Bulut - Cloud TeknolojileriTeknoloji

Alibaba özel Arm tabanlı sunucu çipini tanıttı

Çinli şirket, veri merkezlerindeki sunuculara güç sağlamak için yeni teknoloji kullanacak

Alibaba, Çin’in küresel çip sıkıntısı ve ülkeyi hedefleyen ABD yaptırımları karşısında yerel çip üretimini artırmayı hedeflemesi nedeniyle, veri merkezlerindeki sunuculara güç sağlamak için kullanılacak yeni bir şirket içi işlemciyi tanıttı.

Yitian 710 adlı sunucu yongaları, şirketin T-Head adlı yonga geliştirme işi tarafından özel olarak üretilmiştir. En yüksek 3.2GHz saat hızına sahip 128 Arm çekirdeği tarafından desteklenmektedir ve en yeni Armv9 mimarisiyle uyumlu ilk sunucu işlemcisidir. Yüksek bellek ve G/Ç bant genişliği sağlayan 8 DDR5 kanalı ve 96 şeritli PCIe 5.0 içerir.

Alibaba Yeni Nesil Bulut Tabanlı Sunucuları da Geliştirdi

Alibaba, yeni nesil bulut tabanlı altyapı için Panjiu adı verilen tescilli sunucuları da geliştirdi. Şirket, bilgi işlemi depolamadan ayırarak sunucuların hem genel amaçlı hem de özel yapay zeka bilgi işlem ve yüksek performanslı depolama için optimize edildiğini belirtti.

Sunucular, modüler tasarımları aracılığıyla büyük ölçekli veri merkezi dağıtımı için geliştirilmiştir ve şirket, bunların kapsayıcı uygulamalar ve hesaplanan optimize edilmiş iş yükleri gibi çeşitli bulut tabanlı iş yüklerine hizmet etmesini bekliyor.

Alibaba Cloud Intelligence başkanı ve Alibaba DAMO Academy başkanı Jeff Zhang, “Kendi sunucu çiplerimizi özelleştirmek, bilgi işlem kapasitemizi daha iyi performans ve daha yüksek enerji verimliliğiyle artırma çabalarımızla tutarlıdır,” dedi. “Alibaba Group ekosisteminde mevcut ve gelecekteki işletmeleri desteklemek için çipleri kullanmayı planlıyoruz. Ayrıca, yakın gelecekte yeni yongalı sunucularla desteklenen yeni nesil bilgi işlem hizmetlerini de sunacağız.”

Zhang, Intel, Nvidia, AMD ve Arm ile birlikte Alibaba’nın küresel müşteriler için bilgi işlem altyapısını ve diğer çeşitli bilgi işlem hizmetlerini yenilemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi .

Alibaba Açık Kaynak Kodlara Destek Olmaya Devam Ediyor

Alibaba, şirketin RISC-V yönerge seti mimarisine dayalı özel olarak üretilmiş işlemcileri olan XuanTie IP çekirdek serisinin kaynak kodunu açacağını da duyurdu. Geliştiriciler, kendi prototip çiplerini oluşturmak için GitHub ve Open Chip Community’de çekirdeklerin kaynak koduna erişemeyecek.

Bu, Çin hükümetinin Nikkei Asya’nın bildirdiğine göre, ülkedeki çip üretimini %10’den 2020’de %40’e ve 2025’de %70’den daha az bir oranda kaldırma yönündeki “Çin’de üretilmiştir 2025” girişimi ile aynı tarihe denk geliyor. Hükümet, IC Insights’tan alınan verileri dikkate almaktan çok uzak görünse de, bu hedeflere ulaşmak için yarı iletken sektörüne yatırım yaptı. Ancak bu durum ülkenin yarı iletkenlerinin yalnızca %16’ini yurtiçinde aldığını gösteriyor.

Çiplere kendi kendine güvenmek, özellikle son yıllarda teknoloji sektörünü hedef alan bazı ABD yaptırımlarının vurduğu ülke için önemli bir konudur. Bu yılın Nisan ayında ABD hükümeti, ABD’nin bu kuruluşlara olan ihracatını kısıtlayarak kendi Varlık Listesine yedi Çin süper bilgisayar kuruluşu ekledi. ABD hükümeti, ABD ulusal güvenlik veya dış politika çıkarlarına karşı çalıştıklarını hissettiği için bu listeye taraf ekler.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.