MakaleYapay ZekaYazılım Geliştirme

Yazılım Endüstrisinde Yapay Zekânın Rolü

DİKKAT! Bu bir Reklam içerikli yayındır!

Yapay zeka ve makine öğrenimi, yazılım sektöründe birçok alanda ve uygulamada etkili olmaktadır. Assa Teknoloji’de yapay zeka mühendisi ve uzman veri bilimci olarak görev yapan Dr. Volkan Oban yazılım sektöründe dikkat çeken bazı trendler ve uygulama örneklerini aşağıdaki başlıklar ile açıklıyor. Bu trendler aynı zamanda yapay zekanın yazılım endüstrisinde nasıl bir devrim yarattığını da gözler önüne sermektedir.


● MLOps: Sürecin Otomatizasyonu
MLOps kısaca makine öğrenimi ve operasyonlar arasındaki entegrasyonu kolaylaştırır, model geliştirmeden dağıtıma kadar tüm süreci otomatize eder. MLOps için uygulama örneği olarak DataRobot verilebilir. DataRobot, model eğitimi, hiperparametre ayarı ve model dağıtımını bir araya getirerek süreci otomatize eder.

● Otokodlama (AutoML): Erişilebilirlik
AutoML, makine öğrenimi modeli geliştirme sürecini otomatize etmeyi amaçlar ve daha az teknik uzmanlık gerektirir. AutoML uygulama örneği olarak Google Cloud AutoML sayılabilir. Burada sistem, kullanıcıların belirli problemler için otomatik olarak uygun model mimarisini seçmesini sağlar.

● Hata Tespiti ve Düzeltme
Yapay zeka algoritmaları, yazılım hatalarını tespit etmek için oldukça etkili bir seçenektir. Bu uygulama aynı zamanda yazılımın kalitesini ve güvenilirliğini artırır. Örneğin Google, Android işletim sistemi için bir makine öğrenimi tabanlı hata tespit sistemini kullanmaktadır.

● Kullanıcı Arayüzü ve Etkileşimi
Doğal dil işleme ve sesli asistanlar, kullanıcıların yazılımla daha doğal bir şekilde etkileşime girmesini sağlamaktadır. Uygulama örneği olarak en bilinenler arasında Amazon’un Alexa sesli asistanı gelmektedir. Alexa kullanıcıların sesli komutlar kullanarak çeşitli işlemler yapmalarını sağlar.

● Güvenlik ve Tanıma Sistemleri
Görüntü ve yüz tanıma teknolojileri, yazılımda güvenliği artırmak için kullanılır. Örneğin Facebook bu yüz tanıma yazılımını kullanarak sahte hesapları ve kimlik hırsızlığını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Assa Teknoloji ile Yapay Zeka

Organizasyonların karmaşık ihtiyaçlarını bütüncül olarak ele olan Assa Teknoloji, kurulduğu günden itibaren güncel ve çözüm odaklı hizmetler sunan bir şirket olarak marka hayalleri gerçekleştiriyor.

Bu makale Assa Teknoloji’nin destekleri ile yayınlanmıştır.

Assa Teknoloji Hakkında; 
Assa Teknoloji’nin Türkiye’deki faaliyetleri 2002 yılında başlamış olsa da iş birliği içerisinde olduğu ortakları ile sektörel ve global deneyimi 25 yıla dayanmaktadır. Üns Technologie gibi markalar ile Almanya pazarını yakından tanayan şirket, uluslararası alandaki bilgisini kullanarak çeşitli danışmanlık hizmetleri de sağlamaktadır.

Assa Teknoloji ile irtibat kurmak için; 

Detaylı bilgi için: www.assatekno.com
LinkedIn: www.linkedin.com/company/assatekno/
Instagram: https://www.instagram.com/assatekno/
Facebook: https://www.facebook.com/AssaTekno
X (Twitter): https://twitter.com/assatekno

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.