Bilişim ProfesyonelleriMakaleYapay Zeka

AI’nın Artıları ve Eksileri Nelerdir?

İşletmeyi değiştiren teknolojinin faydalarını ve olumsuz yönlerini tartıyoruz.

Yapay zekanın ( AI ) tehlikeleri, romancılar ve senaristler için her zaman popüler bir olay örgüsü aracı olmuştur, ancak kurgu eserler nadiren teknolojiye adalet sağlar.

Hollywood’un akıllı robotlar hayalini yaratmaya çalışan şirketler olsa da, yapay zeka genellikle fabrika üretimini otomatikleştirmek, iş süreçlerini düzene sokmak ya da sadece bir sonraki çevrimiçi satın alma işlemimizi önermek gibi çok daha az görünür yollarla kullanılıyor

Alexa veya Microsoft’un Cortana’sı gibi popüler ses asistanları da halkın yapay zeka algısını bozabilir. Göründüğünden çok daha karmaşık bir teknolojiyi kişileştiriyorlar. Ancak Alexa ayrıca, yapay zekanın toplumumuzda nerede istenmeyen sonuçlara neden olabileceğine dair örnekler de verdi.

AI kullanım senaryoları

Kullanım ölçeğini daha da yukarı taşırken, Watson ve AlphaGo gibi göze çarpan isimlerimiz var. Bunlar, en başarılı insan rakipleri bile tam anlamıyla yenebileceklerini kanıtlamış olan sistemlerdir; en son örnek poker oynayan bir yapay zeka olup, aynı anda beş profesyonel oyuncuyu yener. 

Bu tür başarılar gazete manşetlerinin dikkatini çekebilse de, bugün yapay zeka kullanımının çoğu hala görünmeden arka planda sessizce meşgul.

Yukarıdaki sesli asistan örneklerine benzer şekilde, Google’ın Gmail e-posta hizmetini kullanıyorsanız, siz yazarken artık metin göstereceğini fark edebilirsiniz. Sarah’dan gelen bir e-postayı yanıtladığınızda, siz “Merhaba” yazarsanız veya “Merhaba” deyince yarı yolda ona adını önerirsiniz. Siz ilerledikçe başka öneriler de (örneğin, ilk veya iki cümleye “Nasılsınız” yazmaya başlarsanız “iyi misiniz?” gibi) sunacak ve cümleleri yazarken bunları anında değiştirecektir.

Yapay zekanın temel kullanım durumlarından biri, işletmelerin, STK’ların, hükümetlerin ve diğerlerinin stratejiden ürün geliştirmeye kadar her konuda bilinçli kararlar almalarına ve daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde yapmalarına yardımcı olmak için madencilik verileridir.

Ancak bu, yapay zekanın potansiyelinin sadece yüzeyini çiziyor. Aslında, birçoğunu aşağıda detaylandırdığımız sayısız sektör ve senaryoda kullanılıyor.

Bununla birlikte, tüm teknolojiler gibi, bu tarafsız bir güç değildir, eşit ölçüde olumsuz sonuç ve fayda potansiyeli vardır. Tesla’nın kurucusu Elon Musk, yapay zekanın, geç teorik fizikçi ve kozmolog Stephen Hawking’in yaptığı gibi insanlar için varoluşsal bir tehdit olduğuna inanıyor.

Öyleyse yapay zeka iyilik için bir güç mü? Yoksa doğası gereği güvenmememiz gereken bir şey mi?

AI’nın artıları

Yapay zeka, önümüzdeki birkaç yıl içinde iş, tüketici ve kamu sektörü manzarasına hâkim olmaya hazırlanıyor ve teknoloji uzmanları, yakında sıradan görevleri yerine getirebilen ve karmaşık görevleri hızlandırabilen IoT cihazlarıyla çevrili olacağımızı tahmin ediyor. Aslında, AI’nın sunduğu avantajların çoğu işyerinde merkezlenecek.

Verimliliği arttırmak

Verilerin değeri artık işletmeler için bir zamanlar petrol kadar önemlidir ve gerçek zamanlı sonuçlar için bu verileri hızlı ve doğru bir şekilde işlemeye ihtiyaç vardır. Bu tür yapay zekanın güzel bir örneği, DeepMind tarafından görmeyi tehdit eden göz koşullarını dünyanın en iyi klinisyenleri kadar doğru bir şekilde teşhis etmek için kullanılıyor. 

Londra merkezli Moorfields Göz Hastanesi ve UCL’nin Oftalmoloji Enstitüsü ile birlikte çalışarak, araştırmalarının sonuçları ülke çapındaki hastanelerde AI sistemlerinin kullanıma sunulmasının yolunu açabilir. AI sistemi, doktorların binlerce göz taraması için harcadıkları zamanı azaltır ve hastaları saniyeler içinde teşhis edebilir.

İnsan hatasını ortadan kaldırmak

Konsantrasyondaki hatalardan basit hatalara kadar, en iyilerimiz bile hatalara meyillidir. Ancak, belirli bir görevi yerine getirmek için yapılmış yapay olarak akıllı bir makinenin bu tür kendine özgü özellikleri yoktur.

Çevrimiçi bakkal Ocado, deposunda binlerce robotu kontrol eden ve yüz binlerce kasanın hareketini koordine etmek için onlarla saniyede 10 kez iletişim kuran otomatik makineler kullanıyor.

Akıllı teknoloji

Ocado gibi, AI gelecekte otomatik hizmetlerimizin çoğuna güç sağlamak için kullanılacaktır. Yollarda gezinmek ve engelleri aşmak için yapay zeka kullanan sürücüsüz arabalardan, çevremizi büyük ölçüde iyileştireceği tahmin edilen akıllı şehirlere kadar.

Bir yapay zeka makinesinin büyük veri setlerini hızlı ve doğru bir şekilde işleme yeteneği, birçok akıllı teknolojinin ve ortamın çalışması için hayati öneme sahip olacaktır. Bunun bir örneği, AI’nın arka planda çalıştığı ve telefonun maksimum performans veya pil ömrü için ayarlarını sürekli olarak değiştirdiği birçok üst sınıf akıllı telefonda zaten çalışıyor.

AI’nın eksileri

Yeni veya mevcut bir teknolojinin sunduğu her iyilik eylemi için, bu aynı zamanda tersine çevrilebilir ve kötü amaçlarla veya sadece kötü yan etkiler için kullanılabilir. AI bu açıdan farklı değil.

2016 yılında, İnsanlara ve Topluma Fayda Sağlamak İçin Yapay Zeka Ortaklığı olarak bilinen beş Silikon Vadisi devini içeren endüstri çapında bir organizasyon kuruldu . Bu organ, fayda sağlayacağı kadar kesinti getirme potansiyeline sahip yapay zeka teknolojilerinin adil ve etik gelişimini teşvik etmek için çalışır.

İş yerinde karar alma yapay zekası

Bazı yapay zeka programlarının hızı ve verimliliği, kuruluşlarında daha fazla değer bulmak isteyen yöneticiler için onları çekici kılıyor.

IBM’in Watson’ı, bireylerin gelecekte şirkete sağlayabilecekleri nitelikleri ve becerileri değerlendirmek için çalışanların deneyimlerine ve geçmiş projelerine bakarak çalışanların ücret artışına, ikramiye veya terfiye layık olup olmadığına karar vermek için kullanılmıştır.

Bu şekilde kullanılan karar verme yazılımı bazı endişelere neden olmuştur. Birleşik Krallık’taki sendikaların çoğunluğunu temsil eden federasyon olan Sendika Kongresi, kısa süre önce çalışanları bu tür teknolojilere karşı korumak için yasal değişiklikler yapılması çağrısında bulundu . Ayrıca, işverenlerin bu tür sistemleri konuşlandırmadan önce sendikalara danışmaları tavsiye edildi.

TUC genel sekreteri Frances O’Grady, “Tahminimiz, kontrol edilmeden bırakıldığında, insanları yönetmek için yapay zekanın kullanılması, işin giderek daha yalnız ve izole edici bir deneyime dönüşmesine ve insan bağlantısının sevincinin kaybolmasına yol açacağı yönünde,” dedi TUC genel sekreteri Frances O’Grady.

İş kayıpları

İnsan işçilerin yerini alan AI, yaygın olarak AI’nın bir numaralı dezavantajı olarak görülüyor ve potansiyel olarak çalışanlar makinelerden daha iyi performans göstermeye çalışırken yaygın işten çıkarmalarla sonuçlanıyor. 

Bununla birlikte, bu kıyamet ve kasvet senaryosu genellikle satılırken, Gartner yapay zekanın gerektiğinden daha fazla iş yaratacağını tahmin ediyor. Analist, 2017’de yayınlanan araştırmada, AI’nın 2020 yılına kadar 2,3 milyon iş yaratmasını ve 1,8 milyonu daha ortadan kaldırmasını beklediğini söyledi. 

Gartner araştırma başkan yardımcısı Svetlana Sicular, “Geçmişteki pek çok önemli yenilik, geçici iş kaybı geçiş dönemiyle ilişkilendirildi, ardından iyileşme geldi, ardından iş dönüşümü ve yapay zeka muhtemelen bu rotayı takip edecek,” dedi.

“Maalesef, iş kayıplarına ilişkin çoğu felaket uyarısı, yapay zekayı otomasyonla karıştırıyor – bu, en büyük yapay zeka faydasını – yapay zeka artırmayı – her ikisinin de birbirini tamamladığı bir insan ve yapay zeka kombinasyonu.”

PwC’nin yakın tarihli bir araştırması da, yapay zekanın tıpkı itlaf ettiği kadar iş yaratacağını savundu . Ancak raporda, yeni teknolojilerin sektörler üzerinde eşit olmayan bir etkiye sahip olacağı belirtildi.

Sağlık ve eğitim gibi sektörlerin fayda sağlayacağı tahmin edildiğinde, imalat ve ulaşım operatörleri gibi zahmetli pozisyonların işlerde en büyük düşüşleri gördüğü tahmin ediliyordu. Eski Satranç Dünya Şampiyonu Garry Kasparov, bu iş kayıplarının ilerlemek için gerekli olduğunu söyledi ve yapay zekanın elde edebileceği toplumsal iyilikten daha ağır bastığını savunuyor.

İnsan hatası

Yapay zeka, insan hatasını süreçlerden sanal olarak kaldırabilse de, önyargı ve önyargı ile birlikte kodda hala var olabilir. Büyük ölçüde algoritmaya dayalı olan teknoloji, belirli demografik özellikler üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacak ve insanlara karşı ayrımcılık yapacak şekilde kodlanabilir.

Endişe verici bir şekilde, güvenlik % 100 değilse, bilgisayar korsanları AI’nın bilgi susuzluğundan yararlanabilir. Örneğin, Microsoft’un talihsiz sohbet robotu Tay Tweets, diğer Twitter kullanıcılarından tekrarladığı ırkçı ve kışkırtıcı içerik fikirlerini tweetlemeye başladıktan sadece 16 saat sonra kaldırılmak zorunda kaldı.

Yapay zekanın sorumlu kullanımı

Yapay zeka söz konusu olduğunda olumlu olması gereken çok şey var. Elbette, bozma gücüne sahip her yeni veya gelişmekte olan teknoloji gibi, bireyler ve kuruluşlar da tuzaklara dikkat etmelidir.

Ancak olumsuz yönleri göz önünde bulundurmak, faydalara göz kırpmak anlamına gelmez. Aslında, karar vericiler sadece bunu yapmamaları konusunda uyarıldılar, aksi takdirde sunulan faydaları kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldılar.

Seçkin başkan yardımcısı analist Whit Andrews, “Müşterilerle kritik etkileşimler sırasında – iş anları – bugün teknolojiyi nasıl kullandığınıza bakın ve bu anların değerinin nasıl artırılabileceğini düşünün. Ardından, ek iş değeri için bu noktalara yapay zeka uygulayın,” dedi. Gartner’da.

“AI projeleri, kapsamları ve popülerlikleri, değerleriyle ilgili yanlış algılar, dokundukları verilerin doğası ve kültürel kaygılar nedeniyle benzersiz engellerle karşı karşıyadır. Bu engellerin üstesinden gelmek için CIO’lar gerçekçi beklentiler belirlemeli, uygun kullanım durumlarını belirlemeli ve yeni organizasyon yapıları oluşturmalıdır. “

Gartner, iş ve BT liderlerinin, fırsatları ve riskleri dikkatlice değerlendirip tartarak yapay zeka yutturmacasını gerçeklikten uzaklaştırmaya çalışması gerektiğini tavsiye ediyor. Analist firma, takıntılı bir şekilde büyük resim yerine otomasyona odaklanmak, yalnızca daha geniş faydaları gizleyecektir, diye uyarıyor.

Gerçekten bilge bir tavsiye. Son sözü, tüm görevi geleceğin getireceği şeylere odaklanmak olan birine bırakalım – ister iyi, ister kötü, ister doğası gereği çirkin olsun.

Future of Life Enstitüsü başkanı Max Tegmark, “Uygarlıkla ilgili sevdiğimiz her şey bir zeka ürünüdür.” dedi.

“İnsan zekamızı yapay zeka ile güçlendirmek, teknolojiyi faydalı tutmayı başardığımız sürece medeniyetin daha önce hiç olmadığı kadar gelişmesine yardımcı olma potansiyeline sahip.”

Yazının orijinali için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.