MakaleWeb Uygulamaları

Web Siteniz İçin En İyi Renk Paletini Nasıl Seçersiniz?

Bir web sitesi yapmanın birçok adımı olmasının yanında, marka çalışması en önemli adımlardan biri olarak kabul edilebilir. Başka bir şirket için çalışıyor olmanız veya kendi web tasarım portföyünüzü tasarlıyor olmanızın bir önemi yok, ilgili ve anlaşılabilir bir renk paleti seçmeniz hayati önem taşıyor. Bu size biraz aldatıcı gelebilir ama üzülmeyin. Psikolojik çalışmalar ve renk teorileri, doğru renk paletini seçmeniz konusunda size yardımcı olabilirler.

Tasarımda Renklerin Ne Çağrıştırdığını Bilin

İşletmeniz için kullanacağınız renk paleti kafanızda şekillenmiş olabilir ama kesin kararınızı vermeden önce, aklınızdaki renklerin gerçekte ne anlama geldiğini anlamanız önemli. Bu renkler doğru duyguları çağrıştırıyor mu ve hedef pazarıma çekici gelecekler mi? Bu size saçma bir soru gibi gelebilir ama renklerin psikolojisine bakacak olursanız bunu kafanızda daha iyi netleştirebilirsiniz.

renkli reklam logoları

Coca colaFacebook ve Apple gibi iyi bildiğiniz şirketlerin logolarını düşünün. Bunlar gerçekten herkesin bildiği markalar ve logolarını mavi, beyaz ve kırmızı olarak kolaylıkla tanımlayabiliyorsunuz.

Bu tip markaların renklerini öylesine tercih ettiğini düşünebilirsiniz ama yakından baktığınızda sizde bazı duygular uyandırdığını fark edebilirsiniz. Logolarda belirli renklerin tercih edilmesinin bir amacı var.

Eğer ilham alabileceğiniz bir şeyler arıyorsanız, internette onlarca çevrimiçi renk aracı mevcut. Bu araçlar sayesinde web sitenizin tasarımı için en iyi renk paletini seçebilirsiniz.

Baskın Renklerinizi Seçin

Kendinizi yeterince yaratıcı hissetmeye başladığınızda, temel veya baskın renk paletinizi seçmeye başlayabilirsiniz. Bu renkler, hedef kitlenizin sizi tanıyacağı renklerdir. Bunlar kartvizitlerinizde ve web sitenizde görünecek olan renklerdir, yani onları iyi seçmelisiniz.

Bu zorunlu bir kural değil ama baskın renk sayısını ikide tutmak ve kullanacağınız diğer renkleri de bu renklerin tonları olarak tercih etmek her zaman daha iyidir. Ayrıca bu iki baskın rengin birinin, diğerinden daha çok kullanılacağını da unutmamanız gerekiyor. Web sitenizde, bannerda veya kartvizitte olması fark etmez. Yazının devamı için: https://bulut.press/en-iyi-renk-paleti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.