MakaleWeb Uygulamaları

Web Tasarımından Kullanıcı Deneyimi Tasarımına Geçiş

Kariyerinizi web siteleri yaparak harcadınız ve şimdi daha fazlasını istiyorsunuz. Çoğu insana web tasarımından kullanıcı deneyimi tasarımına (UX design) geçmek mantıklı geliyor. Bu ikisi çoğunlukla benzer beceriler gerektiriyor olabilir ama aslında tasarım deneyiminin farklı noktalarına odaklanıyorlar.

Kullanıcı deneyimi tasarımcılarına olan talep arttıkça yeni bir seçenek arayan tasarımcıların önüne de birçok imkan çıktı. Eğer web tasarımından kullanıcı deneyimi tasarımına bir kariyer değişikliği düşünüyorsanız; kullanıcı deneyimi tasarımının ne olduğunu, web tasarımdan neden farklı olduğunu ve bu yeni kariyere nasıl geçiş yapacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Deneyim Tasarımını Tanımlamak

Kullanıcı deneyimi tasarımı temel olarak kullanışlılığı, araştırmayı ve ürünle olan etkileşimleri temel alır. En büyük kaygısı kullanıcının istenilen sonuçlara mümkün olduğunca kolay ve sorunsuz bir biçimde ulaşmasını sağlamaktır. Bu, psikoloji, grafik tasarımı, pazarlama ve kullanıcı araştırmasıarayüz tasarımı ve diğer disiplinleri kullanarak, etkili veri destekli ürünler yaratmayı amaçlayan araştırma temelli bir pratiktir.

Web Tasarımı ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Arasındaki Benzerlikler

renkler ve tipografi gibi görsel tasarım elemanları marka kimlik
  • EstetikWeb tasarımcıları daha çok markanın estetiğini göz önüne alırlar; etkili bir yolla bilgi sunabilmek için renk dengeleritipografi ve diğer görsel içerikler gibi elemanları düşünürler. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları da estetik kaygılara önem verirler elbette, ama fonksiyonellik ön planda olmalıdır.
  • Front-end odağıWeb tasarımcıları görsel bileşenleri oluşturmak için daha çok frot-end kodları ve PhotoshopIllustrator gibi programlar kullanırlar. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları ise deneyimleri tasarlayabilmek için prototip yazılımlarından yardım alırlar.
  • Sorun çözme: Tasarımcılar tasarım düşüncelerini, dinleme becerilerini ve yaratıcı problem çözme yetilerini kullanarak problemleri ve çözümlerini bulurlar ve ileriye dönük geliştirmeler yaparlar.
  • İletişim ve işbirliği: Tasarımcılar bir projeyi hayata geçirmek için tasarımla ilgili etkili bir biçimde iletişim kurmalı ve diğerleriyle işbirliği yapmalı. Dışarıdan bir müşteriyle veya içeride ilgili bir insanla konuşuyor olmanız fark etmez, fikirlerinizle ilgili etkili bir şekilde iletişim kurmak hayati önem taşıyor.

Yazının devamı: https://bulut.press/web-tasarimindan-kullanici-deneyimi-tasarimina

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.