Makale

YBS Mezunundan Kısaca Yönetim Bilişim Sistemleri

Birçok meslek gurubunda olduğu gibi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrenci ve mezunlarının kafasında ben sektörde nerede duracağım sorusu oluşmakta. Bu yazımızda biraz bundan bahsetmek gerektiğini bir YBS mezunu olarak zaruri görmekteyim.

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) disiplininin geleceği oldukça parlak. YBS, işletmelerin ve organizasyonların karar verme süreçlerini destekleyen ve iş süreçlerini daha verimli hale getiren teknolojileri kullanma pratiğini inceler. Bu nedenle, dijital dönüşümün hızlandığı ve veri odaklı karar vermenin öneminin arttığı günümüzde, YBS profesyonellerine olan talep de artmaktadır.

YBS mezunları, bilgi teknolojileri ve sistemlerini iş süreçlerine entegre etme konusunda bir yetenek setine sahipler. Bu, onları iş dünyasında çok değerli kılıyor. Ayrıca, YBS mezunları teknoloji ve işletme arasındaki boşluğu doldurabilme yetisine sahip olmaları ile bir adım daha öne çıkmaktalar.

Sonuç olarak, YBS’nin geleceği, dijital dönüşümün hız kazandığı ve veriye dayalı karar vermenin öneminin arttığı günümüzde, oldukça parlak görünüyor. Bu alanda eğitim alan veya almayı düşünen öğrencilere hem teknoloji hem de işletme konularında bilgi ve beceri kazanacaklarını hatırlatmak gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca bu yeterlilik ve beceriler içinde mutlaka farklı alt dallarında incelenmesi günümüzde gelişen dijital dönüşüm ile sadece yazılım değil, YBS’nin diğer alt dallarının da farkında olunması gerekmektedir

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir Alt Dalları Nelerdir ?

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS), bir işletmedeki bilişim sistemleri ile ilgili alt yapı, ihtiyaçlar veya planlama gibi konularla ilgilenir. YBS, insan, teknoloji, sistem teorisi ve bilgi yönetimi alanlarını bir araya getiren akademik bir alandır. YBS’nin alt dalları kısaca aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  1. Bilgi ve Karar Sistemleri: Yöneticilerin karar vermesini kolaylaştırmak için, değişik yerlerdeki bilgilerin toparlanarak, bütün halinde sunulması.
  2. Veri Analizi ve İş Zekası: Bilgisayar sistemleriyle elde edilen bilgilerin, işletmenin içindeki işlere, yönetim fonksiyonlarına, iş süreçlerine, işletme problemlerine aktarılması.
  3. Dijital Strateji ve Dönüşüm: İşletmelerin dijital dönüşüm stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulanması.
  4. Teknoloji Entegrasyonu ve Yönetimi: İşletmelerin mevcut teknolojilerinin ve sistemlerinin entegre edilmesi ve yönetilmesi.
  5. Veri Tabanı Yönetimi: Veri tabanı yönetim sistemlerinin rapor üreteçlerinden yararlanılarak toplanan verilerin, belirli şablonlara göre düzenlenip özetlenmesi, biçimlendirilerek yöneticilerin kullanımına sunulması.
  6. Ağ İşletmenliği ve Network Uzmanlığı: Bilgisayar ağlarının kurulması, yönetilmesi ve güvenliğinin sağlanması.
  7. Web Tasarım ve Programcılığı: Web sitelerinin ve web tabanlı uygulamaların tasarlanması ve kodlanması.
  8. Yazılım Mühendisliği: Yazılım gereksinimlerinin belirlenmesi, yazılım tasarımı, kodlama, test etme ve bakım gibi yazılım geliştirme yaşam döngüsü süreçlerinin yönetilmesi.
  9. Bilgisayar Mühendisliği: Bilgisayar sistemlerinin ve donanımlarının tasarlanması ve geliştirilmesi.

Bu dallar, YBS’nin geniş bir alana yayılan disiplinler arası yapısını yansıtmaktadır. YBS mezunları, bu dallardaki bilgi ve becerileri kullanarak işletmelerin bilişim sistemlerini etkin bir şekilde yönetebilir ve geliştirebilir.

Bunların ışığında kabul görmesi gereken düşünce aslında kurum ve kuruluşların YBS mezun ve öğrencilerine ne kadar ihtiyaç duyduğunu gösterir durumdadır. Ancak son zamanlarda YBS mezunlarının yukarıda ki dokuz maddelik alt disiplinler içinde sadece yazılıma yöneliyor olması da incelenmesi, bilişim ve teknoloji dünyasının üzerine düşünmesi gereken bir konu olarak ortada durmaktadır.


Ozan Gözaçan Hakkında

1985 yılında Hakkâri de doğdum. Memur bir ailenin çocuğu olmamın getirdiği birçok farklı kültür, örf ve adetle tanışma fırsatlarını değerlendirerek sosyal anlamda ilişkiler kurma konusunda çok büyük bir deneyim kazandım. Bu deneyim ile eğitim hayatıma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne Amerikan Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde devam ettim. Eğitim hayatım sürecinde üniversitede Salonlar Teknik Asistanlığı ve devamında Bilgi İşlem Asistanı görevlerinde bulunarak çalıştım. Aynı zamanda eğitim ve asistanlık görevlerimden arta kalan zamanlar, ses ışık teknisyenliği, organizasyon ve eğlence sektörlerinde de çalıştım.

2013 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin de faaliyet gösteren ve ülkenin en büyük internet hizmet sağlayıcılarından biri olan eXtend Broad Band firmasında Network Co-Administrator olarak görev yaptım. Sonrasında Merit Hotel and Casinos da Bilgi Teknolojileri Sistem Sorumlusu olarak görev aldım. Askerlik görevim ve evliliğim nedeniyle on yıla yakın yaşadığım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden ayrılarak Antalya ya yerleştim.

Antalya da ilk olarak Protalya Bilişim firmasında Sistem Teknik Destek personeli olarak görev yaptım. Bu çalışma süremde güvenlik duvarları son kullanıcı desteği konusunda kendimi geliştirdim. Akabinde Hilmi Beken firmasında Bilgi İşlem ve Sistem Sorumlusu olarak göreve başladım. Bu görevim esnasında şirketin sorunlu olan sunucu yapısının güncellenmesi, cyber security alanındaki eksikliklerinin tamamlanması konusunda çalışarak bu eksiklikleri tamamladım.

2016 yılına gelindiğinde Arya Teknoloji firmasında Sistem Destek Sorumlusu olarak göreve başladım. Bu süre zarfında Sophos ve Sonicwall güvenlik duvarları konusunda uzman seviyeye gelecek kadar kendimi geliştirdim. Arya Teknoloji firmasında birçok başarılı projenin planlanması projelendirilmesi ve projenin hayata geçirilmesini yönettim.

2019 yılında Antalya Serbest Bölge Alia Yachts firmasında Bilgi İşlem Sorumlusu olarak göreve başladım. 2022 yılından beride Bilgi İşlem şefi olarak görevime devam etmekteyim.

Takip etmek için Linkedin Profili: https://www.linkedin.com/in/ozan-gozacan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.