Bilişim ProfesyonelleriTurizm Teknolojileri

Akıllı (Smart) Oteller ve Otel Odaları

Akıllı (Smart) Oteller ve Otel Odaları

Akıllı (Smart) Oteller ve Otel Odaları

Yorucu bir yolculuk sonrasında otelinize kavuşup, odanıza yorgun argın girdiniz, odanızın kapısını açıp da “do not disturb”, yani “rahatsız etmeyin” yazısını kapı koluna asmaya üşeniyor musunuz? Ayağa kalkıp oda ısısını ayarlamak, perdeleri açmak veya kapatmak zor mu geliyor?

Kendi akıllı telefonunuza indireceğiniz bir uygulamayla son teknoloji check-in sistemiyle yalnızca ekranı sağa kaydırarak otel check-in sorunsuzca yapılabiliyor, otele girişten sonra da yukarıdaki yazdıklarımız gibi otel odasında yapmak durumunda olduğunuz birçok şeyi kolayca yapabilirsiniz. Otele girişte akıllı telefonunuz ile yaptığınız kayıt sonrasında da süper hızlı internetiniz ile de asla kota, bağlantı ve hız sorunu yaşamıyorsunuz.

Otel odalarında sıklıkla kullanılan alanlardan birisi hiç şüphesiz ki tuvaletler. Tuvaletlerde/banyolarda aynanın içine yerleştirilmiş televizyonlar artık sıradanlaştı. Otellerdeki tuvaletlerin televizyonlarındaki yeni özellik ise ekranlarının artık buharlaşmaması, bununla birlikte banyo ve wc aynaları da buharlanma derdi çözülmüş oldu. Bu da size yetmediyse tuvaletlerden bir teknoloji haberi daha verelim. Klozet teknoloileri geliştiren TOTO Neorest’in ürünlerinde batı tuvaletlerinde rastlanmayan taharet musluğu rahatlığı bulunan bu klozetlerin bir de içten ısıtma ve hava temizleyici özelliği var. Artık otelde vaktinizin çoğunu tuvalette geçirme olasılığınız çok yüksek.

Burası artık sizin için en havalı otellerinden birisi. “Geek”ler içinde bulunmaz bir eğlence merkezi olan otelinde oyun konsollarıyla dolu bir oyun odasının yanı sıra, sanal gerçeklik odası da artık yeni tarz teknolojik otellerde mevcut. VR Cube adı da verilen bu odada takacağınız bir sanal gerçeklik gözlüğüyle kendinizi bambaşka dünyalarda buluyorsunuz.

Bütçeyi aşmadan iyi bir otelde kalmak gibisi yok. Bu yeni teknolojik otelinizde, bazı çalışanların yerine robotlar var. Mesela kullanmayacağınız veya güvenli bir yerde durmasını istediğiniz eşyaları bir robotun ilgilendiği dolaplara koyulabilirsiniz. Güvenlik donanımlı ve korunaklı bir yerde olan bu robot, eşyalarınızın bulunduğu dolabı çıkarıp önünüze getiriyor. İsterseniz Check-in ve check-out’u yaparken de müşterilerle robotlar sizinle ilgileniyor.

Oda servisinden bir şeyler sipariş etmek her zaman keyifli bir şeydir. Bununla birlikte oda servisini yapan Şey (evet bir personel değil) bir robotsa kendinizi iyice rahat hissedebilirsiniz. Sizinle kendi dilinizde ve isterseniz kendi şivenizde konuşup servisini yapar.

Otelinizdeki ve odanızdaki teknolojiler tabi ki bunlarla sınırlı değil, daha bir çok yeni teknoloji ile sizleri buluşturabiliyorlar..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.