Bilişim Hukuku

Sosyal Medya Platformlarının Sorumlulukları Hakkında Yeni BTK Kararı

Sosyal Medya Platformlarının Sorumlulukları Hakkında BTK Kararı

A.     Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi ve BTK Kararı

Temmuz 2020’de 5651 sayılı Kanun’da yapılan “yeni sosyal medya yasası” ile Twitter, Facebook, Instagram, TikTok gibi sosyal medya platformları (sosyal ağ sağlayıcıları) bir takım sorumluluklarla karşı karşıya kalmıştı. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) ise bu değişikliğe bağlı 1 Nisan 2023’te sosyal medya platformlarının yükümlülükleri ve uygulanmasına ilişkin yeni bir karar vermiştir.

B.     Sosyal Medya Platformları Hakkında BTK Kararı Genel Başlıkları

BTK kararı incelendiğinde uygulamada yaşanan sorunların çözümüne yönelik durumların yer aldığı görülmektedir. Kararın konu başlıkları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye temsilcisi belirleme esasları
 • Temsilcilerin görevleri ve iletişim süreçleri
 • Sosyal medya platformuna karşı kişiler tarafından yapılan başvurular
 • Erişimin engellenmesi gibi kararların raporlanması
 • Adli mercilere bilgi verme süreçleri
 • Verilerin Türkiye’de tutulması
 • Çocuklara özel uygulamalar
 • Kullanıcı haklarının korunması
 • Türkiye temsilcilerinin yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi durumunda yaptırımlar.

Kişisel internet siteleri, haber siteleri ve e-ticaret sitelerinin ikincil ve yan hizmet olarak sunulduğu siteler karar dışıdır. Yine sosyal etkileşimin sadece sitenin belirli kısmında olan platformlar da sosyal medya platformu (sosyal ağ sağlayıcı) olarak değerlendirilemeyecektir.

C.     Sosyal Medya Platformları(Sosyal Ağ Sağlayıcılar)’nın Yükümlülükleri

BTK Kararının ayrıntıları şekilde olup, sosyal ağ sağlayıcılar aşağıdaki yükümlülüklere uymak zorunda kalacaktır:

 1. Türkiye Temsilcisi Belirleme Şartı: Türkiye’de Günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal medya platformları, Türkiye’de, tüzel kişi ise merkezi Türkiye’de olan, gerçek kişi ise Türk bir Türkiye temsilcisi ataması zorunludur. Türkiye’de günlük erişimi 10 milyondan fazla sosyal medya kuruluşunun  Türkiye temcilcisinin tüzel kişi olması halinde ise temsilcinin Türkiye temsilcisinin ana şirketin şubesi olan bir sermaye şirketi olması zorunlu olacaktır.
 2. Türkiye Temsilcisinin İletişim Bilgileri: Sosyal medya kuruluşunun Türkiye temsilciliğinin adres ve e-posta iletişim bilgileri internet sitesinde açıkça yer almalıdır. Yine temsilcinin unvan, kimlik ve iletişim bilgilerini de sosyal ağ sağlayıcılar BTK’ya bildirmek zorundadır. Kurum’a şirket ticaret sicil gazetesi, şirket sözleşmesi ve diğer bazı belgelerin verilmesi de zorunlu kılınmıştır.
 3. Kişiler Tarafından Yapılan Başvurular: Türkiye’de günlük bir milyondan fazla erişime sahip sosyal medya kuruluşları, 5651 sayılı Kanun’un m.9 ve m.9/A ‘leri uyarınca gerçekleştirilen taleplere 48 saat içerisinde gerekçeli şekilde cevap vermeleri gerekmektedir. Başvuruların kolayca cevaplanması için ise Türkçe dil seçeneği olacaktır.
 4. Raporlama: Bir üstteki maddede belirtilen durumların  istatistiksel olarak BTK’ya raporlanması gerekmektedir.
 5. Reklam Kütüphanesi: Günlük 1 milyondan fazla erişime sahip olan sosyal medya kuruluşlarına “reklam kütüphanesi” oluşturma zorunluluğu getirilmiştir. Reklam kütüphanesinde “reklamın içeriği, türü, sahibinin ismi, yayında kaldığı dönem , hedef kitlesi ve hedef kitlenin belirlenmesinde kullanılan parametreler ile ulaştığı kişi ve grup sayıları” gibi bilgiler yer alacaktır.
 6. Adli Mercilere Yardım: Sosyal ağ sağlayıcıları, özellikle TCK m.103, 217/A, 302, 309, 311, 312,313,314, 315, 316, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk maddeleri suçlarında Cumhuriyet Savcılıklarına ve Mahkemelere bilgi vereceklerdir.
 7. Verilerin Türkiye’de Bulundurulması: Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan platformlar, Türkiye’deki verilerini Türkiye’de tutacak şekilde önlemlerini alacaklardır.
 8. Çocuklara Özgü Tedbirler: Sosyal ağ sağlayıcıları, hizmetlerini yürütürken çocuklara özgü ayrıştırılmış tedbirleri alacaklardır.
 9. Kullanıcı Haklarının Korunması: Sosyal medya kuruluşları kullanıcılara eşit ve adil davranacaktır. İçeriklere özgü tercih seçenekleri ile kişisel verilerin kullanılmasının sınırlanması seçeneklerini de sunacaklardır.  Bu önerilerin hangi parametrelere göre sunulacağına ilişkin bilgiler de açıkça internet sitesinde yer alacaktır.
 10. Başvuru Mekanizması Kurulması: Sosyal medya platformlarına kullanıcıların haklarını korumak için kullanıcı taleplerini yerine getirmek için kullanışlı mekanizmaların kurulması zorunluluğu getirilmiştir.
 11. Diğer: Sosyal ağ sağlayıcıları, kullanıcıların can ve mal güvenliği, kriz planı ve sosyal ağ sağlayıcıların bilişim sistemi, algoritma gibi mekanizmaları hakkında BTK’ya bilgi verme, raporlama gibi zorunluluklara sahip olmuşlardır.

D.     Yükümlülüklere Uyulmaması Durumunda Getirilen Cezai Yaptırımlar

Temcilci belirlenme konusundaki yükümlülüklere uymayan sosyal medya kuruluşları, BTK Başkanı tarafından 10 milyon ile 30 milyon TL arası idari para cezası yaptırımına çarptırılabileceklerdir.

İdari para cezasının ikinci kez verilmesi sonrası yükümlülüğe uymayan sosyal medya kuruluşlarına ise “reklam yasağı” yaptırımı uygulanacak, yine reklam yasağı uygulamasının ardından 3 ay içerisinde temsilci ataması gerçekleştirmeyen sorumlular hakkında “bant genişliğinin daraltılması” için sulh ceza hakimliğine BTK Başkanı tarafından başvurulabilecektir.

Diğer yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal medya platformları hakkında ise BTK Kararı’nın 26 ve 32. maddeleri arasında 5 milyon TL’ten, yıllık cironun %3’üne kadar idari para cezaları öngörülmüştür. Yine adli mercilere bilgi verilmemesi durumunda bant genişliğinin %90’ına kadar daraltılması tedbiri uygulanabilecektir.

E.      Sonuç

Sosyal medya kuruluşları hakkında BTK’nın yeni yayınlanan kararı, Dünya’da ve Türkiye’de yüksek kullanıcı sayısına sahip Instagram, Facebook, Twitter, TikTok gibi sosyal medya kuruluşlarına karşı özellikle kişilerin haklarının korunabilmesi ve uygulamada adli soruşturma ve kovuşturmalarda yaşanan sorunlarda işlerliğin sağlanması için gerekli düzenlemeler içermektedir. Kullanıcıların doğrudan bu platformlara taleplerde bulunabilmesi ve çocuklara özgü uygulamaların zorunlu olması da oldukça önemli yükümlülüklerdendir.

Av. Ali ERŞİN’in “Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi” isimli yazısını bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Hukuk ve Bilişim Dergisi’nin Yeni Sayı’sını okumak için bağlantıya tıklayınız.

Yazar: Av. Ali ERŞİN / Hukuk ve Bilişim Dergisi Genel Koor.

Av. Ali Ersin

Ankara Barosu nezdinde Avukatlık görevini sürdürmektedir. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2019 yılında mezun olmuştur. Hukuk ve Bilişim Dergisi ile Blog’un genel koordinatörlük ve editörlük görevini yürütmekte olup, Türkiye Bilişim Derneği ve Bilişim ve Teknoloji Hukuku Derneği üyesidir. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Tezli Yüksek Lisans programından “Metaverse Dünyasında Fikri Hakların Korunması” tezi ile mezun olmuştur. Çalışma Alanları Kripto Para Hukuku Finansal Teknolojiler Hukuku Kişisel Verilerin Korunması Hukuku E-Ticaret Hukuku

One thought on “Sosyal Medya Platformlarının Sorumlulukları Hakkında Yeni BTK Kararı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.