Yerli Yazılımlar

Yazılım Test Otomasyon Platformu

Robotic Mobi Hakkında:

Robotic.mobi bir test otomasyon sistemidir. Firmalar otomasyon sisteminde mobil uygulamaweb sitesi ve api testlerini koşabilirler. Test raporlarında mobil cihaz ve tarayıcı bazında karşılaştıkları sorunları tek tek inceleyebilirler. Bu sayede geliştirdikleri uygulamaların, yayına geçmeden önce (production durumundan önce), hatalarını düzeltme imkanı bulurlar. Müşterilerine daha kalite uygulamalarla hizmet verirler. Robotic.mobi SaaS (Software as a Service) olarak aylık, yıllık üyeliklerle ve cihaz kullanım süresine göre hizmet vermektedir.

Mobinavel firmasının ürünü olan Robotic.mobi kod yazmadan test yapma konseptiyle geliştirilmeye başlandı. İlk olarak mobil uygulama test sistemi üzerine geliştirmelere başladı. Müşteriler mobil uygulama testlerini gerçek cihazlar üzerinde otomatik olarak koşabilirler ve cihazlarla ilgili karşılaştıkları spesifik hataları yakalayabilirler. Ayrıca robotic.mobi sitesinden mobil cihazlara direkt ulaşabilir, cihazları 7/24 kullanabilirler.

Web sitesi testi üzerine çalışmalar 2020 yılında başladı. Müşteriler istedikleri web tarayıcılarını sistemde seçerek test kodlarını otomatik koşabilirler. Test raporları sayesinde tarayıcı bazlı sonuçları görebilirler.

En son geliştirilen Api testi sayesinde müşteriler servis uygulamalarının testi için yazdıkları testleri sistemde koşabilirler. Yük ve stres testi ile sistemlerinin servis uygulamalarını her an otomatik test edebilirler. Sistemleri aşırı talebe karşılık verebiliyor mu gibi sorulara cevap bulurlar.

Projenin Kapsam, Amaç ve Konusu

Mobil uygulama, web uygulamaları ve API geliştirmeleri gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Müşterilerine daha hızlı hizmet vermek isteyen bankalar, sigorta şirketleri, e-ticaret, e-hizmet siteleri, hızlı sipariş firmaları gibi büyük firmalar ve orta ölçekteki firmalar birçok işlemlerini web ve mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirmektedir.Bu sebeple firmalar uygulamalarını test etme ihtiyacı duyarlar. Uygulamalarını müşterilerine sunmadan önce geniş kapsamlı test yaparlar. 

Mobil uygulama, web sitesi ve api geliştiriciler uygulamalarını test etme ihtiyacı duyarlar. Bu süreçte 3 önemli sorunla karşılaşırlar:

1. Mobil cihaz çeşitliliği: Mobil cihaz sayısı (marka, model, işletim sistemi versiyonu vs.)gün geçtikçe artmaktadır. Cihazlarda test yapmak isteyen şirketler için, bu durum ekstra maliyet demektir.

2. Test mühendisi: Firmalarda test mühendisi çalışanları bulunmak zorundadır. Bu da şirketlere ekstra maliyet demektir.

3. Altyapı sorunu: Testlerin belirli aralıklarla seçili cihaz veya tarayıcılarda çalışması gerekmektedir. Cihazların sisteme bağlantıları sürekli kontrol edilmediler.

Robotic.mobi gerçek mobil cihazlar üzerinde mobil uygulamaları test etme olanağı sunar. Ayrıca web testi için de birçok tarayıcıyı müşterilerinin kullanımına sunar. Bu sayede müşteriler otomasyon yazılımıyla uygulamalarını test ederler. Test sonucunda oluşan raporlar ile uygulamalarının hatalarını yakalarlar ve düzeltirler.

Robotic.mobi sayesinde, test süreci için 100 adam/gün harcayan bir firmanın test süreci 1 adam/güne iner. (Firmanın 100 cihazda manuel test yaptığı öngörülerek hesaplanmıştır. Paralel test koşumuyla 100 adam/gün, 1 adam/gün seviyesine iner.) Ayrıca bu firmanın 100 cihaz alması ya da uzun süreli kiralaması gerekmektedir. Robotic.mobi test koşum sürecinde cihaz laboratuvarıyla firmayı yaklaşık 700 bin TL (cihaz ücreti) masraftan kurtarmaktadır.

Ürün/Proje Hakkında Özet Bilgi

Robotic.mobi test süreçlerini yazılımsal çözümlerle hızlandırır. Kod yazmadan test yapma konseptiyle geliştirilen ürün ilk olarak mobil uygulamaların testi için başlamıştır. Şu an mobil uygulama dışında, web uygulamaları ve api testleri de koşulabilmektedir. Robotic.mobi cihazlarda paralel olarak test koşar. Bu sayede müşterilerine hızlı, test/zaman performansı sunar. Robotic.mobi’nin desteklediği test türleri şu şekildedir:

  • Mobil Uygulama Testi: Mobil uygulama geliştiren firmalar tarafından geliştirilen native ve hybrid uygulamaları test eder.
  • Mobil Web Testi: Mobil cihazlarda müşteri web sitesilerini tarayıcılar (Safari, Chrome vs.) üzerinde test eder.
  • Web sitesi Testi: Müşterilerin web sitelerinin testini sunucu bilgisayarında bulunan tarayıcılar üzerinde test eder.
  • Api Testi: Arka planda çalışan servis isteklerini yük testiyle anlık 10 milyon kullanıcıya kadar anlık test eder. Bu sayede müşteriler aşırı yüklenme durumunda uygulamalarının sorun yaşayıp yaşamadığını görürler.

Mobil Uygulama Testi:

Bu testler gerçek cihazlar üzerinde çalışır. Robotic.mobi müşterilerine 25 adet Android ve iOS cihaz sunar. 3 farklı seçenekle müşterilerine hizmet sunar.

  • Yapay Zeka Testi (AI): Bu modülde müşteriler uygulama dosyalarını (Android için .apk, iOS için .ipa) sisteme yüklerler. Test yapmak istedikleri cihazları seçerler ve testi başlatırlar. 
  • Appium Testi: Uygulamaları için test kodu yazmış olan firmalar, bu test kodlarını sisteme yükleyerek çalıştırabilirler. Bu sayede uygulamalarının her adımını detaylı takip ederler.
  • Monkey Testi: Bu modülde kod yazmadan uygulamalarını test ederler. Monkey testinde otomasyon sistemi yazılımlarla ekranın rastgele yerlerine tıklar. Bu sayede uygulama testi yapılır.

Mobil Web Testi:

Bu test türünde müşteriler mobil cihazların tarayıcılarını kullanarak mobil web sitelerini test ederler. Bu sayede ekran boyutu ve tarayıcı versiyonuna göre uygulamalarının test işlemlerini gerçekleştirmiş olurlar.

  • Selenium Testi : Müşteriler yazdıkları Selenium testlerini sisteme yüklerler. Bu testleri istedikleri cihazlarda koşarlar ve test raporlarına ulaşırlar.

Website Testi:

Müşterilerin websitelerini bir çok tarayıcı üzerinde koşarlar. Safari, Chrome, Firefox vs. gibi tarayıcılarda ve tarayıcı versiyonlarında testlerini koşarlar. Aldıkları test raporlarına göre websitelerinde iyileştirmeleri yaparlar

  • Cypress Testi: Müşteriler yazdıkları Cypress testlerini sisteme yüklerler. Bu testleri istedikleri cihazlarda koşarlar ve test raporlarına ulaşırlar 

Api Testi:

Servis testi hizmetidir. Arka planda çalışan servis uç noktalarını (endpointlerini) test etmek için kullanılır. Bu sayede sistem aynı anda en fazla kaç kişiye hizmet verebilir görebilirler. Fazla istek sonucunda sistemlerinde oluşan sorunları görürler.

  • Load Testi: Aynı anda 10 milyona kadar kullanıcıyla servis tarafı test edilir.

Detaylı bilgi için firma web sitesi: https://mobinavel.com

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilir ve ilgileniyorsanız yatırımcısı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.