Antalya Bilişim Haberleri

ATSO Bilişim Meslek Komitesi 2023 Nisan Kararları

ATSO Bilişim Meslek Komitesi 2023 Nisan Ayı Olağan Toplantı Kararları

ATSO Bilişim Meslek Komitesi 2023 Nisan Ayı Olağan Toplantı Kararları

1) Komitenin Şubat ayı olağan toplantısında,  komite üyeleri tarafından Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü’nün “5447 sayılı Türkiye Bilişim Sektörünün Uluslararasılaşması ve E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı Hakkında Karar”ı kapsamında yürütülen Bilişim HİSER Projeleri sürecinin başlatılması talep edilmiş olup, Yönetim Kurulumuzun 27.02.2023 tarih ve 2022-22/4 sayılı kararı ile 22. Grup (Bilişim) üyeleri bilgilendirilerek talep toplanmasına, toplanan talepler neticesinde belirtilen başvuru evrakları hazırlanarak Ticaret Bakanlığı'na başvuru yapılmasının uygunluğuna oy birliği ile karar verilmiştir.

Proje kapsamında;

Proje başvurularının onaylanmasına müteakip projede yer alan firmalara ihtiyaç analizi yapılacak, dış ticaret ağırlıklı eğitim programları düzenlenecek, (talep ve Bakanlık onayı olması halinde) danışmanlık hizmeti sunulabilecek, hedef pazarlara yönelik yurtdışı pazarlama faaliyetleri ve alım heyeti programları düzenlenecektir.

Proje süresi 3 yıl olarak planlanmaktadır. Bakanlık onayladığı takdirde 2 yıl daha uzatılabilecektir.

Bunun yanında (gerek görülmesi halinde) projede görev almak üzere söz konusu genelgede belirtilen özelliklere sahip bir proje personeli istihdam edilebilecektir. Söz konusu genelgeye göre proje çerçevesinde gerçekleştirilen ihtiyaç analizi, eğitim-danışmanlık, yurtdışı pazarlama-alım heyeti ve istihdam faaliyetlerinin %75’i T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

Bu çerçevede; komite üyeleri tarafından, firmalarının uluslararası piyasalardaki rekabet gücünü kümelenme anlayışıyla geliştirerek yurt dışı pazarlara etkin bir biçimde açılmalarını hedefleyen Bilişim HİSER Projesinin bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalara duyurusu yapılırken, projeye katılacak firmalardan 20.000 TL ön katkı payı alınması hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

2)Komite üyeleri toplantıda Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürlüğü çalışmaları kapsamında yapılacak olan AR (Artırılmış gerçeklik)  ve VR (Sanal gerçeklik) eğitimi öncesi eğitim içeriği konusunda üyeleri bilgilendirmek amacıyla, tarih ve saati komite tarafından belirlenmek üzere,  eğitmen  Metin Salman tarafından ücretsiz , AR ve Ticaret “Fırsatlar ve İş Modelleri” konulu bir eğitim semineri (program alt başlıkları-Biz kimiz?, AR nedir?, AR – VR farkı?, İnteraktif kullanım, Zenginlikten payımıza düşeni almak, Uygulama alanlarından örnekler, Unity-Mapbox-Vuforia-Arcore ve Arkit-ChatGPT, Şirket imajına katılacaklar, Soru cevap) düzenlenmesi yanı sıra; söz konusu eğitim duyurularının (SMS, E-Bülten vb.) Odamızca yapılarak, sürecin ATSO Akademi bünyesinde Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürlüğümüz  tarafından ilerletilmesi hususlarının Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

3) Toplantıda ATSO AKADEMİ bünyesinde verilen eğitim içeriğinin  üyeler tarafından tam olarak anlaşılamadığı belirtilerek, eğitimciler tarafından eğitim konusu ve eğitim sonundaki kazanımlar hususunda kısa bir video ile bilgilendirme yapılması, bu videonun eğitimlerin duyurusu yapılırken  sosyal mecralardan grup üyeleri  ile paylaşılması önerilmiştir. Bahse konu  komite önerisinin Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

4) 28.Grup (Kırtasiye, fotoğraf ve tercümanlık hizmetleri) Meslek Komitesinin Mart ayı olağan toplantısında, ilimizde sayısı bir hayli fazla olan AVM’lerle birlikte kırtasiye ve kitap perakendecileri sektörünün satış oranlarının giderek azaldığı belirtilerek, kırtasiye-kitap sektörü gibi diğer birçok sektörün de yok olma noktasına geldiği ifade edilmiştir. Kent yaşamının sokak ve kent kültüründen kopması ile AVM’lerin sayısının fazlalığına değinilerek, alışveriş kültürünün çarşı merkezine indirilmesi, sirkülasyonun yerel esnaf üzerinden arttırılması amacıyla Belediyeler aracılığıyla Pazar günleri AVM’lerin kapatılması önerilmiştir. Bu çerçevede; iş hacmi düşen, ödeme güçlüğü çeken sektör üyelerine karşı haksız rekabetin önüne geçilebilmesi yönündeki yukarıdaki önerinin Odamızın diğer meslek komitelerinde de değerlendirilerek, nihai sonuca göre Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yazı yazılması hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Yönetim Kurulu tarafından 28.Grup (Kırtasiye, fotoğraf ve tercümanlık hizmetleri) meslek komitesi önerisinin diğer komitelerin Nisan ayı toplantılarında da değerlendirilerek, nihai sonuca göre Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yazı yazılmasına karar verilmiştir. 28.Grup (Kırtasiye, fotoğraf ve tercümanlık hizmetleri) Meslek Komitesinin önerisi 22.Grup (Bilişim) Meslek Komitesinin Nisan ayı olağan toplantısında değerlendirilmiş olup, talebin desteklenmesi gerektiği yönünde görüş bildirilmiştir.

5) 28.Grup (Kırtasiye, fotoğraf ve tercümanlık hizmetleri) Meslek Komitesinin Mart ayı olağan toplantısında, ürün yelpazesi anlamında sınır tanımayan, hemen hemen her sektörde olması gereken tüm ürünlerin dönemsel olarak (Eylül ayında; okul kırtasiye ürünleri, ayakkabı, kış sezonunda; kar lastiği, çizme, bot, şemsiye, yağmurluk, yaz sezonunda; deniz şemsiyesi, şapka, düğün sezonunda; buzdolabı, fırın, çamaşır, bulaşık makinası, klima vb. beyaz eşya takımları, koltuk takımları, elektrikli ev aletleri, züccaciye, porselen, giyim, hırdavat gibi) satışını yapan ulusal zincir marketler yüzünden mağdur olan esnafın mağduriyetinin giderilerek, ulusal zincir marketlerin daha da çoğalmaması ve denetlenmeleri için Antalya Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe belediyelerine ve TOBB aracılığıyla Ticaret Bakanlığı’na defalarca yazılar yazıldığına değinilmiştir. Antalya’nın en büyük sivil toplum ve lobi kuruluşu olarak, ilimizde de her türlü kırtasiye ürünlerine yönelik denetimlerin şehrimizde faaliyet gösteren kırtasiyecilerle sınırlı kalmayıp, ilimizde çok sayıda şubesi bulunan zincir marketlerin ve süper marketlerin de mutlaka denetlenmeleri gerektiği yönünde yazılan yazılarımıza herhangi bir dönüş yapılmamasının nedenlerinin araştırılarak akabinde üyelerimize bilgi verilmesi talep edilmiştir. Bu çerçevede; iş hacmi düşen, ödeme güçlüğü çeken sektör üyelerine karşı haksız rekabetin önüne geçilebilmesi yönündeki yukarıdaki önerinin Odamızın diğer meslek komitelerinde de değerlendirilerek, nihai sonuca göre TOBB aracılığıyla ilgili kurumlara yazı yazılması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Yönetim Kurulu tarafından 28.Grup (Kırtasiye, fotoğraf ve tercümanlık hizmetleri) meslek komitesi önerisinin diğer komitelerin Nisan ayı toplantılarında da değerlendirilerek, nihai sonuca göre TOBB aracılığıyla ilgili kurumlara yazı yazılmasına karar verilmiştir. 28.Grup (Kırtasiye, fotoğraf ve tercümanlık hizmetleri) Meslek Komitesinin önerisi 22.Grup (Bilişim) Meslek Komitesinin Nisan ayı olağan toplantısında değerlendirilmiş olup, talebin herkesi çok yerinde olduğu ve desteklenmesi gerektiği; ayrıca, kırtasiye grubunda bulunan ürünlerin (Silgi, boya vb. gibi) söz konusu zincir ve süper marketlerde denetimlerinin yeterli düzeyde yapılmadığı, Sağlık Bakanlığı tarafından bu ürünlere ilişkin kontrol sıklığının arttırılması gerektiği, hatta gerekli görüldüğü taktirde de ürünlerin toplatılması gerektiği yönünde görüş bildirilmiştir.

6) Komitemizin Aralık ayı toplantısında aldığı karar ve Yönetim Kurulumuzun 21.12.2022 tarih 12-3 sayılı oluru çerçevesinde; sektörün diğer sektörlerle entegrasyonuna ilişkin Mayıs ayı genişletilmiş toplantısının 04.05.2023 Perşembe günü saat 17:30’da Odamız Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Çıktıları Odamız  Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğünce raporlanacak toplantıya, sektörel destekler hakkında fikir alış verişinde bulunulmak üzere KOSGEB Bölge Müdürlüğünden bir yetkili davet edilmiş olup toplantıya program yoğunluğu nedeniyle katılamayacaklarını bildirmişlerdir. Bu nedenle, söz konusu toplantıya Antalya OSB Teknopark Genel Müdürü Sn. Dr. Aylin Tümay’ın davet edilmesi hususunun Yönetim Kurulunun bilgisine sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Detaylar ve daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.