Teknoloji

TSMC ve Sony, Japonya’da 7 milyar dolarlık çip fabrikası inşa ediyor

Japonya, yurtdışından yarı iletkenlerin %60’inden fazla ithalat yaptığı için yonga tedarik zincirini güvence altına almayı hedefliyor

TSMC ve Sony, yabancı chipistleri çekerek gelecekteki yarı iletken kaynaklarını güvence altına almayı hedefleyen Japonya’da 7 milyar dolarlık bir yonga fabrikası kurmak için güçlerini birleştirdiler.

TSMC ve Sony, TSMC’nin ülkedeki ilk çip fabrikası olacak olan Kumamoto’daki fabrikayı kurmak için ortak girişim ortaklığında birlikte çalışacaklar. İnşaatın 2022 yılında başlayıp 2024 yılına kadar bitirmesi, 1,500 yüksek teknoloji ürünü iş yaratması ve ayda 45,000 12 inç yonga plakaları üretmesi planlanıyor.

TSMC, ilk finansmanın bir kısmı Japon hükümeti tarafından sağlanacak 7 milyar dolar civarında olacağını söyledi. Şirketler tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre Sony, projenin %20’lik özkaynak payını temsil eden 500 milyon dolar yatırım yapacak.

Fabrika, Sony’nin sahip olduğu mevcut bir tesise yakın olacak ve görüntü sensörleri ve otomotiv mikrodenetleyicileri gibi bileşenlere olan talebin karşılarına yardımcı olmak için 22 ve 28 nanometre çip üretecek şekilde ayarlanmıştır.

TSMC’nin icra kurulu başkanı CC Wei şöyle konuştu: “İnsan yaşamının giderek daha fazla yönünden dijital dönüşüm, müşterilerimiz için inanılmaz fırsatlar yaratıyor ve dijital yaşam ile gerçek yaşamı birbirine bağlayan özel süreçlerimize güveniyor.”

“önde gelen oyunculardan ve uzun süredir müşterimiz olan Sony’nin Japonya’da pazara yepyeni bir şöhret kazandırmasını sağlamaktan ve TSMC’nin küresel ailesine daha fazla Japon yeteneği getirme fırsatından da heyecan duyuyoruz.”

Japonya, küresel bir kıtlık sonrasında gelecekteki çip arzını güvence altına almayı hedefleyen finansal teşvikler yoluyla yabancı yonga üreticilerini çekmeye çalışıyor. Ülke, yarı iletkenlerinin %60’den fazla bir kadarını yurtdışından ithal ettiği için, gelecekte gergin küresel ilişkilerin tedarik zincirlerini etkileyebileceği yönünde endişeler var ve bir yetkili, yarı iletkenlerin artık gıda veya enerji olarak önemli olduğunu söylüyor.

Haziran ayında ülke, TSMC’nin ülkede 20’den fazla Japon firmasının da yer aldığı yeni çip teknolojisi geliştirmesini sağlayacak 338 milyon dolarlık bir yarı iletken araştırma projesini onayladı. Hükümet, ülkenin bu sektördeki rekabet gücünü artırmaya çalışmak için daha yoğun ancak hâlâ küçük bileşenlerin oluşturulmasına olanak sağlamak amacıyla 3B çip meclisi üzerinde yoğunlaşacak olan araştırma projesinin yarısını finanse etmeyi kabul etti.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.