İşletim Sistemleri

Windows 11’deki en heyecan verici özellikler

Microsoft’un yeni işletim sisteminde yerel Android uygulamaları, doğrudan Teams entegrasyonu ve daha fazlası bulunur.

Microsoft’un amiral gemisi işletim sisteminin en son sürümü olan Windows 11, 5 Ekim 2021’de kullanıma sunuldu.

Aşamalar halinde dağıtıldığından, yüklemeden önce Windows dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda gerekli özelliklere sahip olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir . Değilse, yenilenen tasarımı, merkezi başlat menüsü, Windows 11 Home ve Pro arasındaki seçim, özel Microsoft Teams düğmesi ve çok daha fazlasıyla Windows 11 beklemeye değer olabilir.

Merkezi Başlat Menüsü

Windows 11'in yeni merkezi başlat menüsü

Çoğu kullanıcının göreceği ilk değişiklik, Microsoft’a göre “sakinlik ve rahatlık duygusu” eklemek için yeniden konumlandırılan yeni merkezi Başlat menüsü olacak.

İlk izlenimde, özellikle ‘Başlat düğmesi’ araç çubuğunda daha erişilebilir bir yerde otururken, eski Başlat adamlarından daha az karmaşık görünüyor. İşlem, macOS araç çubuğuna çok benziyor ve bu muhtemelen kullanıcıların incelemesine giren ilk yeni özellik olacak.

Yapış Düzenleri

Windows 11 yeni Yapış Düzenleri

Bugünlerde yapılan çoğu değişiklikte olduğu gibi, Windows 11 de hibrit işgücünü düşünüyor gibi görünüyor. Bu en çok Snap Düzenleri, Snap Grupları ve Masaüstü özelliklerinde belirgindir.

Buradaki fikir, ekran alanınızı tıkamadan veya harici bir monitör takmadan Windows 11’in desteklediği diğer uygulamalara dönüşmek (veya takılmak). Tüm bunlar, hangi uygulamaları çalıştırmaya devam ettiğinizi ve hangilerinden çıkabileceğinizi görüntüleyebileceğiniz Snap Grupları aracılığıyla düzenlenecektir. 

Microsoft Teams entegrasyonu

Microsoft Teams, salgın sırasında giderek güçlendi ve Microsoft, işbirliği aracını Windows 11’e yerel olarak entegre ederek bu kazanımları sağlamlaştırmayı umuyor.

Belirsiz olan şey, Microsoft’un Teams’i Slack veya Facebook Workplace gibi rakip hizmetlerin kullanıcılarına ne kadar zorlayacağıdır, ancak Edge tarayıcısını Windows kullanıcılarına tanıtmaya yönelik son çabalar, pop-up tarzı reklamların yolda olabileceğini gösteriyor.

Windows 11'e doğrudan entegre Microsoft Teams

Forrester Başkan Yardımcısı ve baş analisti JP Gownder, “Bu yenilik, işin geleceği ve dijital yaşam için PC’nin merkeziliğini (yeniden) kuran COVID dünyası için iyi bir zamanlamadır” dedi. “Bu özelliklerin çalışanlar için popüler olup olmadığı henüz görülmedi, ancak bunlar hibrit çalışmanın yeni dünyasına yön olarak uyumlu.”

Daha hızlı güncellemeler

Windows 11 için bir başka büyük yenilik de, güncellemelerin Windows 10’a aktarılanlardan %40 daha küçük olacağı vaadidir, bu da güncelleme sürecini önemli ölçüde hızlandırmalı ve kullanıcılar için daha az yük haline getirmelidir. Güncellemeler arka planda da gerçekleşecek, bu da potansiyel olarak bir PC’nin sürekli kullanıcı etkileşimi veya çalışma kesintileri olmadan güncelleneceği anlamına geliyor.

Windows 10 ile aynı kod tabanı

Güncellemelerden bahsetmişken, Microsoft, işletim sistemi yükseltmeleri söz konusu olduğunda dersini açıkça öğrenmiştir ve Vista ve birçok uyumsuz sürücüsünden kaynaklanan fiyaskodan kaçınmaya kararlıdır. Windows Vista ve Windows 8 gelip geçtikten çok sonra bile pek çok kişinin hala Windows 7’ye bağlı kalmasının nedeni budur .

Windows 11, Windows 10 ile aynı kod tabanı üzerine inşa edilmiştir; bu, yükseltme zamanı geldiğinde, sürecin kullanıcılar için nispeten ağrısız olması gerektiği anlamına gelir.

Cüppeder, “Bu iyi haber,” dedi. “Bu, Windows Vista gibi işletim sistemi sürümlerinin başına bela olduğu bilinen uygulama ve sürücü ‘kırılmasının’ meydana gelmeyeceği anlamına geliyor. Ve Win32 uygulamaları Windows 11’de yerel olarak çalışmaya devam edebilecek.”

Android uygulamaları

Windows 11'de TikTok uygulaması

Android uygulamaları ilk kez yerel olarak Windows 11’de çalışacak ve uygulamalar işletim sisteminin başlangıcında mevcut olmayacak olsa da bunlara Microsoft Mağazası aracılığıyla erişebilirsiniz.

Bunun nedeni , Microsoft’un eski Bridge teknolojisini kullanmasına izin veren Intel ve Amazon ortaklığıdır. Bu teknoloji, orijinal olarak farklı donanım platformları için tasarlanmış uygulamaların x86 aygıtlarında yerel olarak çalışmasını sağlayan bir çalışma zamanı son derleyicisidir.

Microsoft ayrıca bunun devam eden bir XPU stratejisinin parçası olduğunu söyledi, bu nedenle teknoloji devinin gelecekte Windows 11’e Android uygulamalarından daha fazlasını sunması muhtemel.

Geliştirici politikası değişikliği

Windows 11 ayrıca kullanıcılara yepyeni bir mağaza tanıtacak ve belki daha da önemlisi mağaza, uygulama geliştiricileri için oldukça önemli bir politika değişikliği de getirecek.

28 Temmuz’dan itibaren, geliştiriciler uygulamalarında kendi üçüncü taraf ödeme sistemlerini kullanabilecekler ve Microsoft, bu kuralın tek istisnası oyun uygulamaları olmak üzere gelirin %100’ünü ellerinde tutmalarına izin verecek.

Bu politikanın amacı, Microsoft Store’a daha fazla geliştirici çekmektir, ancak teknoloji devinin , uygulama ödeme politikalarını agresif bir şekilde uygulama biçimleri nedeniyle Google ve Apple gibi şirketlere ateş açtığı yönünde bir öneri vardır.

Cortana önyüklemeden çıkarıldı

Yeni bir Windows makinesinin ilk kurulumu sırasında, bu süreçte Microsoft’un sesli asistanı Cortana’yı faydalı bulan birini bulmak için çok uzaklarda arama yapmanız gerekir . Windows 10’da asistan, bir dizüstü bilgisayarı ilk kez açtığınızda otomatik olarak konuşmaya başlayacak şekilde programlanmıştır ve kapatmak zahmetli olabilir. Neyse ki, Windows 11 bu özelliği tamamen kaldırdı.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.