Bilişim ProfesyonelleriİnternetMakale

5G mi 10G mi? Yüksek Hızlı İnternetin Geleceği

Richard Galvan ve Sonia Galvan, Yüksek Hızlı İnternetin Geleceğini Tartışıyor

İnternet bildiğimiz dünyayı değiştirdi. Yaşama, çalışma ve oyun oynama şeklimiz sonsuza kadar değişti. Artık bilgiye erişmek veya sevdiklerinizle iletişim kurmak her zamankinden daha kolay. İnternet, dünya çapında milyonlarca yeni işi teşvik etti ve insanların başka bir kıtada yaşayanlarla bağlantı kurmasına izin verdi. İnternet hemen hemen her toplumda bir zorunluluk haline geldikçe, birçok kişi merakta kalıyor, internetin geleceği nedir?

Richard Galvan ve Sonia Galvan, Rio Grande Vadisi ve Harlingen, Teksas’taki G5 İnternet Hizmetlerinin sahipleri ve kurucularıdır. Evli çift yıllardır internet işinin içindedir ve yüksek hızlı internet hakkında bilinmesi gereken her şeyi bilir. Bazı insanlar konu internet olduğunda tam potansiyelimize ulaştığımıza inanmaya meyilli olsalar da Richard ve Sonia Galvan aksini düşünüyor. 10G internet dünyasına girerek yüksek hızlı internetin geleceğini tartışın.

Gelecek Hızdır

İnternetle ilgili konuşmalarda muhtemelen “10G” terimini duymuşsunuzdur. 10G, yüksek hızlı internet için bir sonraki adımdır. Peki 10G gerçekten ne anlama geliyor? 10G’deki “g”, saniye başına gigabit anlamına gelir. Bu, internetin karşıya yükleme ve indirme hızının saniyede 10 gigabit olacağı anlamına gelir, bu da mevcut geniş bant ağlarından yaklaşık 10 kat daha hızlıdır.

Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğunun ( kesin olarak söylemek gerekirse , hanelerin% 80’i ) saniyede bir gigabitlik internet hızlarına erişimi var. Bununla birlikte, zaman geçtikçe teknoloji gelişiyor ve şimdi verileri çok daha hızlı aktarmayı öğrendik. Böylece, şimdiden çok uzak olmayan bir şekilde, dünya çapında halihazırda geliştirilmiş olan geniş bant ağları 10G hızları sunabilecek.

Yalnızca son on yılda, geniş bant internet hızları saniyede ortalama 16 megabit’ten saniyede iki gigabit’e yükseldi. Richard ve Sonia Galvan, bu büyük bir artış, 10G’nin geleceği için iyiye işaret ediyor. Esasen, 10G şu ana kadar geliştirilebilecek en hızlı internet hızıdır ve gelecekte hepimizin dört gözle bekleyebileceğimiz şeydir.

Geleceğin Yüksek Hızlı İnternet Başlık Resmi
Fotoğraf: RICHARD & SONIA GALVAN

10G Nasıl Görünecek?

Yükselen internet hızları teoride kulağa harika geliyor, ancak merak edebilirsiniz, günlük hayatımda 10G internet aslında neye benzeyecek? Richard Galvan ve Sonia Galvan, 10G internete geçişin hayatınızın her alanını etkileyeceğini iddia ediyor. Bu yüksek hızlı internet biçimi, interneti kullanma şekliniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Örneğin, Skype, Zoom veya FaceTime gibi video konferans kalitesi, yüksek tanımlı video ekranlarıyla büyük ölçüde iyileştirilecektir.

Sanal gerçeklik ve canlı oyun, grafiklerin hem hız hem de kalitesinde önemli gelişmeler görecek. Bu, büyük ölçüde 10G’nin verileri (% 50’ye kadar daha fazla veri) çok daha yüksek bir oranda iletme yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, 10G, yükleme ve indirme hızlarını da etkileyecek ve bu da, farklı web sitelerine erişirken yanıt süresini veya gecikmeyi yalnızca bir milisaniyeye kısaltacaktır. Son olarak, telefonunuzun veya tabletinizin kullandığı verilerin hızı ve kalitesi de iyileştirilecektir.

Bir Wi-Fi ağı kullanmadığınız zamanlarda bile büyük dosyaları yayınlamak veya indirmek gibi etkinlikler her zamankinden daha kolay olacak ve hareket halindeyken videoları sorunsuz bir şekilde izlemenizi mümkün kılacaktır.

Richard ve Sonia Galvan, 10G’nin Önemi Üzerine

Artık 10G’nin geleceğinin neye benzeyeceği hakkında biraz daha fazla şey bildiğinize göre, G5 Internet Services’tan Richard Galvan ve Sonia Galvan, 10G internetin önemini tartışmak istiyor. İyileştirme ve yenilik her zaman memnuniyetle karşılanırken, 10G’nin yalnızca hoş bir değişiklik değil, aynı zamanda gerekli bir değişiklik olmasının birkaç temel nedeni vardır.

Bir kişinin evindeki Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının sayısı son yıllarda katlanarak arttı. Hatta 2025 yılına kadar dünya genelinde IoT cihazlarının sayısının 22 milyara ulaşacağına inanılıyor . Bu, bugün var olan miktarın üç katı.

IoT cihazlarının dizüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara, oyun konsollarına, akıllı TV’lere, hoparlörlere veya sesle etkinleşen asistanlara kadar her şeyi içerdiğini göz önünde bulundurarak bir dakikanızı ayırın ve kaç cihaza sahip olduğunuzu düşünün. Günümüzde, her bir kişinin tipik olarak ortalama üç cihazı vardır. Bu sayıdan daha fazla veya daha azına sahip olsanız da, gerçekler açıktır: kullanımda olan IoT cihazlarının sayısı artıyor, bu da internet kullanımının da onunla birlikte artacağı anlamına geliyor.

Büyüyen bu trendi kolaylaştırmak için, yüksek hızlı internet en büyük öncelik olmalıdır. 10G internet, bu cihazların her birinin tam potansiyeline ulaşmasını sağlamada kritik bir rol oynayacak. Richard ve Sonia Galvan’in de gördüğü gibi, IoT cihazlarına yönelik artan talebe ve kullanıma ayak uyduracaksak, 10G yüksek hızlı internet mutlak bir gerekliliktir. İnsanlar yalnızca daha fazla cihaz alıp kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda onları gün içinde daha uzun süreler boyunca kullanıyor.

Genel olarak, 10G’nin icadı, çeşitli nedenlerle kritik olduğunu kanıtlayacaktır. İnternete erişim kalitemizi ve hızı önemli ölçüde artıracak, gecikme süresini azaltacak ve hem güvenilirliği hem de güvenliği artıracaktır.

10G Kitlelere Ne Zaman Ulaşacak?

Şu anda Richard ve Sonia Galvan, 10G internetin 2024’te hemen kullanılabilir olabileceğini tahmin ediyor. Teknoloji şu anda test ediliyor, ancak yaygın olarak bulunup tüketicilere sunulması biraz zaman alacak. Hazır olduğu kabul edildiğinde bile, müşterilere ne zaman sunmak istediklerine karar vermek Teksas Rio Grande Valley, Teksas’taki G5 İnternet Hizmetleri gibi kablo şirketlerine kalacaktır. Bununla birlikte, bu hizmeti müşterilerine mümkün olan en kısa sürede sunmak tüm kablo sağlayıcılarının yararınadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.