Yerli Yazılımlar

Yeni Nesil Parolasız Kullanıcı Doğrulama, Kimlik ve Erişim Yönetim Platformu

Proje Hakkında

Hızla dijitalleşen dünya ve teknolojik gelişmeler şirketler, kamu kurumları ve kişilerin karşı karşıya kalabileceği yeni ve beklenmedik siber riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu riskler ele alındığında sistem ve hesap erişimlerinde kullanıcıların doğrulanması ile kimlik ve hesapların yönetilmesi en önemli konular arasında yer almaktadır.

Yapılan araştırma raporlarına göre 2020 yılında her 39 saniyede bir siber saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu saldırılar 2020 yılının son çeyreğinde 36 milyar kaydın açığa çıkmasına sebep olmuş, saldırılar sonucu yaşanan kaybın değeri ise 56 milyar doları bulmuştur.

AuthTake, siber güvenlikte en temel sorun olarak görülen parolaların ortadan kaldırılmasını sağlayan yenilikçi çözümleri ile yeni nesil kullanıcı doğrulama ve kimlik yönetim platformlarını IOS ve Android mobil uygulamaları aracılığı ile Cloud ve On-Prem seçeneklerini sunarak kurum ve kuruluşlarla buluşturmaktadır.

AuthTake markası altında oluşturmuş olduğumuz ürün ailemiz ile kullanıcı ve kimlik doğrulama süreçlerini daha güvenli, hızlı ve kullanıcı dostu bir hale getirmeyi hedefleyerek çıktığımız bu yolda, ilk olarak Tek Kullanımlık Şifre (OTP), İki ve Çok Faktörlü Doğrulama (2FA, MFA), daha sonra ise, Single Sign-On (SSO) ve Passwordless Authentication ürünlerimizi geliştirerek kullanıcıların hizmetine sunmuş bulunmaktayız.

Geliştirdiğimiz ürün ailesi ek bir donanım alınmasına gerek kalmadan mobil uygulamalarımız aracılığı ile çalışmakta ve kullanıcılar FIDO desteği ile biyometrik metotları kullanarak, QR kod okutarak ya da gelen bildirimlere onay vererek kimliklerini doğrulayıp hesaplarına hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde erişebilmektedirler. Bunun yanı sıra akıllı telefon sahibi olmayan kişiler ya da akıllı telefon kullanımının yasak olduğu yerler için FIDO destekli fiziksel tokenlar aracılığı ile de kimlik doğrulama işleminin gerçekleştirilebilmesine olanak sağlanmaktadır. Kullanıcıya sunduğumuz alternatif kimlik doğrulama metotları sayesinde kullanıcı dilediği şekilde hesap erişimini yapabilmekte olup bu sayede de ihtiyaç duyduğu özgürlüğü ve kullanım kolaylığını elde etmektedir.

Bugüne kadar geliştirmiş olduğumuz ürünlerimizin yer aldığı global ölçekteki User Authentication pazar hacmi 2020 yılı itibariyle 8 milyar dolar olarak görülmüş ve Gartner, IBM v.b. sektörün önde gelen firmalarının yapmış olduğu araştırmalar neticesinde ise pazarın 2025 yılında 20 milyar dolar, 2027 yılında ise 28 milyar dolara ulaşacağı öngörülmektedir.

Aktif olarak kullanılmakta olan ürün ailemize ek olarak geliştirme süreçlerine devam etmekte olduğumuz Ayrıcalıklı Hesap Erişim Yönetimi Yazılımı (PAM) ile kritik verilere ulaşabilen özel yetkili kullanıcıların erişimlerinin kontrol edilebilmesi, yönetilmesi, izlenmesi ve aksiyon alınması sağlanarak yönetici hesaplarına yönelik gerçekleştirilen siber saldırıların şirketler için yarattığı büyük veri kayıplarının ortadan kaldırılması hedeflemektedir.

Geliştirmeye devam ettiğimiz bir diğer ürün olan Kimlik ve Hesap Erişim Yönetimi (Identity and Access Management (IAM)) alanındaki ürünümüz sayesinde kullanıcı hesaplarının ve erişim yetkilerinin manuel müdahalelere gerek kalmadan kullanıcıların görev aldığı birim, çalıştığı proje grubu ya da geçiş sağladıkları birimlere göre otomatik bir şekilde belirlenmesi sağlanır. Bu sayede manuel yetki atamalarının sebep olduğu yetki karmaşası, hatalı yetkilendirme, yetkisiz kişilerin erişimleri vb. güvenlik açıklarının önlenmesi amaçlanmaktadır.

2020 yılı içinde yapılan araştırmalara göre Gartner, Ayrıcalıklı Hesap Erişim Yönetim Yazılımları (PAM) pazar gelirinin 2019’da 1,4 milyar doları aştığını, 2018’e göre %18’lik bir büyümeyi temsil ettiğini ve pazarın büyümeye devam etmesini beklediğini belirtmiştir.

Mevcut pazardaki yerimizi sağlamlaştırmak ve pazardan daha büyük pay alabilmek için AR-GE faaliyetlerimize devam etmekte olup kullanıcı ve kimlik yönetimi alanında yönetim süreçlerini daha güvenli ve otomatize hale getiren ürünlerin de ortaya çıkarılmasıyla birlikte Identity and Access Management (IAM) alanında global ölçekte rekabet edebilen bir ürün ailesi olma yolunda ilerlemekteyiz.

Projenin Kapsam, Amaç ve Konusu

Geçmişten günümüze kadar hesap ve erişim güvenliğini sağlamanın baş aktörü olarak parolalar tercih edildi. Ancak çeşitli saldırılar karşısında parolaların savunmasız kalması ve çok kolay tahmin edilmesi sırası ile bir dizi önlemler silsilesini de beraberinde getirdi. Bunlar daha karmaşık parolaların kullanılmasının zorunlu hale getirilmesi, sık sık değiştirilmesi, tek kullanımlık şifrelerin kullanılmaya başlanması şeklinde sıralanabilir. Zaman içerisinde güvenlik seviyelerini arttırmak amacıyla iki faktörlü doğrulamadan çok faktörlü doğrulamaya geçiş yapılmış ancak bu sistemlerinde manipüle edilebilme potansiyelleri ortaya çıkmıştır.

AuthTake güvenlik riskinin baş aktörü parolaları ortadan kaldırarak Açık Anahtar Altyapısı (PKI) ve FIDO alt yapısı sayesinde güvenli ve hızlı “parolasız kullanıcı doğrulama” teknolojisi ile kurumların ve kişilerin güvenlik seviyelerini arttırmalarını ve parola yönetim maliyetlerinden kurtulmalarını sağlamaktadır.

Ayrıca geliştirmeye devam etmekte olduğumuz Ayrıcalıklı Hesap Erişim Yönetimi (PAM) yazılımı ile kullanıcıların hesap oluşumlarının ve yetki atamalarının otomatize edildiği Kimlik Yönetimi (IAM) yazılımlarımız sayesinde de sistem yönetimlerinin sadeleştirilerek daha kolay ve güvenli hale getirilmesini hedefliyoruz.

Ürün/Proje Hakkında Özet Bilgi

AuthTake ürün ailesi parolasız hesap erişimi ve kimlik doğrulama hizmetlerini Cloud ve On-prem olmak üzere müşterinin tercihine göre sunar. Parola kullanımını ortadan kaldırarak hesap erişimlerinde 7 kat hız ve %99.9 koruma sunmayı hedefleyen projemiz fiyat politikası ve özel paketleri ile herkesin erişimine imkan verecek şekilde hazırlanmıştır. Web sitemiz üzerinden tek bir tık ile dakikalar içinde ürünümüz kullanıma hazır hale getirilebilir. Bu sayede mikro/küçük işletmeler ile bireysel kullanıcıların satın alma ve entegrasyon süreçlerinin daha hızlı olmasını sağlayarak global pazarda bilinirlik ve yaygınlaşmayı hızlandırmayı hedefliyoruz.

Projemizin amacı sadece parolaları ortadan kaldırmak değil bu hizmeti herkes için erişilebilir kılmakla birlikte kimlik ve hesap erişim yönetimlerini daha güvenli ve kolay hale getirmektir. Ürünümüz hakkında daha detaylı bilgiyi https://www.authtake.com adresi üzerinden web sitemizi inceleyerek edinebilirsiniz.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilir ve ilgileniyorsanız yatırımcısı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.