Bilişim ProfesyonelleriMakale

Başarısız Bir Dijital Dönüşüm Projesi Nasıl Belirlenir

Büyük ölçekli projeler için, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamak göz korkutucu bir görev olabilir.

Dijital dönüşüm boş bir aldatmaca olmaktan çok uzaktır ve aslında 2021 ve sonrasında güncel kalmayı uman herhangi bir kuruluş için en önemli önceliklerden biri olmalıdır.

Müşterilere sunulan ürün ve hizmetlerin yanı sıra sistemlerini ve süreçlerini dijitalleştirmeyi taahhüt eden işletmeler, teknolojiler geliştikçe ve pazar değişiklikleri insanların kuruluşlardan beklediklerini değiştirmeye başladıkça daha geniş dünyayla uyum içinde kalma şansına çok daha fazla sahip oluyor etkileşime giriyorlar.

Bunu doğru yapmak, ön maliyetlerin ötesinde, modası geçmiş, neredeyse dezavantajları olmayan eski teknolojilerden uzaklaşarak, büyük veya küçük tüm işletmeler için büyük bir fayda sağlayacaktır. Ancak işleri doğru yapmak, göründüğünden çok daha zor bir iştir ve kaynakları, stratejik düşünmeyi ve projeleri ilerletmek için uzun vadeli iradeyi gerektirir.

Sonuçta, dijital dönüşümün genellikle bir yolculuk olarak adlandırılmasının nedeni var ve bu süreçte pek çok hata yapılmış olabilir. Bunların hepsi bir öğrenme sürecinin parçası olarak gelecek, ancak başarısızlıkla birlikte, yeni teknolojilerin işletmenizi nasıl modernleştirebileceğine yatırım yapma ve deneme cesaretinin bir yan ürünü. Hızlı başarısız olmanın biraz klişe olduğunu söylüyorlar, ancak kesinlikle BT ekiplerinin yol boyunca ortaya çıkabilecek sorunları tespit etmesine ve bunları hızlı bir şekilde çözmesine yardımcı oluyor, böylece daha geniş çabalar yolunda kalabilir.

Bununla birlikte, dijital dönüşüm projesi ne kadar büyükse, o kadar karmaşık ve yoğun olabilir. Bu yolculuklar, bir organizasyonun tamamındaki birçok kişi ve departmandan gelen girdileri içerebilir ve yanlış adımlar ve aksaklıklar tespit edilip verimli bir şekilde çözülmezse işler ters gidebilir.

Araştırmalar, dijital dönüşüm projelerinin % 90’ının başlangıçtaki hedeflerini karşılamadığını, beklentilere kıyasla yalnızca küçük iyileştirmeler olduğunu buldu. Bu arada, BT karar vericilerinin % 75’i, başarısız bir dijital dönüşüm projesine dahil olmanın işlerine mal olacağından endişe duyuyor. Para, işler ve kuruluşun itibarı gibi bu kadar yüksek risklerle, gerçekleşmeyi bekleyen bir dijital dönüşüm felaketinin habercisi olan sinyallerini tespit etmek ve çok geç olmadan durma noktasına getirmek çok önemlidir.

Uyarı işaretleri

Bir dijital dönüşüm felaketini durdurmanın ilk adımı, sorunların hızlı ve verimli bir şekilde çözülebilmesi için uyarı işaretlerini tespit etmenin bir yolunu bulmaktır.

KPMG’nin küresel teknoloji ve yönetim danışmanlığı başkanı Lisa Heneghan, “Bir dijital dönüşüm programı iyi gidiyorsa, iş temsilcilerinden, program liderlerinden ve dış ortaklardan tutarlı mesajlar alacaksınız” diyor. Bu tür geri bildirimler, üstlenilen herhangi bir proje için çok önemlidir ve iletişimde ani bir kesinti olması durumunda endişelerin çok geniş bir alana yayılması gerektiğini söylüyor.

Devam eden çabalara veya bunların eksikliğine olumlu yanıtların, teknolojinin kendisinin nasıl geliştirildiğine odaklanılması gerekmez. Üzerinde çalışılan teknolojinin hatalarla dolu olması kesinlikle ideal değildir, ancak aynı zamanda endişe verici olarak görülmesi gereken daha geniş endişeler vardır. Vaat edilen gelişmiş yönetim bilgilerinin sağlanamaması, daha iyi müşteri ilişkileri veya dahili verilere daha kolay erişim de endişe vericidir.

National Trust ile kendi dijital dönüşümü için çalışan Manifesto’nun CEO’su ve kurucusu Jim Bowes, kültürel meselelerin, yani değişime karşı isteksizliğin, bir kuruluşun silahını ateşlemeden önce dijital dönüşüm planlarının kalkmasını durdurabileceğini öne sürüyor.

“Bunun bir seviyesi beklenmelidir, ancak bu duygunun çoğunu görmek, insanları yolculuğa çıkarmak ve davranış değişikliğini yönlendirmek için yeterince yapılmadığına dair kesin bir kırmızı bayrak olabilir” diyor.

Gökyüzündeki göz – helikopter görüşü

Bariz olanı belirtme durumu olabilir, ancak hiçbir kuruluş, bir dijital dönüşüm projesinin, insanları arayan insanlar olmadığı sürece, yanlış gidebileceğinin işaretlerini fark edemeyecektir.

Jim Bowes bize, “helikopter görüşü” olarak adlandırdığı birisine sahip olmanın önemli olduğunu söyledi, böylece “ayrıntı üzerinde çalışırken, aynı zamanda geri adım atıyor ve kuruluşun genel hedefleriyle uyumlu hale getirilmesi için programın farklı bölümlerinin nasıl gittiğini ve olup olmadığını düşünüyorsunuz”.

Hackett Group’ta kıdemli yönetici ve BT araştırma danışmanı olan Rick Pastore, aynı zamanda genel mülkiyete sahip birisinin – o ‘insan helikopteri’ ihtiyacının altını çiziyor. Sorunların en açık göstergesinin “onu ileriye taşıyacak bir dijital projenin net bir sahibi olmaması” olduğunu savunuyor.

“Herhangi bir dijital dönüşüm projesinin birçok hareketli parçası var ve hepsinin uyumlu hale getirilmesi gerekiyor” diye ekliyor.

Ne zaman ve nasıl hareket edilir

Harekete geçmek için en iyi zaman, işler ters gitmeden öncedir. Bu kasıtlı olarak abartılı bir nokta değil.

Gerçek şu ki, uygulama iyi planlanırsa, BT ekibi başından itibaren kapsamlı bir şekilde projeye dahil edilip, net iş hedefleri oluşturulup ve projenin genel kontrolünü elinde bulunduran güçlü bir lideri de varsa, potansiyel sorunları önceden görürler ve olmasını engellerler.

Rick Pastore: “Baş yöneticiler için en iyi eylem genellikle önleyici tedbirdir. Eğer istikrar ve dayanıklılık pahasına verimlilik peşinde koşuyorsanız, net bir şekilde düşünmüyorsunuz ve öngörü eksikliğinizin projenizde zararlı bir etkisi olacaktır.”

KPMG’den Lisa Heneghan, bir sorun belirlendiğinde doğru şeyleri yapmanın ve hızlı hareket etmenin çok önemli olduğunu söylüyor.

“Bir sorun olduğunu belirledikten sonra yapılacak bir sonraki şey, altta yatan temel nedenleri tam olarak teşhis etmektir. Bu her zaman kolay değildir ve bazen yanıtların belirlenmesi ve çözülmesi biraz zaman alabilir.”

Örneğin, projenin kapsamının çok büyük olduğu veya yetersiz tanımlandığı tespit edilirse, bunu düzeltmek için hemen harekete geçilmelidir ve bu, projeyi küçültmek veya elde etmesi gereken faydalara öncelik vermek anlamına gelebilir.

Başarısızlıktan kaçınmak, yeniden başlamak anlamına gelebilir

Projeyi yürütmek için toplanan kişilerde de sorunlar olabilir, diye açıklıyor Heneghan, en kötü durumda, tamamen yeni bir ekip getirmenizi gerektirebilir. “Bu tahmin ettiğinizden daha fazla oluyor” diye de belirtiyor.

Dijital dönüşümle ilgili en iyi uygulama tavsiyesi, iş geliştirmenin tüm alanları için en iyi uygulamadan çok farklı değildir. Planlama, liderlik, değerlendirme, izleme ve azaltma etrafında döner.

Teknoloji kısmı ve dönüşümün organizasyon çapında olduğu gerçeği, onu iş geliştirmenin diğer bazı yönlerinden daha ürkütücü kılıyor. Ama bu korkmak için bir sebep değil. unutmayın sorunlar kendiliğinden çözülmez.

Tekrarlayan hataları önlemek için teknoloji hayati önem taşır

Okuyucular tarafından da iyi bilinen, ‘tavuk mu yumurtadan çıktı, yumurta mı tavukdan’ deyimi size bunu hatırlatabilir, ancak dijital dönüşüm girişimlerini desteklemek için ortaya çıkan teknolojiden yararlanmanın, tekrarlanan başarısızlıkları önlemeyi öğrenmede çok önemli bir adım olduğunun farkına varmak gerek.

Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi yeni teknolojilerin ilerlemesi, maliyetleri düşürürken bir projenin hızını ve kalitesini artırabilir. BT departmanları bir kez barındırıldıktan sonra bu araçları aynı anda veya birbiri ardına birden fazla projede kullanılabilir.

Elbette bir dijital dönüşüm araç seti, ürettikleri mal veya hizmetlere bağlı olarak işletmeden işletmeye büyük ölçüde değişir. Örneğin, ticari özelliğe sahip olanlar web sitelerini chatbot fonksiyonları ve haber bülteni platformları ile geliştirebilirken, ticari olmayanlar robotik gibi daha ‘endüstriyel’ teknolojilerden faydalanabilir. 

Buradaki anahtar, insan çalışanları teknolojiyle birlikte yaşamaya teşvik etmektir. Teknoloji, belirli alanlarda insan kaynaklarının yerini bile alma yeteneğine sahiptir ve bu nedenle tehdit edici çağrışımlarla birlikte gelir.

Herhangi bir dijital dönüşümden başarı elde etmek söz konusu olduğunda, etkilenen personelin değişiklikleri sadece tanıması değil, aynı zamanda benimsemesi de gerekir. Yapay zeka ve makine öğreniminin gücü kesinlikle yerleşik başarı ölçütlerini yerine getirme gücüne sahiptir, ancak yalnızca insan kaynaklarını merkezinde tutan çeşitli bir iş gücünün parçasıysa. 

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/digital-transformation/31524/how-to-spot-a-failing-digital-transformation-project

One thought on “Başarısız Bir Dijital Dönüşüm Projesi Nasıl Belirlenir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.