Bilişim ProfesyonelleriMakaleManşet YanıMobil Uygulama

Uygulamalar Almanya’da patlama yaşıyor

Sektör derneği Bitkom’a göre, Alman uygulama pazarının bu yıl yüzde 24 artarak yaklaşık iki milyar avroya ulaşması bekleniyor. Görünüşe göre ücretsiz uygulamalar, uygulama içi satın alımlardan en yüksek geliri sağlıyor.

Almanlar mobil uygulamaları sever ve uygulama içi satın alımlar yapmaktan hoşlanırlar. Dijital bir dernek olan Bitkom’un pazar araştırma enstitüsü Research2guidance raporundan elde ettiği verilere dayanarak 2020’de uygulamaların 1,99 milyar Euro’luk satış gerçekleştirmesi bekleniyor .

Satışların dörtte üçü uygulama içi satın almalardan geliyor ve toplamda 1,55 milyar euro. Uygulamalarda reklam vermek, satışların yüzde 20 payına tekabül eden 399 milyon Euro gelir elde etti. Ücretli uygulamalar ise pazar için önemlerinin çoğunu yitirmiş durumda, satışların sadece yüzde ikisini oluşturuyor (52 milyon euro).

Bitkom Genel Müdürü Dr.Bernhard Rohleder “Uygulama pazarı kalıcı bir patlama yaşıyor ve ayrıca korona salgını sırasında bile krize tamamen dirençli olduğunu gösteriyor” “Bu arada, Almanya’da ek işler ve katma değer yaratan uygulamalar etrafında bir ekosistem oluştu.” diyor.

Cari yılda en büyük iki uygulama mağazasındaki uygulama indirme sayısının bir önceki yıla göre yüzde 28 artarak 2,75 milyar olması bekleniyor. İndirmelerin yüzde 72’si Google Play Store’dan ve yüzde 28’i Apple App Store’dan. Şu anda Play Store’da toplam 3,4 milyon uygulama bulunurken, 1,8 milyon uygulama App Store’da indirilebilir.

Rohleder, “Oyun uygulamaları pazara hakim ve en yüksek satışları gerçekleştiriyor” dedi. Uygulamalar eğitim ve üretkenlikten, yaşam tarzına ve seyahatten sağlık ve zindeliğe kadar yaşamın neredeyse tüm alanlarını ve konuları içeriyor.

“Mesajlaşma uygulamaları ve sosyal ağlar için uygulamalar özellikle popüler, ancak aynı zamanda akış, mobil bankacılık ve hız kamerası uyarı uygulaması gibi navigasyon için de popüler. Neredeyse 18 milyon indirme ile 2020’nin en önemli uygulaması Corona Warning uygulaması.”

Almanya’da en çok kullanılan uygulamalar listesi için: https://www.similarweb.com/apps/top/google/store-rank/de/all/top-free/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.