Bilişim ProfesyonelleriMakaleManşet

Yazılım Geliştirici Nasıl Olunur?

Bir yazılım geliştiricinin ne yaptığını ve nasıl bir geliştirici olabileceğinizi öğrenin

Yazılım geliştirici olmak her zaman en net yol değildir. Aslında, bazen oldukça dağınık olabilir. Bu yolu takip etmek ve  yazılım geliştirmede başarılı bir kariyer inşa etmek, zanaatınızı öğrenme ve mükemmelleştirme taahhüdü gerektirir. Her gün yeni teknoloji gelir, bu nedenle sürekli olarak yeni beceriler öğrenmek, bir yazılım geliştirme kariyeri oluşturmanın ve öncü konumda kalmanın anahtarıdır. 

Bir yazılım geliştiricisi olmak, doğru becerilere sahip olmaktan daha fazlasıdır. Yazılım geliştiricilerin de teknoloji ve çözüm geliştirme tutkusu olmalı ve başarısızlık kaçınılmaz görünse bile bunu devam ettirmeyi taahhüt etmelidirler. Programlama veya yazılım sevgisi anlamına gelmeyen yazılım geliştiriciler, kariyer tükenmişliğini ve memnuniyetsizliğini hızla yaşayabilir.

Gelecek vadeden yazılım geliştiricilerin geçebileceği sayısız çevrimiçi kaynak vardır, ancak bu kaynaklar arasında bir yol açmak ve başarılı bir kariyer oluşturmak zor olabilir. Ayrıca, neredeyse sınırsız yazılım geliştirici kariyer yollarıyla, gitmek için doğru yöne karar vermek zor olabilir.

Bu yazılım geliştirici kariyer kılavuzu ile, bir yazılım geliştiricisi olmakla ilgili en kritik soruları yanıtlayacağız.

 • Bir yazılım geliştiricisi ne yapar?
 • Yazılım geliştiriciler için hangi kariyer fırsatları mevcuttur?
 • Yazılım geliştiricisi olmak için hangi becerilere ihtiyacım var?
 • Nasıl yazılım geliştirici olunur?

Bir Yazılım Geliştiricisi Ne Yapar?

Yazılım geliştiriciler, perde arkasındaki yaratıcı beyinlerdir, yazılım geliştirirler ve yaratımını denetlerler. 

Yazılım geliştiriciler, yazılım oluşturmak için teknik güçlerini esnetirler ve kullanıcıların cihazlarında belirli görevleri gerçekleştirmelerini sağlayan yazılımlar oluşturma konusunda uzmandırlar. Yazılım geliştiriciler ayrıca mevcut yazılım için yükseltmeleri yönetir ve sıkı testler ve rutin bakım yoluyla projelerin kalitesini ve performansını izler.

Bir yazılım geliştiricisi kodlayabilir ve programlayabilirken, odak noktası kodu yazmak değildir. Bunun yerine, projeye bir konsept olarak bakacaklar ve daha iyi çalışmasını sağlayacak yollar geliştirecekler. Kodlamanın büyük kısmı, geliştiricinin desteğiyle programcıların üzerine düşecek.

Yazılım Geliştirici Olarak Çalışmakla İlgili Hızlı Gerçekler:

 • Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, yazılım geliştiricilerinin 2019’daki ortalama maaşı yılda 107.510 dolardı .
 • Yazılım geliştiriciler için istihdam fırsatlarının 2028 yılına kadar % 21 artacağı tahmin ediliyor.
 • Birden çok programlama dilinde yetkin olan yazılım geliştiricileri, en iyi iş olanaklarına sahiptir.
 • Yazılım geliştiricilerin% 34’ü bilgisayar sistemleri tasarımında veya ilgili bir alanda çalışıyor. 
 • Yazılım geliştirme, STEM ve teknolojideki en iyi iş olarak kabul edilmektedir.

Ne tür bir yazılım geliştiricisi olmak istiyorsunuz?

Yazılım geliştirme, çok çeşitli iş fırsatlarına sahip geniş bir alandır. Bazı yazılım geliştiricileri özellikle bilgisayar programları oluşturmak için çalışırken, diğerleri bir kuruluşun ağını güvenli tutmaya yönelik yazılımlar geliştirir. Beceri setinizi geliştirip deneyim kazandıkça, yazılım geliştirme iş fırsatları daha da çoğalır.

Yazılım Geliştirme İşi Türleri:

 • Mobil uygulama geliştiricileri, mobil cihazlarda çalışan uygulamalar oluşturur . En popüler işletim sistemlerinin kendi programlama dilleri vardır. Örneğin Apple, Swift kullanır, ancak geliştiriciler de mobil uygulamalar oluşturmak için Java gibi bazı geleneksel dilleri kullanır. 
 • Uygulama geliştiricileri , belirli bir kullanıcının veya işletmenin günlük işlevlerine ve görevlerine yardımcı olmak için bilgisayar programları oluşturur.
 • API geliştiricileri , birden çok işletim sisteminde programlar oluşturur ve üçüncü taraf geliştiricilerin API’nin ilişkili olduğu araçlar veya işlevlerle etkileşime girmesine olanak tanır.
 • Güvenlik yazılımı geliştiricileri , şirket varlıklarını hırsızlıktan, virüslerden ve diğer siber saldırılardan korumak için yazılım oluşturur.

Yazılım Geliştirici Olmak İçin Bir Dereceye İhtiyacınız Var mı?

Bir yazılım geliştiricisi olmak istiyorsanız, bir bilgisayar bilimi derecesine sahip olmak, diğer iş başvuruları arasında öne çıkmanıza yardımcı olacaktır, ancak biri gerekli değildir. Potansiyel işverenler genellikle bir yazılım geliştiricisi olmak için bir gereklilik olarak bilgisayar bilimleri alanında bir lisans derecesini listeler, ancak tüm şirketler yazılım geliştiricilerinin bir lisans diplomasına sahip olmasını gerektirmez. 

Üniversite sizin için uygun değilse, yazılım geliştirici olmanın başka yolları da var. Çevrimiçi kurslara başvurmaktan kitaplarla kendi başınıza çalışmaya kadar, bir yazılım geliştiricisi olmak, sektörün temek ilkelerini ve en iyi uygulamalarını öğrenme taahhüdü ile başlar.

Nasıl yazılım geliştirici olunur:

 • Kolejler ve üniversiteler, bir yazılım geliştiricisi olmanıza yardımcı olacak programlar sunar. Birçok okul, size bilgisayar ve programlamayla ilgili en son bilgileri öğreten bilgisayar bilimi programları sunar.
 • UdemyLinkedin LearningCodeacademy ve edX gibi çevrimiçi kuruluşlar, yazılım geliştirmeyle ilgili kurslar sunar. Bu kursları ve kodlama temel eğitim programlarını evden ve birçok durumda kendi hızınızda alabilirsiniz.
 • Kendinize nasıl bir yazılım geliştiricisi olunacağını öğretmek zor olabilir, ancak her zaman bir seçenektir. YouTube videolarını izleyin, yazılım geliştirmeyle ilgili kitapları okuyun ve kendi yazılımınızı geliştirerek uygulamalı deneyim kazanın.

Yazılım geliştirici olarak ihtiyaç duyulan yumuşak beceriler

İster bilgisayar bilimi alanında bir derece almaya karar verin, ister yazılım geliştirmede çevrimiçi bir kursu tercih edin, aynı zamanda çeşitli diğer becerileri de geliştirmeniz gerekecek. Bu beceriler, yazılım geliştirme kariyerinize başlamanıza ve bu arada önemli iş ilişkileri geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Bu yumuşak becerilerde ince ayar yapın:

 • Analitik beceriler: Bir yazılım geliştiricisi olarak, belirli kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için yazılım tasarlayacaksınız. Ayrıca yazılımı test edip güncelleyeceksiniz, bu nedenle birinci sınıf analitik becerilere ihtiyacınız olacak. 
 • İletişim ve kişilerarası beceriler: Yazılım geliştiriciler genellikle bir ekiple işbirliği yapar, bu da iyi iletişimi ve kişilerarası becerileri hayati hale getirir.
 • Yaratıcılık: Yeni yazılımın arkasındaki yaratıcı zihne sahip olacaksınız. Başarılı bir yazılım geliştiricisi olmak için yaratıcı bir zihniyet mutlak bir gerekliliktir.
 • Problem çözme becerileri: Yazılım geliştiriciler, baştan sona yazılım oluşturma sorumluluğunu üstlenirler. Bunu yaparken, tasarım süreci boyunca sorunları etkin bir şekilde çözmeleri gerekir.
 • Ayrıntılara dikkat: Yazılım geliştiricileri, bir uygulamanın veya sistemin birden çok parçası üzerinde çalışır ve en küçük ayrıntıyı bile yakalamalıdır.

Yazılım geliştirici işi için başvuru

Yeni bir işe başvurmak stresli olabilir. Süreci kolaylaştırmak için bir oyun planı geliştirmek en iyisidir. İş başvurusunda bulunmadan önce, kendinize ne tür bir yazılım geliştiricisi olmak istediğinizi, ne tür bir şirket için çalışmak istediğinizi ve beklediğiniz maaşı sorun. 

Yazılım geliştiricisi veya yazılım mühendisi olarak çalışan insanlarla konuşmanın avantajlarını küçümsemeyin. Bir yazılım geliştiricisi tanıyorsanız, işlerini nasıl aldıklarını ve sizinle hangi bilgelik sözlerini paylaşabileceklerini sorun.

İş başvurusu için ipuçları:

 • Bir işe başvurmadan önce, özgeçmişinizi bilgi ve becerilerinizi yansıtacak şekilde güncellemeniz ve geçmişte neler başardığınızı vurgulamanız gerekir.
 • Özgeçmişinizdekileri tekrarlamak yerine, kapak mektubunuz, deneyiminizin başvurduğunuz pozisyonla nasıl alakalı olduğunu ve sizi işe almanın neden akıllıca bir seçim olduğunu açıklayarak özgeçmişinizi genişletmelidir.
 • Çoğu işveren, başvuru sürecinin bir parçası olarak referans isteyecektir. Başvurduğunuz pozisyona referans olarak kimi kullanacağınızı belirleyin. Birini referans olarak kullanmadan önce sormayı unutmayın ve onlarla iletişim bilgilerini onayladığınızdan emin olun.
 • İnternet, fırsatları aramak için sayısız iş ilanı sunmaktadır. Birçoğu özellikle teknoloji endüstrisine yöneliktir ve iş avcılarının fırsatları belirli nişlere ve beceri setlerine göre filtrelemesine izin verir.

Yazılım geliştirici kariyer yolunda ilerleyin

Yükselen iş fırsatları, istikrarlı bir gelecek ve yüksek ücretlerle, yazılım geliştirme alanında kariyer yapmak için şu andan daha iyi bir zaman olamaz.

Bölgenizde nelerin mevcut olduğunu ve gereksinimlerin neler olduğunu görmek için bir iş aramaya başlayın. Veya taşınmaya istekliysen, tercih ettiğin bölgelerdeki yazılım geliştirici işlerine göz at. Elinizdeki bu verilerle, yazılım geliştirmeye giden yolunuzu planlamaya başlamaya hazırsınız, bu da sonunda kariyer basamaklarını bir yazılım mühendisliğine götürebilir.

Makalenin orjinal kaynağı için tıklayınız.

One thought on “Yazılım Geliştirici Nasıl Olunur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.