğitim ortamlarında popüler bir tercihtir ve Kanada Carleton Üniversitesi Teknoloji İnovasyon Yönetimi programından ortaya çıkan BigBlueButton, öğrenme yönetim sistemleri (LMS) dünya çapındaki pazarın üçte ikisini desteklemektedir.

BigBlueButton kurulumu kolaydır. Sunucu, 64-bit Ubuntu 18.04’te Docker konteyneri içinde sorunsuz çalışır ve hiçbir müşteri yazılımına ihtiyaç duymadan yerel tarayıcı özelliklerine güvenir. Bu, evde eğitim ortamları için idealdir, ancak çalışanların hangi cihazı kullandıklarına veya nerede olduklarına bakılmaksızın iletişimde kalmasını sağlamak isteyen işletmeler için de uygundur.

Beklendiği gibi, BigBlueButton’ın bazı özellikleri eğitim amaçlıdır. Çevrimiçi beyaz tahtaları destekler ve ev sahiplerinin rastgele bir kullanıcıyı soruları yanıtlamak için seçmelerine olanak tanır. Birçok video konferans platformunda olduğu gibi, katılımcılar soru sormak veya cevap vermek için dijital bir el kaldırabilir ve ev sahibi tüm kalkmış elleri tek tıklamayla indirebilir. Bununla birlikte, BigBlueButton ayrıca belge paylaşımı ve alt grup odaları gibi iş temel özellikleriyle birlikte ekran paylaşımı ve CMS yazılımları ile entegrasyonu da destekler. Kullanımı ve yönetimi hazır çözümleri tercih etmekten daha karmaşıktır, ancak bazı avantajları vardır. İşletmeler ve eğitim kurumları harcamalarını ve altyapı yönetimini daha iyi ayarlayabilir ve eklentilerin ve verilerin konumu üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirler.

Diğer hizmetlerde bu tür kontrole sahip olmak, farklı sağlayıcılar arasında önemli ölçüde değişir. Zoom hesap sahipleri ve yöneticileri, gerçek zamanlı toplantıları ve webinar verilerini barındırmak için hangi veri merkezi bölgelerini kullanacaklarını özelleştirebilir, ancak varsayılan olarak hesabınızın orijinal olarak sağlanan bölgeye kilitli olacaktır.

3CX’de daha fazla esneklik vardır. CEO Stefan Walther, şirketinin platformunda “her zaman konumunuzun, verilerinizin ve davet ettiğiniz kişilerin %100’ünün kontrolünde olduğunuzu” belirtiyor. Tarayıcıda toplantıları barındırmak için özel bir uygulama yüklemeye gerek yoktur ve Britanya kullanıcı verileri İngiltere içinde kalırken, Avrupalı kullanıcı verileri AB içinde kalır.

Skype for Business, başka bir kendine ait arka uç desteğine sahip bir hizmettir; ancak sahibi Microsoft, müşterilere Skype’tan vazgeçmelerini ve onun yerine tamamen kendi sunucularına yerleşen Teams’e geçmelerini teşvik etmektedir.

Dikkate alınması gereken diğer bir faktör de ihtiyacınız olan hizmetlerin genişliğidir. 3CX’nin entegre iletişim hizmetine katılmak, sadece bir video konferans çözümü almamak anlamına gelir: Aynı zamanda yazılı ve fiziksel telefonlarla yapılan düzenli telefon aramaları için VoIP, mesajlaşma ve varlık araçları desteğini içeren tam özellikli bir PBX çözümüdür. Skype for Business da benzer geniş bir özellik setine sahiptir. Tüm bunları tek bir yerde bulundurmak, çalışanların birden fazla araç arasında geçiş yapmalarına gerek kalmadığı için verimliliğe yardımcı olabilir; ancak daha küçük işletmeler genellikle video, grup sohbeti ve mesajlaşmadan öteye gitmeyeceklerdir.

Kendi hizmetinizi yönetmeniz – kendi donanımınızda barındırmıyor olsanız bile Azure veya AWS gibi bulut hizmetlerini kullanıyor olsanız bile – sağlayıcı değiştirme özgürlüğü getirir, hatta tamamen farklı bir video konferans platformuna geçme olanağı sağlar. Barındırılan bir alternatife göre bu esnekliğe sahip olmamak: minimum bir kilitleme olabilir ve mevcut sağlayıcınız artık ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa geçiş yaparsanız, ödenmesi gereken kalan faturalar olabilir. Özellikler, bir konferans platformu seçerken önemli bir düşünce olsa da, başka bir kritik konu da destektir. Bir iletişim sunucusu, iş altyapısının önemli bir parçasıdır ve çalışır durumda tutmak için uzmana ihtiyacınız olacak. Birçok durumda – ancak kesinlikle tüm durumlarda değil – ücretli bir hizmet, daha hızlı başlatılmayı kolaylaştıracaktır. Aynı şekilde, daha az teknik bilgiye sahip son kullanıcılar uygulamaları kullanarak hareket halindeyken daha kolay çalışabilirler. Bazı hizmetler kolay dağıtım için hızlı kurulum sihirbazlarına sahiptir, ancak diğerleri yöneticilerin önemli bir teknik bilgi düzeyine sahip olmasını gerektirebilir ve bu, en azından kendi barındırma açısından, küçük organizasyonlar için pratik bir seçenek olmayabilir. Hatta daha büyük kuruluşlar için bile, sürekli izleme gerektiren bir seçenek, başka bir seçeneğin eklenmesini haklı çıkarabilir ve yıllık olarak hesaba katılınca, bir mühendis saatleri ve kaybedilen verimlilik kadar maliyetli olabilir.

Bu nedenle, mevcut konferans hizmetinizi hemen değiştirmenizi önermeyiz. Bugünün ticari sistemleri güçlü, iyi desteklenir ve kullanımı kolaydır – ve genellikle kendi yönetilen bir çözüme kıyasla bir kuruluş içinde daha hızlı dağıtılırlar.

Ancak, nokta şudur: Geçmiş yıllarda, çevrimiçi video konferans lüks veya bir numara olarak görülebilirdi. Artık durum böyle değil. Video konferans işin kalbinde ve uzun bir süre daha öyle kalacak gibi görünüyor. Şimdi ihtiyaçlarınıza yeni bir bakış açısı getirme ve bu önemli hizmetleri kendi elinizle kontrol altına alıp alamayacağınızı değerlendirme zamanı geldi.

Kaynakça için buraya tıklayabilirsiniz.

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.