Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Yazılım Projeleri Neden Önemlidir?

Yazılım Projeleri Neden Önemlidir?

Yazılım Projeleri Neden Önemlidir?

Yazılım Projeleri Neden Önemlidir? Bir yazılım projesi faaliyet gösterdiği alanın eli ayağı gibidir. Bu projeleri paket program haline gelmiş “Kurumsal Projeler” ve ana faaliyet konusuna yönelik olarak hazırlanan “İşe özel Projeler” olarak ikiye ayırabiliriz.

Kurumsal Projeler, her işletmenin kullanabildiği ortak paydası yüksek olan projelerken iken, ana faaliyet konusuna yönelik olarak hazırlanan İşe Özel Projeler ise kendi dikeyinde fark yaratan projelerdir.

Yazılım Projeleri Neler İçerir?

Planlama: Yapılacaklara karar verme

Organize Etme: Gerekli düzenlemeleri yapma

Kadrolaşma: Yapılacak iş için doğru kişileri seçme

Yönlendirme: Gerekli talimatların verilmesi

Görüntüleme: İşlemin izlenerek kontrol edilmesi

Kontrol Etme: Aksaklıklara karşı tedbir alma

Yenilik Getirme: Yeni çözümler üretme

Temsil Etme Kullanıcılarla iletişim kurma

Yazılım Projelerinin Diğer Projelerden Farkları

 • Köprü, bina, hastane, gemi projesi yapıldığı sırada görünürdür fakat yazılım projesi görünür değildir.
 • Yazılım ürünleri yapılan harcamalar göz önüne alındığında diğer projelere göre daha karmaşıktır.
 • Fiziksel sistemler belirli malzemeler kullanılarak yapılır, hepsinin sabit belli kuralları vardır. Yazılım projeleri ise müşteri istekleriyle uygunluğu amaçlar.
 • Yazılım ürünlerinde kolaylıkla değişiklik yapılabilir. Bu bakımdan esneklik sağlar.
 • Yazılım geliştirme süreci standart değildir. Yani yazılım süreçleri kurumdan kuruma farklılık gösterir.

Yazılım Projelerinin Başarılı Olmasını Sağlayan Etmenler

 1. Proje Yöneticisi

Bir yazılım projesinin başarılı olabilmesi için proje yöneticisinin proje sürecine hakim olması gerekir. Yazılım geliştirme süreci, birçok farklı ihtiyaca cevap verecek nitelikte olmalıdır. Bu nedenle proje yöneticisi geliştirilecek yazılıma, ekibin tecrübesine, kuruma ve müşteri beklentilerine hakim olmalıdır.

 1. Kalite, Zaman ve Bütçe Uyumu

Yazılım projelerinin başarılı olması için tanımlanan işin hedeflenen kalitede, zamanda ve bütçede teslim edilmesi gerekmektedir.

 1. Proje Üçgeni Dengesi

Yazılım projesinin başarılı olabilmesinde proje üçgeni olarak nitelendirilen zaman, kapsam ve bütçe arasındaki dengenin korunması önemli rol oynar.

 1. İnsan Kaynağı

İnsan kaynağı, yazılım projelerinin en önemli kaynağıdır ve proje yönetimi büyük ölçüde insan yönetimidir. Bu sebeple proje yöneticisi, yazılım geliştiricilerin bilgi ve becerilerini dikkate alarak görev paylaşımına ve yeni fikirlere açık bir yönetim şekli belirlemelidir.

 1. Yazılım Ekibi

Projenin yönetiminde iyi bir yazılım ekibinin oluşturulması oldukça önemli bir kriterdir. Ekibin sayısı ve tecrübesi, proje sürecini olumlu veya olumsuz etkilediğinden proje ekibine yeterli sayıda eleman alınmalıdır.

 1. Planlama

Yazılım projesinin başarıyla sonuçlanmasında etkili olan etkenlerden bir diğeri de planlamadır. Plan olmaması durumunda süreyi, kaynak kullanımını ve iş hedeflerini takip etmek mümkün olmaz.

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.