Bilişim ProfesyonelleriMakale

Web Sitenizi Kurtarabilecek 6 Şey

Web sitenizin yüklenmesi çok uzun sürerse, müşterilerinizin sabırsızlanacağı ve başka yerlere gireceği gayet iyi anlaşılmıştır. Ziyaretçilerin tahmini% 15’i sadece iki saniye sonra ayrılacak!

İki saniyenin gerçekte ne kadar kısa olduğunu bir düşünün. Hiç yüklenmeyecek bir site düşünün. Şimdi, bir web sitesinin çökmesinin neden çevrimiçi bir işletme varlığı için bir seçenek olmadığını anlıyorsunuz.

Web sitenizin çökmesinin veya çevrimdışı olmasının nedenlerinden bazılarını ve bunları nasıl düzeltebileceğinizi veya hatta bunlardan tamamen kaçınabileceğinizi inceleyelim.

Web Sitesi Virüsleri

Virüs saldırıları yaygındır ve bir web sitesini anında çökertebilir. Bazı saldırılar gerçek kişilerden gelse de, çoğu internette gezinerek erişebilecekleri ve tehlikeye atabilecekleri web sitelerini arayan botlardır.

Web siteniz savunmasızsa, bot kodunuza erişebilir ve sitenizi bir anda kapatabilir. Botlar ayrım gözetmez ve eriştiği ilk web sitesini kapatır.

Bunu onlar için kolaylaştırmayın. Aşağıdakiler botları dışarıda tutmanıza yardımcı olacaktır.

  • Bir şifre protokolüne sahip olun. CMS’ye veya web sitesi arka ucuna erişimi olan herkesin güçlü parolalar kullandığından ve bunları sık sık değiştirdiğinden emin olun. Sağlam Parola Oluşturucu gibi bir araç kullanabilirsiniz .
  • Web sitesine erişim noktalarını ve bu noktalara erişimi olan kişileri sınırlayın.
  • Bir WordPress web siteniz varsa, giriş bağlantısını / wp-admin dışında bir şeyle değiştirin.
  • İzinsiz giriş korumalı güvenlik yazılımı kullanın

Kodlama Sorunları

Bazen web siteniz yalnızca kodunuz kırıldığı için kilitlenir. Belki düzenleme yaparken bir şeyi yanlış değiştirmişsinizdir veya yükseltmeler kurulurken bir çakışma olabilir.

Bazen bunların düzeltilmesi kolaydır veya sitenin yedeklenmiş bir sürümüyle üzerine yazılabilir, ancak bazıları çok daha ciddidir ve özel dikkat gerektirir.

Web siteniz daha eskiyse, birinin kod incelemesi yapmasını isteyebilirsiniz.

Eklenti Hataları

Eklentiler, sitenizin temel programlamasına ek özellikler eklemek için web sitelerinde yaygın olarak kullanılır.

Web sitenize saatlerce kodlama gerektirebilecek özel içerik ve işlevsellik, sadece bir eklenti yükleyerek kısa sırayla eklenebilir.

Eklentileri kullanmanın sorunu uyumluluktur. Eklentinin geliştiricisi sitenizin / temanızın geliştiricisinden farklı olabileceğinden, kod da farklıdır ve bu bazen çakışmalara ve kodlama sorunlarına neden olabilir ve bu da sitenizi çökertebilir.

Eklentilerle gelen riskleri azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey şunlardır:

  • Web sitenizin, tercihen site dışında (yerel olarak ve bulutta) düzenli olarak yedeklerini alın
  • Eklentileri araştırın ve düzenli olarak güncellendiğinden ve yüksek puan aldıklarından emin olun
  • Eklenti kullanımını sınırlayın (bu işlevselliğe gerçekten ihtiyacınız var mı?)
  • Web sitesi yedeklemesi ve testi dahil olmak üzere eklentileri güncellemek için bir planınız olsun

Eklentilerin akıllı kullanımı size zaman, para ve baş ağrılarından tasarruf etmenizi sağlar.

Barındırma Sorunları

Tebrikler! Siteniz çok aktif ve her geçen gün daha fazla trafik alıyor, harika!

Bununla birlikte, barındırma sağlayıcınız bu trafiği işlemek için yeterli alana veya bant genişliğine sahip değilse, artan trafik bir sorun olabilir.

Barındırıcınız trafikteki artışı karşılayamazsa, web siteniz çökebilir ve artık kullanılamayabilir. Bir barındırma sağlayıcısı seçmeye ilişkin bu gönderi, akıllı barındırma seçimleri yapmanıza yardımcı olacaktır.

Etki Alanı Sorunları

Etki alanınızı web sitenizin açık adresi olarak düşünün. Elbette aradaki fark, web sitesi adresinizin süresinin dolabilmesidir.

Bu olduğunda siteniz de kaybolur. Bunun çok sık olduğunu gördük. Bu değerli bir zamandır ve potansiyel müşteriler kaybedilir. Talihsiz olan şey, kolayca önlenmesidir.

Alanınızı yenilemek çoğu zaman sorunu çözebilir ancak alanınızı otomatik olarak yenilenecek şekilde ayarlamak daha proaktif bir önlemdir. Etki alanı hesabı girişinizi elinizin altında tuttuğunuzdan ve o hesaptaki ödeme yönteminizin geçerli olduğundan emin olun.

Bunun düzenli olarak kontrol edilmesi asla kötü bir fikir değildir.

Hackerlar

Bilgisayar korsanları, sitenize girip erişmeye çalışan programcılardır. Bir kişinin bir siteyi hacklemesinin birçok yolu vardır, ancak en yaygın olanı DDoS veya Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısıdır.

Bu, bireyin sitenizi çok fazla trafikle boğduğu ve bant genişliğinizi aşırı yüklediği anlamına gelir. Barındırma sağlayıcınız bu miktarda trafik için hazır değilse web siteniz çökecektir.

Web sitenize olası erişimi sınırlamak için virüsler için aynı adımları izleyin. Ayrıca, düzenli yedeklemeler yapın ve bir bilgisayar korsanlığı olayını yönetebilecek bir sağlayıcıyla barındırın.

Web Sitem Çöktüğünde Ne Yapılabilir?

Yapmanız gereken ilk şey, barındırma sağlayıcınızla iletişim kurmaktır. Doğrudan sorunla ilgili yardımcı olamazlarsa, sorunun ne olduğu konusunda size bilgi verebilir ve sizi yardımcı olabilecek birine yönlendirebilirler.

Her web sitesi bir noktada kesinti yaşayacaktır. Bu kesinti süresini en aza indirmenin en iyi yolu, sorunlarınız ortaya çıktığında size yardımcı olabilecek ve bu faktörlerin bazılarını gerçekleşmeden önce önleyecek prosedürleri uygulayabilecek güvenilir ve duyarlı bir sağlayıcıya sahip olmaktır.

Aşırı dikkatli olun ve birkaç yedekleme önlemi alın; web siteniz çökerse daha iyi zaman geçireceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.