Bilişim ProfesyonelleriMakaleSiber Güvenlik

Yazılım Firmalarından dolandırıcılık uyarısı: Sahte çalışanlara dikkat!

Siber Dolandırıcılık yıllardır biliniyor ama her zaman işe yarıyor. Suçlular deneyimsiz kişileri buluyor ve Microsoft veya diğer tanınmış şirketlerin çalışanları gibi davranıyorlar.

Özellikle doğrudan destek hizmetleri olmayan uluslararası yazılım şirketlerinin sözde (sahte) çalışanları, defalarca tüketicileri aldatmakta ve böylece parolalara ve hesap verilerine erişim elde etmekte ve ardından para çalmakta başarılı olmaktadır. 2020 Eylül ayının ilk hafta sonunda, böyle bir olay tekrar gündeme geldi. Dolandırıcılar uzaktan bakım yazılımını kullanarak, erişim bilgilerini çalması ile 41 yaşındaki bir teknoloji kullanıcısını birkaç bin avro kadar dolandırdı. Yazılım firmaları, bu gibi sözde destek hizmetleri dolandırıcılığına karşı insanları her zaman açıkça uyarıyor.

Siber suçlarla ilgili uzmanlar bu tehlikeli durumla ilgili aşağıdaki gibi açıklamalarda bulunup, uyardılar.

“Bireyler siber suçluların oluşturduğu büyüyen tehditler konusunda uyanık kalınması son derece önemlidir. Kurbanların ceplerinden para çekmenin her türlü aldatıcı yolu onlar için kabul edilebilir.

Çoğu çevrimiçi ve telefon dolandırıcılığı, saf bir kişinin yaptığı bir tür hataya dayanır. Çünkü tek bir kullanıcıyı tehlikeye atmak, tüm sistemden çok daha kolaydır.

Siber suçlular bunun farkındadır ve dolandırıcılıkları mevcut koronavirüs pandemisi gibi küresel olaylara uyarlayarak insan faktörünü kullanmaya devam ederek kurbanlarda aciliyet hissi yaratır. Genellikle bu tür saldırılar, siber suçlunun kurbanları aldatmak için gelişmiş sosyal mühendislik taktikleri kullandığı sahte saldırılar şeklinde gelir.

Bunlar dolandırıcıyı güvenilir buluyor ve bu kişiye veya arkasındaki şirkete para transfer ediyor. E-posta güvenliğinin durumuna ilişkin son raporumuz, bu tür saldırıların ne kadar yaygın olduğunu gösterdi: Ankete katılanların% 74’ü, yalnızca geçen yıl sahte saldırılarda artış olduğunu bildirdi.”

Teknoloji kullanıcısı olan herkes, adresleme biçimine (bilinen bir markadan gelen aramalar, sms ve mailler) bakılmaksızın bu konuda dikkatli olmalıdır: “Elektronik veya telefon iletişimi, tek başına güvenilir iletişim olarak görülmemelidir. Tıpkı postayla gelen habersiz bir mektup gibi, bu tür adresleme bilgileri sorgulanmalı ve kontrol edilmelidir. Her zaman resmi bir web sitesinden veya kuruluştan ayrıntıların onayını alınmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.