Haber Duyuru EtkinlikManşet

Alexa.com 1 Mayıs 2022’de kullanımdan kaldırılıyor

İnternette bir dönem daha sona eriyor.

Yıllardır bildiğimiz haliyle web sitelerinin trafikleriyle ilgili bilgi veren, web sitesinin dünya ve ülke genelindeki sırlaması dahil bir çok bilgi vererek 1 Nisan 1996 yılında hayatımıza giren Alexa.com, Amazon tarafından yapılan açıklama ile artık yolun sonuna geldi. Amazon’dan gelen açıklama ile 25 yıldır hayatımızda olan Alexa, ABD merkezli ve Amazon tarafından yönetilen bir internet şirketi.

Amazon, yaptığı açıklamada, “25 yıl önce Alexa.com’u kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olan yılların ardından 1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u emekli etmek için zor bir karar aldık,” dedi ve ekledi: “İçerik araştırması, rekabet analizi, anahtar kelime araştırması ve çok daha fazlası için başvuru kaynağı şeklinde kullandığınız için teşekkür ederiz.”

Size müşteri olarak hizmet etmekten gurur duyuyoruz.
Saygılarımızla,
Alexa.com Ekibi

Alexa‘nın duyurusunu bu linkten okuyabilirsiniz.


Wikipedia‘da ki Alexa hakkında bilgiler

Türkye’de ki faaliyetlerini Alexa İnternet A.Ş. adıyla sürdürmekte olan Alexa, ABD merkezli ve Amazon tarafından yönetilen bir internet şirketi. Diğer web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır. Alexa istatistikleri “Alexa Toolbar” adlı yazılımın kullanıcılarından alınan verilerden ve kendi arama robotları tarafından derlenir.

Web sitelerini ulusal ve global trafik bakımından sıralamaya tabi tutar. Kayıtlı web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların sitelere ulaşmak için arama motorlarına girdiği anahtar kelimeleri ve sonucunda ziyaret ettikleri sayfaları, sayfalarda ne kadar vakit geçirdiklerini, ziyaret ettikleri sayfadan hangi siteye geçiş yaptıklarını ve sayfadaki içeriğin belli kriterler doğrultusunda kalitesi hakkında kayıtlar tutar ve bu kayıtları kullanıcılarına kısmi olarak ücretsiz şekilde sunar.

Ayrıca üyeler istedikleri siteleri SEO analiz testine tabi tutabilir.

Bu veriler ücretsiz üyelik sahibi ya da üyeliği olmayan kullanıcılara kısıtlı olarak gösterilmekte, tam erişim sahibi olmak için ücretli üyelik satın alınması gerekmektedir.

Alexa Toolbar’ı yükleyen bir kullanıcı:

  • Ziyaret ettiği sitenin Dünya ve ülke sıralaması hakkında,
  • Ziyaret ettiği sitenin ortalama yükleme süresi hakkında,
  • Ziyaret ettiği sitenin en çok ziyaretçi aldığı kelimeler hakkında,
  • Ziyaret ettiği sitenin en çok ziyaret edilen sayfaları hakkında,
  • Ziyaret ettiği sitenin ortalama ziyaret süresi hakkında,
  • Ziyaret ettiği sitenin virüs bakımından güvenilir olup olmadığı hakkında,
  • Ziyaret ettiği siteye benzer siteler hakkında,
  • Ziyaret ettiği sitenin Internet Archive kayıtlarına ulaşarak sitenin geçmişi hakkında,
    bilgilere sahip olabilir.

One thought on “Alexa.com 1 Mayıs 2022’de kullanımdan kaldırılıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.