Bilişim ProfesyonelleriMakaleYapay Zeka

Yapay Zeka Destekli Analitiğin Dört Ticari Avantajı

Artırılmış analitik, sistemlerimizde nasıl devrim yaratıyor?

Otonom araçlardan Amazon’un Alexa’sına kadar bilim kurgu robotları çok gerçek oluyor. Yapay zeka (AI) sofistike hale geliyor ve toplumu gerçekten dönüştürme potansiyeline sahip. Ancak, yapay zekanın hayatlarımızı değiştirmesi olasılıkları sonsuz gibi görünse de, yapay zekanın en etkileyici uygulamalarının çoğu hala çok uzak.

Ancak, analitikte yapay zeka uygulaması zaten burada ve veri yaklaşımımızda ve kullanımımızda büyük bir rol oynuyor.

Bu alana ‘artırılmış analitik’ adı verilir ve iş zekasını (BI) tamamen bozacak şekilde ayarlanmıştır . Her zamankinden daha fazla veriyi sıkıştırma yeteneği sunar; bu, kuruluşlar tarafından toplanan büyük miktardaki verilerin onlar için çok daha faydalı olabileceği anlamına gelir – bu, daha iyi müşteri deneyimleri oluşturmak için müşteriler hakkında bilgi toplamak veya makine öğreniminin temelini sağlamak olsun, görevleri otomatikleştirmeye ve verimliliği artırmaya yardımcı olur.

Öyleyse iş sistemlerinizde devrim yaratmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Büyük veriden içgörüler sağlama

İnternet çağında veriler, manuel olarak yetişmeyi umduğumuzdan daha hızlı bir şekilde üretiliyor – günde 2.5 kentilyon bayt (2.5 ve ardından 17 sıfır) bildirildi. Artırılmış analitik olmadan, bu verilerden en iyi şekilde yararlanmayı asla umut edemezdik ve değerli olabilecek çoğu şey görmezden gelinir ve boşa harcanırdı.

AI, çok büyük miktarda veriyi hızlı ve verimli bir şekilde analiz etme, aksi takdirde muhtemelen keşfedilmeyecek olan kalıpları, eğilimleri ve anormallikleri belirleme kapasitesine sahiptir. Bu içgörülerden yola çıkarak, işletmelerimizin operasyonlarını daha iyi anlayabilir ve daha iyi sistemler ve çalışma uygulamaları tasarlayabiliriz.

Yapay zeka sayesinde, artan miktarda veri, bir işletme için kaynakları tüketmek veya fırsat kaybetmek yerine bir nimet haline gelebilir.

Otomasyon

Yapay zeka yalnızca verilerin elenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda zaman alıcı süreçleri otomatikleştirebilir, daha önce manuel olarak gerçekleştirilmesi gereken adımların çoğunu ortadan kaldırabilir ve bizi yalnızca gerçekten dikkatimizi gerektiren şeyler konusunda uyarabilir.

Veri analitiği sistemleri, verileri temizleme ve hazırlama, veri karşılaştırmaları yapma ve müşteri sorgularını çözme, bir zamanlar günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar almış olabilecek görevleri yerine getirerek işlemleri hızlandırmak gibi zorlu adımları atacak şekilde otomatikleştirilebilir.

Makine öğrenimi ayrıca, analitik araçlarının faaliyet kalıplarını tanımasına da olanak tanır, böylece gerçekten anormal olayları, bir insanın operasyonları aralıklı olarak etkileyen normal olaylar olarak anında anlayacağı olaylardan ayırabilir – örneğin bir banka tatili veya Kara Cuma gibi. Bu şekilde, yalnızca gerçekten ilgili anormallikler, hızlı bir insan müdahalesi gerektiren acil durumlar olarak işaretlenecektir.

Verimliliği artırmak

Kuruluşlar, verimsizlikleri gidermek ve hızlı, uygun maliyetli sonuçlar için en iyi sistemleri tasarlamak için yapay zeka tarafından oluşturulan veri içgörülerini kullanabilir. Örneğin, süpermarketler, verileri girerek ve personelinin saatlerce daire içinde dolaşmadığı ürünleri toplamanın en verimli yollarını tasarlayarak çevrimiçi alışveriş sistemlerini iyileştirmek için yapay zekayı kullanabilir. Daha sonra, en verimli sonuçlar için zaman, kaynaklar ve enerjiden tasarruf ederek, minibüsleri paketlemenin en iyi yollarını ve izlenecek en uygun rotaları planlamaya yardımcı olabilir.

Makine öğrenimi algoritmaları, iş sistemlerini etkileyebilecek değişiklikleri tahmin edebilir ve koşullardaki ani değişiklikleri işaretleyebilir – her iki durumda da kuruluşların hızlı ve etkili bir şekilde tepki vermesine ve böylelikle minimum kesinti yaşamasına yardımcı olur.

Müşteri servisi

Yapay zeka destekli analitik, hem otomasyon hem de optimum bir deneyim tasarlama açısından müşteri etkileşimlerine uygulanabilir.

Çoğu kuruluş için, müşteri etkileşimlerinin çoğu yapay zeka tarafından otomatikleştirilerek daha sorunsuz ve daha güvenilir bir deneyim sağlanabilir. Doğal dil işleme ile desteklenen sohbet robotları, daha yaygın müşteri sorularının çoğuna yanıt verebilir, personel üyelerine yalnızca insan uzmanlığı ve anlayışı gerektiren daha spesifik sorguları filtreleyebilir.

Artırılmış analitik, kullanıcıların bir şirketin sistemleri aracılığıyla yaptıkları yolculukların grafiğini çizerek, davranışlarına ve gösterdikleri tercihlere dayalı olarak daha iyi deneyimler tasarlamaya yardımcı olabilir – potansiyel olarak yol boyunca satışları ve diğer başarılı sonuçları artırabilir.

Yapay zeka destekli analitiğin uygulanması henüz emekleme aşamasındadır. Yeni BI kültürü yerleşmeye devam ettikçe, hız ve verimliliği artıran teknolojinin değeri yalnızca artacaktır.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/technology/artificial-intelligence-ai/356053/four-business-benefits-of-ai-powered-analytics

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.