Bilişim ProfesyonelleriMakaleManşet Yanı

Nasıl İyi Bir Bilgi Teknolojisi Yöneticisi Olunur

Nasıl yönetici olunur: Ekibinizin size güvenmesini sağlamanın 5 yolu nedir?

Doğrudan olmaktan savunmasızlığı göstermeye kadar, yöneticilerin liderlik yaklaşımlarına güven oluşturabilecekleri beş yol aşağıda açıklanmıştır.

Bunlar, iş liderlerinin insanları çeşitli şekillerde etkileyebilecek hızlı kararlar alması gereken zorlu konulardır. Dijital liderler, yalnızca fikirlerine güvenilirse ve ekipleri çağrılarını desteklerse bu kararları etkili bir şekilde verebilir.

Öyleyse bir BT lideri olarak güven oluşturmanın en iyi yolu nedir?  Aşağıdaki bu beş uzman bize en iyi ipuçlarını veriyor.
1. First Quantum Minerals’in küresel BT başkanı David Allison,
2. Wincanton CIO’su Richard Gifford,
3. Avon International’ın Baş Bilgi ve Dijital Sorumlusu Nick Burton,
4. Harvey Nash Group’ta Teknoloji ve Dijital Yönetici Araştırması Başkanı Lily Haake
5. Aldermore Bank’ın Baş Veri Sorumlusu Hany Choueiri

1. Mümkün olduğunca doğrudan (yalansız) olun

First Quantum Minerals’in küresel BT başkanı David Allison, güven oluşturmanın erdemli bir döngü olduğunu söylüyor. Güven oluşturmanın tek yolu, ilk etapta birine güvenmeye karar vermektir ve bu süreç bilinmeyene bir adım atmayı içerebilir.

“Hayatın her alanında, bir şans ve risk almalısınız bazen birine güvenemeyeceğinizi öğrenirsiniz ve sonra bunun için daha akıllı olursunuz” diyor David Allison ve ekliyor, “Bence güven pek çok düzeyde gelir, yapacağınızı söylediğinizi yapın; sözünüzün bağınız olduğunu bilin.”

Allison, güven oluşturmaya devam etme yolunun olabildiğince doğrudan olmak olduğunu söylüyor. Örgütsel terimlerle, iş liderlerinin sözlerine sadık kalarak güven inşa ettiklerini söylüyor, bu bazen insanlara duymak istemedikleri şeyleri söylemek anlamına gelse bile.

“First Quantum’da gerçekten hoşlandığım şeylerden biri, saçma sapan bir yaklaşım olmasıdır. Elbette, doğrucu olmak bazı insanları biraz temkinli kılıyor. Ve bu şirkette nerede durduğunuzu bilmek kolaydır çünkü genellikle insanlar doğruyu söyler ve kendilerinden emin bir şekilde ve doğrudan konuşurlar.” diyor.

“Ancak bu konumu kötüye kullanmamaya dikkat etmelisiniz, özellikle de bir otorite konumundaysanız. Gözdağı vermek, farkında olmadan bile kolaydır. Doğrudan olmak, insanların nerede durduklarını bilmelerini sağlamak anlamına gelir.”

2. Açık kapı politikası oluşturun

Wincanton CIO’su Richard Gifford, bir yönetici olarak güven inşa etmenin tamamen ekibinize karşı dürüst olmakla ilgili olduğunu söylüyor.

“Bu, açık kapı politikasına sahip olmakla ilgilidir, böylece gelip aklında ne varsa onu açık bir şekilde tartışabilirler ve bunu desteklediğinizi görebilirler. Bu tür basit bir yaklaşım benim için her zaman işe yaradı,” diyor.

Gifford, dürüstlüğün bir dereceye kadar alçak gönüllülükle müttefik olması gerektiğini söylüyor; bu, şu anda koronavirüs salgını sırasında insanların hem içeride hem de dışarıda büyük endişeleri olduğundan çok önemli bir şey.

“Mütevazı olmak önemlidir, özellikle şu anda, insanların gerçekten her türlü sorunun olduğu bu zor zamanlarda. BT departmanımızda, insanların birbirlerine güvendiklerinde en iyisini yaptıklarını görüyorum çünkü konuştukları ve dürüst oldukları için.” diyor.

“Kilitlenmenin (pandemi kapanmalarının) yaklaşık iki veya üç haftası, BT departmanına ve işletme geneline güven her zamankinden daha yüksekti. Bu, her şeyin baskısına rağmen oldukça iyi bir işaret. Başarının anahtarı çok sayıda iletişim, dürüstlük ve mütevazi olmak.”

3. Kötü haberi kaplamayın

Avon International’ın Baş Bilgi ve Dijital Sorumlusu Nick Burton, güven inşa etme söz konusu olduğunda başarılı olmanın anahtarının basit olduğunu söylüyor: sadece kesinlikle samimi olun.

“Kötü haberleri ya da çetin haberleri şekerle kaplamaya çalışmayın. İnsanlara karşı dürüst olun. Yaşadıkları her ne olursa olsun empati gösterin ve sahte empati yapmayın. İnsanlarınızı önemsemeli ve her zaman yapmaya çalışmalısınız. doğru şey “diyor.

Burton, bir iş lideri olarak her zaman doğru kararları vermeyeceğinizi biliyor. İşte o zaman ekibinize karşı açık olmanız ve yanlış bir arama yaptığınızı itiraf etmeniz gerekir.

“Ben sadece kendim olmaya çalışıyorum. Olmadığım bir şeymiş gibi davranmaya çalışmıyorum. Nasıl giyinmek istediğimi, insanlarla nasıl konuşmak istediğimi söylüyorum ve umarım saygılı ve arkadaş canlısıdır ve önemsiyorum çünkü ben böyle düşünüyorum “diyor.

“Ben sadece kendim olmaya çalışıyorum. Olmadığım biriymiş gibi davranmaya çalışmıyorum. Nasıl giyinmek istiyorsam giyiniyorum, insanlarla nasıl konuşmak istiyorsam öyle konuşuyorum, saygılı ve arkadaş canlısı olmayı da önemsiyorum, ben böyle düşünüyorum.”diyor.

“Havaya ve şatafata sahip olmamaya çalışıyorum. Sanırım hepimiz beraberiz. Tamam, liderlik ediyorum ve umarım yaptığım şeyi yaparak, takıma yardım ederek iyi bir iş çıkarırım. Yani , samimi olmak, gerçekten de bununla ilgili.”

4. Ortak bir zemin bulun

Harvey Nash Group’ta Teknoloji ve Dijital Yönetici Araştırması Başkanı Lily Haake, etkili BT liderliği söz konusu olduğunda güvenin önemine yabancı değil. Aslında, ‘Bir BT lideri olarak güven oluşturmanın en iyi yolu nedir?’ müşteriler için CIO‘lar bulurken sorduğu anahtar sorulardan biridir.

“Tipik cevap, ‘yüz yüze görüşmek‘, bu yüzden geleneksel olarak uçmak ve insanlarla tanışmak, ki bu şu anda pandemiden dolayı kesinlikle mümkün değil, bunun yerine düzenli olarak kesinlikle görüntülü görüşme yaptıklarından emin olacaklar.”

Gifford gibi, Haake de güven inşa eden CIO’ların anahtarı alçak gönüllülük duygusu olduğunun farkındadır. Konuştuğu birçok kişinin bu terimi kullandığını söylüyor.

“CIO’lar hizmetkâr liderlikten ve savunmasızlık ve alçakgönüllülükten bahsediyor; bu şu anda çok güncel, ekibinizi koruyun ve onları terfi ettirin. Yani sanırım ekiplerinizle iyilik kazanmalısınız, ancak o zaman ortak bulmalısınız. Haake, bu sektördeki diğer liderlerle işbirliği yapıyor.” diyor.

5. Değerlerinizi işinize katın

Aldermore Bank’ın Baş Veri Sorumlusu Hany Choueiri, bankanın açıklık, dürüstlük, şeffaflık, merak ve güven gibi temel değerlerinin hem departman içinde hem de daha geniş organizasyon genelinde veri ekibinin üstlendiği çalışmalarda yer aldığını söylüyor.

“Veri stratejimize baktığımızda, stratejinin sütunlarını bankanın değerlerine ve vaatlerine bağladık. Dolayısıyla, stratejiyi ve sütunları ve bunların vaatlerle nasıl bağlantılı olduğunu gösteren gerçekten çok güçlü bir şema var. Banka yapıyor ve meslektaşlarımızın da yapmasını bekliyoruz.” diyor.

Choueiri, veri ekibinin çalışmasının bankanın daha geniş değerlerine nasıl bağlandığını gösterdiği için birleştirilmiş yaklaşımın işe yaradığını söylüyor. Açıklığın, ekibinin her türlü koşulda çalışanlarla nasıl etkileşim kurduğunu genişlettiğini söylüyor.

“İnsanları, örneğin, veri kalitesi sorunlarını bildirmeye teşvik ediyoruz, size yardımcı olmak için buradayız. Ve bu, her şeyi denetleyen ve insanların işlerini yapmalarına yardımcı olan bir departmana gönderen bir uyum işlevidir. güvenli bir yoldur.” diyor.

Makalenin Orjinal Kaynağı : https://www.zdnet.com/article/how-to-be-a-manager-five-ways-to-get-your-team-to-trust-you/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.