Bilişim ProfesyonelleriİnternetMakale

Arama Motoru DuckDuckGo Kullanıcısını Gözetlemiyor

Kullanıcısını Gözetlemeyen Arama Motoru olarak piyasaya çıkan DuckDuckGo gün geçtikçe daha çok kullanıcı sayısına ulaşıyor. 11 Ocak 2021 tarihinde 102,251,307 arama yapılarak kendi günlük arama hacmi rekorunu kıran DuckDuckGo gün geçtikçe arama hacmini arttırıyor.

DuckDuckGo kullanıcıları izlemediğini ve verilerin satılmadığını söyleyerek kullanıcılara gizlilik vaat ediyor. Arama alt yapısında ise Yandex ile ortak çalışan DuckDuckGo arama sonuçlarında kullanıcılarını memnun ediyor gibi gözüküyor.

DuckDuckGo kullanıcıların gizliliğine önem veren bir arama motorudur. Büyük ilgi toplayan DuckDuckGo ilk büyük hamlesini Google’ın ofisinin karşısında biz sizi izlemiyoruz diye reklam vererek yapmıştı.

En çok kullanılan Whatsapp uygulamasının gizlilik sözleşmesi Türkiye’de olduğu gibi Dünya’da da büyük gündem oluşturmuştu. Güncellenen bu gizlilik sözleşmesi kullanıcıların verilerini korumak için daha fazla araştırma yapmasına sebep oldu. Uygulamanın kullanıcı verilerini kullananın sadece Whatsapp olmadığını öğrenen pekçok insan kullandıkları uygulamaları ve servisleri değiştirmeye başladı. Kişisel verilerinin önemi fark eden pekçok kişi whatsapp’la birlikte kullandığı diğer uygulamalarınında alternatiflerine baktı. En çok kullandıkları uygulamalardan birisi ise arama motoruydu. Whatsapp ile başlayan bu değişim Google arama moturununda alternetiflerini bulmamıza neden oldu. Bu konuda en iyi alternatiflerden birisi olan DuckDuckGo ise gizliliğe önem veren en büyük arama motorlarından birisi olduğu ve ara yüz kullanışlılık bakımından alışılmış arama motorlarına benzediği için gizliliğe önem veren en çok kullanılan arama motoruydu. Bundan dolayı arama motoru arayışında olan insanlar için ilk seçenek DuckDuckGo oldu. Artışlar sebebi ile Ocak ayında günlük ortalama 90 Milyon arama hacmine ulaştı. Geçtiğimiz yıl ise en yüksek ortalama Aralık ayında yakalanmış ve 79 Milyon arama hacmine ulaşılmış. Daha 1 ayı doldurmadan +11 Milyon ortalama arama hacmi yükselişi bir arama motoru için çok güzel bir değer.

DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo, Google ve Yandex gibi bir arama motorudur. Kullanıcılarına en iyi sonuçları göstermek için çalışmalar yapmaktadır. Alt yapı olarak Yandex altyapısını kullansa da kendisi için özelleştirilmiş sonuçlar sunmaktadır. 2008 yılında kurulan DuckDuckGo 124 çalışanı ile her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Arama Motoru Kullanım Oranları

Statcounter servisinden aldığımı bilgilere göre ülkemizde Arama motoru kullanım oranlarına ufak bir göz gezdireceğiz.

Masaüstü:

Google73.83%
YANDEX17.46%
Yahoo!5.65%
bing2.67%
YANDEX RU0.21%
DuckDuckGo0.14%

Türkiye arama motoru kullanım oranlarında Masaüstü en çok kullanılan Google olarak gözüküyor. %73 büyük bir değer gözükebilir ancak Dünya genelinde Google %85 gibi bir pazar payına sahip. Ülkemizde Yandex arama motorunun özel reklam çalışmaları ile büyük bir pay kaptı. DuckDuckGo ise Masaüstü arama motorlarında %0.14 ile düşük bir değer taşıyor.

Mobil:

Google74.62%
YANDEX22.55%
YANDEX RU1.16%
Yahoo!0.79%
bing0.63%
DuckDuckGo0.24%

Mobil tarafta ise Google yüzdesini korurken Yandex diğer alternatif arama motorlarının kullanıcılarını eline geçirmiş durumda. Mobil arama motoru kullanım oranı olarak Dünya genelinde ise Google %94 gibi büyük bir paya sahip. DuckDuckGo arama motoru ise ülkemizde masaüstüne oranla daha büyük bir paya sahip.

DuckDuckGo’nun Arama Özellikleri

2008 yılında kurulan DuckDuckGo, kullanıcılarının kişisel bilgilerini hiçbir zaman saklamadığını iddia ediyor.

Web sitesinin ana sayfasında ana arama alanının altında “Gizlilik politikamız basit: kişisel bilgilerinizi toplamıyoruz veya paylaşmıyoruz” diyor.

DuckDuckGo, arama geçmişlerini saklamayacağı, IP adreslerini takip etmeyeceği ve kullanıcının özel tarama modunda olup olmadığına bakılmaksızın esasen satacak kişisel verisi olmadığı için kullanıcılarını reklamlarla takip etmez.

DuckDuckGo, kullanıcılarına sunduğu gizlilik açısından erken ve sıklıkla rekabetten ayrıldı. Aynı gizlilik, diğer arama motorlarının DuckDuckGo’ya kadar sunmayı reddettiği bir hizmetti.

Bu arama motoru ne kadar gizlilik yanlısı öğrenmek istiyorsanız sadece ona heyecan bakabilirsiniz.

Ancak mahremiyetin ötesinde, DuckDuckGo masaya başka ne getiriyor?

Yeni başlayanlar için, aşağıdakiler de dahil olmak üzere Google’a benzer bir düzene sahiptir:

  • 10 organik arama sonucunun arama motoru açılış sayfaları (SERP’ler) (her iki arama motoru da Mart 2019’da ilgili Sayfa 1’lerinde 10 organik arama sonucu sundu).
  • Her bir SERP’nin üstünde ve altında bulunan birkaç reklam, bir veya iki tane verir veya alır ve arama hacmine ve belirli anahtar kelimeler ve konulardaki rekabete bağlı olarak.

DuckDuckGo, Bing, Yahoo ve Yandex gibi diğer arama motorları ve Wikipedia gibi kitle kaynaklı siteler de dahil olmak üzere arama sonuçlarını derlemek için web tarayıcısı DuckDuckBot ve diğer 400’e kadar kaynağı kullanır.

Ayrıca, Wikipedia da dahil olmak üzere yukarıda belirtilen kaynaklardan alınan ad, adres, telefon numarası, web sitesi vb. Gibi önemli ayrıntılar için hızlı erişim bilgileriyle sağ rayda Bilgi paneli benzeri bir ara kutusu sunar (Google’a çok benzer) .

DuckDuckGo, yorumlar, adresler, telefon numaraları ve çalışma saatleri dahil olmak üzere kullanıcı inceleme sitesi Yelp’ten bilgi alır.

İşletme konumu yönergeleri Bing Haritalar’dan alınır (varsayılan olarak), ancak bu kaynak olarak Google Haritalar, HERE Maps veya OneStreetMap olarak değiştirilebilir.

DuckDuckGo, çoğu Google’ın ilk uyguladığı, ancak hepsini değil, kullanıcı için genel süreci basitleştirmeye yardımcı olan bir dizi başka basit kullanılabilirlik ve / veya tercih ayarlaması sunar.

Örneğin, bir kullanıcı bir SERP’nin altına ulaştığında, sonraki SERP’yi mevcut olanın hemen altında açan (yeni bir sayfa açmadan) daha fazla sonuç görmeyi seçebilirler . Bu basit bir fark ama kullanıcı deneyimini biraz daha temiz hale getiriyor.

Kısa açıklamaları, temiz ve çekici bir şekilde sunulan resimlerle Kategori Sayfaları, DuckDuckGo platformunun en sevilen özelliklerinden biridir.

DuckDuckGo, bir sonuca tıklamaya gerek kalmadan aramalarınıza cevap vermek için 100’den fazla kaynak kullanır. Sonuçların yukarısındaki Anında Cevap’a bakmanız yeterlidir.

Aşağıdakileri içeren dikey arama seçenekleri de vardır:

  • Web sonuçları.
  • Görsel sonuçları.
  • Video sonuçları.
  • Haber sonuçları.
  • Harita sonuçları.

Ve, hangi sektörle arama yaptığınıza bağlı olarak DuckDuckGo dinamik olarak uygulanabilir arama dikeyleri oluşturacaktır.

Örneğin, bir yemek veya favori yemek aradığınızda DuckDuckGo sizin için “Tarifler” dikeyini tetikleyecektir.

DuckDuckGo ayrıca, bir web sitesinde aramayı çok daha kolay hale getiren (daha önce hiç yapılmadığı için) “! Bang Syntax” olarak adlandırılan basit bir site arama komutuna sahiptir.

DuckDuckGo’nun yıllık trafiği 2017’de yüzde 55 ve 2018’de yüzde 56 arttı – 2017’de 6 milyarın biraz altında ve 2018’de 9,2 milyardan fazla arama yapıldı. Açıkçası bu sayının da artması bekleniyor – ama ne ölçüde, henüz bilmiyoruz. Yine de bu hızda büyümeye devam ederse, daha fazla insan fark etmeye devam edecek ve daha fazla insan katılacaktır.

DuckDuckGo Kullanmanın Artıları

Gizlilik

Temelinin bir parçası olan DuckDuckGo, kullanıcılarının veya aramalarının hiçbir bilgisini takip etmeme arzusunu vaaz ediyor ve piyasadaki en özel arama motorunu sunmaktan gurur duyuyor.

Kullanımı kolay

Temiz arayüzü ve basit kullanıcı deneyimi, platformu kullanmayı biraz benzersiz bir arama deneyimi haline getiriyor.

Kullanılabilirlik birincil odak noktası gibi görünüyor ve gösteriyor. Diğer arama motorlarının temel konseptini ve düzenini takip ederken aynı zamanda estetik olarak da hoştur.

Popülerlikle Büyüyor

Daha fazla kullanıcı, daha fazla kar, daha fazla kaynak = daha iyi arama motoru.

DuckDuckGo Kullanmanın Eksileri

Google Kadar İyi Değil ¯ \ _ (ツ) _ / ¯

DuckDuckGo, uzun süredir devam eden arama motorlarının kaynaklarına sahip değildir. Ancak, 2018’in sonunda 10 milyon dolarlık yatırım da dahil olmak üzere her yıl kaynakları daha da artıyor.

Küçük Arama Pazar Payı

DuckDuckGo, 2017’de toplam arama pazarı payının yalnızca yüzde 0,22’sine sahipti; bu, Ask, Yandex, Baidu ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üç “büyük oyuncu”dan (Google, Bing ve Yahoo) daha az. Bu, çok fazla büyüme için yer olduğu anlamına gelir, ancak önemli bir pazar payı elde etmek için yıllarca artan popülaritesini sürdürmesi gerekir.

Her Zaman Yakalama Oynayacak

DuckDuckGo’nun özellikleri, fikirleri ve uygulamaları (çoğunlukla) Google’ı gölgeleyecek (Google’ın gizlilik açısından yaptığının tersini yapmak dahil).

Bu, diğer arama motorları için norm dışı değildir; hepsi büyük köpeği, Google’ı kovalıyor.

One thought on “Arama Motoru DuckDuckGo Kullanıcısını Gözetlemiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.