MakaleWeb Uygulamaları

Kullanıcı Deneyimi Uzmanı Müşteri Deneyimi Uzmanı Olabilir mi?

Kullanıcı deneyimi (UX) orta derecede gelişmiş şirketlerden, büyük şirketlere kadar bütün işletmelerin kurum içi değerleri için yatırım yaptığı, yeterince olgun bir disiplin. Fakat yeni geliştirilen bir alan olan müşteri deneyimi (CX, customer experience) hala çok yeni ve çoğu şirket bunu iyi sunmak için gerekli organizasyon kabiliyetlerini nasıl geliştirecekleri konusuyla boğuşuyorlar.

Sorun şu ki; ortada müşteri deneyimini geliştirmekle ilgili büyüyen bir öncelik var ama kimse bunun için sorumluluk almıyor.

Müşteri deneyimini geliştirmek, ki bu önemli 2 büyük değişim gerektiriyor. Birincisi; hizmet tasarımına yönelmek. İkincisi, daha zor ve bu değişimi iyi bir şekilde yönetebilmek için yeterli seviyede düzenleme gerekiyor. Müşteri deneyimi, bir şirketin farklı alanlarındaki insanlara bağlı.

Birçok kullanıcı deneyimi danışmanının, bünyelerine müşteri deneyimini de dahil ettiklerini görüyoruz. Tabii bu yalnızca isim değişikliği veya kullanıcı deneyiminin evrimi olabilir. Belki de bu değişim için daha fazla tanım vardır. Çoğu temel kullanıcı deneyimi pratiği mükemmel kullanıcı deneyimi geliştirmek için çalışabilir, ama bu iki alanda, hedeflere ulaşmak için gerekli metotlar ve yaklaşımlarda farklılıklar mevcut.

Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımcıları, Müşteri Deneyimi (CX) İşleri İçin Donanımlılar

kullanıcı deneyimi uzmanı nasıl olunur

İki alan da pratik olarak insan merkezli tasarım içeriyor. İkisi de, ideal kullanım konusunu geliştirmek için insanları anlamayı ve kullanıcının deneyimini tanımlamayı amaçlıyor.

Neredeyse kaçınılmaz olarak, hizmet sisteminin en önemli parçalarından birisi web tasarım arayüzleri olacaktır. Bunlar, müşteriler için self-servis araçlar, ön sıra çalışanları için yazılımlar veya hem müşterilere hem de çalışanlara hizmet veren altyapı platformları olabilir. Bu günlerde kullanıcı deneyimi işleri için iyi çalışmayacak bazı hizmet deneyimleri var. Bu demek oluyor ki, bu iki deneyimi birbirinden ayıran çizgi biraz bulanık.

Müşteri deneyimi hakkında daha fazla bilgi için: https://bulut.press/musteri-deneyimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.