Bilişim ProfesyonelleriMakale

İş Zekası (BI) Nedir?

BI basit bir kavramdır ancak her zaman anlaşılan bir kavram değildir

İş Zekası (BI), modern dünyada verileri kullanmanın en etkili yollarından biridir. İşletmelere, daha üretken ve verimli bir organizasyonu nasıl teşvik edeceklerine, rakiplerine nasıl ayak uydurabileceklerini ve gelirlerini tahminlerin üzerinde ve ötesine nasıl artırabileceklerine ilişkin daha iyi kararlar vermelerine yardımcı olacak temel bilgiler sağlayabilir.

BI, kuruluşların iş hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağını, mevcut BT altyapısını nasıl geliştirebileceğini ve daha iyi iş sonuçları sağlamak için hangi kaynaklara ihtiyaç duyacağını belirlemelerine yardımcı olabilir .

Bu şimdi her zamankinden daha önemli. COVID-19 ve dağıtık çalışma çağında, büyük zorluklarla karşılaşan işletmelerde, yeni normale uyum sağladığımız için verileri olabildiğince verimli kullanmak hayati önem taşıyor. İş zekasını benimseyenler, ileride olanlarla başa çıkmak için bir esneklik düzeyini korumaya çalışırken, gelişmek için en iyi konumda olacaklar.

Yine de BI terimi yanıltıcı olabilir. Zekayı hiç kullanmadan geleceği planlamanın bir yolu olduğunu öne sürüyor ki bu oldukça sorumsuzca olurdu.

Bu nedenle, işletmenin diğer bölümlerine terimin gerçekte ne anlama geldiğini ve özel kuruluşunuzla nasıl ilişkili olduğunu açıklamanız önemlidir. Verileri işlemeden mümkün olmayan içgörüler bulmak için verileri kullanmak ve stratejiyi bilgilendirmek için hangi veri türlerine bakıldığını vurgulamalısınız.

İşletmelerin çoğu, müşterilerin hizmetlerinizi, satış verilerinizi, çalışan bilgilerinizi ve şirketinizin web sitesine gelen kişilerin nasıl davrandığını bu şekilde kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın, çeşitli kaynaklardan veri toplayabilir. İşletmenizin diğer alanlarından, doğrudan iş büyümesi veya operasyonlarla ilgili görünmeyen ancak güçlü ve zayıf yönlerinizi açığa çıkarabilecek önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Bu bilgilerin bazıları, müşterilerin yaşı, cinsiyeti, konumu ve sosyal grubu, web sitenize gelmeden önce hangi web sitelerini ziyaret ettikleri ve neleri aradıkları gibi isimsiz olarak toplanır.

Bu bilgiler daha sonra, bir şirketin pazarlama stratejisini hedefleyenleri sadık müşterilere dönüştürmek için daha iyi hedeflemek için kullanılabilir. Bunların çoğu otomatik hale getirilebildiğinden, iş zekası aslında bir stratejiyi doğru mesajlarla doğru insanları hedef aldığından emin olmak için iyileştirmenin çok kaynak açısından verimli bir yoludur.

İş zekasını kaygan bir kavram yapan şey, işin içinde çok çeşitli farklı disiplinlerin olmasıdır. Verinin kendisinin toplanması, depolanması ve kullanılabilirliği ile manipülasyon ve yorumlama vardır. Kulağa basit geliyor ama bu, BT departmanındaki farklı disiplinleri, bir dizi beceriyi ve finans , satış ve pazarlamanın katılımının doğru bir resim oluşturmak için bir araya gelmesini içeren bir süreç .

Özellikle sorun, ilgili verilerin çoğunun eski sistemlerde sıkışıp kalması, teknik personel tarafından erişilebilir olması, ancak bilgiye ihtiyaç duyan ve verileri anlamlandırmak için gerekli bilgiye sahip olmayan işletme yöneticilerinin erişememesidir. Aşılması gereken esneyen bir boşluk vardı.

Yönetici Bilgi Sistemleri bir süredir çok öfkeliydi, bazı yöneticiler nihayet tüm ilgili bilgileri toplamalarına izin verecek sihirli formüle sahip olduklarını düşünüyorlardı. Ne yazık ki, kullanımda olan ana bilgisayar tabanlı sistemlerin sertliği , EIS ürünlerinin kullanımını oldukça sınırlandırdı.

Bununla birlikte, son yıllarda, iş zekası bir kez daha iş repertuarının bir parçası haline geldi. Her modern yönetici, doğru BI tekliflerinin potansiyelinin tamamen farkındadır ve şirketler, en yeni ürünlerden yararlanmak için kendilerini dönüştürmektedir.

Ne Değişti?

Bilginin erişilebilirliğine ve bilgi toplamanın demokratikleşmesine artık artan bir vurgu var. Daha güçlü iş yazılımlarının mevcudiyeti, daha teknoloji meraklısı bir işletme yöneticileri neslini harekete geçirdi.

Ayrıca, bulut bilişimin ortaya çıkması ve işletme yöneticilerinin bir BT departmanının müdahalesi olmadan kendi ürünlerini seçme yeteneği ortaya çıktı. Bu, eski metodolojilerin yol kenarında düştüğü yeni nesil BI ürünlerine yol açtı. Merak uyandıran bir şekilde, Analysys Mason’ın yakın tarihli bir raporu, COVID-19 salgını nedeniyle KOBİ’lerin BT çözümlerine yaptığı harcamalardaki artış azalmasına rağmen , iş zekası çözümlerine yönelik KOBİ harcamalarının yıllık% 5,9 oranında artacağı tahmin edildiğini ortaya çıkardı. 2019’dan 2020’ye kadar.

Bulut, birçok yönetici için çekici bir seçenek olduğunu kanıtlıyor. Bir Mason raporu, bulut tabanlı BI çözümlerine yapılan harcamaların, şirket içi BI’dan çok daha hızlı artmasının beklendiğini ortaya koydu ve hızlı büyüme alanı olarak gelişmekte olan Asya-Pasifik bölgesini vurguladı. 

Pandemiden önce, bir Gartner anketi yanıtlayanların % 45’inin iş açısından kritik BI uygulamalarını buluta koymaya hazır olduklarını söylediğini gördü. Gartner daha da ileri gider. Magic Quadrant raporlarında, dönüşümün boyutu hakkında yorum yaparak, BT personeli için ayrılan tekniklerin nasıl kademeli olarak atıldığına işaret ediyor. Rapor, örneğin çevrimiçi analitik işleme (OLAP) ve geçici veri sorguları gibi analitik yetenekler dağıtılırken, bunların çoğu iş kullanıcıları, yöneticiler ve analistlerin çoğu tarafından hiçbir zaman tam olarak benimsenmediğini çünkü bunların çoğunun birçok analitik kullanım durumu için kullanmanın çok zor olduğunu düşünüyor.

BI Araçlarını Geliştirme

Gartner’ın açıklığa kavuşturduğu şey, dünyanın değişmekte olduğu ve yöneticilerin verileri sorgulamak için bir dizi yeni teknik çağırmasıdır. Bir örnek, AI’nın yükselişidir. Gartner, doğal dil üretiminin ve yapay zekanın modern BI platformlarının % 90’ının standart bir özelliği olacağını öngördü.

Değişimin temel unsurlarından biri, renk, parlaklık ve şekillerin kullanımıyla karmaşık noktaları gösteren grafik formatta verilerin sunumunun görselleştirilmesinin yükselmesidir. Önceki on yıllarda, görselleştirmeye geçiş, çubuk grafikler ve Venn diyagramları gibi kavramları içeriyordu, ancak şu anda mevcut olan yepyeni bir grafik sözlüğü, örneğin ısı ve ağaç haritaları veya dağılım grafiği diyagramları var.

Bu nedenle İş Zekası, yalnızca aşikar olanı yeniden ifade etmekle ilgili değildir. Gittikçe karmaşıklaşan bir disiplin yelpazesi kullanarak, giderek daha karmaşık bir araç seçimine verilen addır. Müşteriler hakkındaki bilgiler teknik topluluğa bırakılamayacak kadar önemlidir, ancak geleneksel olarak ilgili verilere erişimi olanlar onlar olmuştur.

Doğru soruları sorma becerisine sahip yöneticiler nihayet tüm doğru yanıtları almak için ellerinde bulunan araçlara sahip olduklarından, son beş yıl işletmelerde tam bir dalgalanma yaşadı.

Yazının orijinali için tıklayınız.

One thought on “İş Zekası (BI) Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.